moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?

Joe Biden podpisał Lend-Lease Act, dzięki któremu Stany Zjednoczone będą mogły szybciej i skuteczniej pomagać Ukrainie w walce z rosyjskim najeźdźcą. Prezydent Wołodymyr Zełenski apeluje natomiast, by świat zareagował na blokadę portu w Odessie i ostrzega przed kryzysem żywieniowym, który może dotknąć nie tylko Ukrainę.


Wczoraj w nocy Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, podpisał ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act. Dokument ułatwi wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego w ramach pomocy dla Ukrainy. – Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji – powiedział Biden. – Koszt walki nie jest niski, ale koszt poddania się byłby znacznie większy i dlatego w tym trwamy – dodał prezydent USA.

Ustawa tymczasowo znosi wiele wymogów formalnych, które są niezbędne przy normalnym przekazywaniu broni przez rząd Stanów Zjednoczonych. Ułatwienia mają dotyczyć zarówno samej Ukrainy, jak i krajów, które pomagają Kijowowi w prowadzeniu wojny, a które to państwa Stany Zjednoczone chciałyby w zamian wesprzeć dostawami swojego sprzętu i uzbrojenia. Podobne rozwiązania USA stosowały w czasie II wojny światowej, gdy w ramach koalicji antyhitlerowskiej amerykańska broń i zaopatrzenie trafiały do aliantów i Związku Radzieckiego.

– Rosyjski wróg nie ustaje w prowadzeniu działań ofensywnych we wschodniej strefie operacyjnej, w celu ustanowienia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim oraz stworzenia korytarza lądowego pomiędzy tymi obwodami a okupowanym Krymem – informuje Sztab Generalny Ukrainy. Według ukraińskiej armii, Rosjanie prowadzą ostrzał artyleryjski wzdłuż wschodniej linii frontu, zagrożone są także obiekty cywilne, domy i bloki mieszkalne. Wojsko poinformowało również, że w Białorusi zakończyła się rotacja jednostek wojskowych, które mają wzmocnić siły rozmieszczone na granicy ukraińsko-białoruskiej, odbywa się tam również kontrola gotowości bojowej sprzętu wojskowego.

Najnowsze informacje płyną też z Mariupola. Ukraińcy informują, że Rosjanie skupiają całe swoje wysiłki na blokowaniu obrońcom miasta dróg ucieczki z Azovstalu. – Przy wsparciu artylerii i ognia czołgów wróg prowadzi działania szturmowe – czytamy w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych. Mimo katastrofalnej sytuacji w oblężonym kompleksie i braku nadziei na odsiecz, na terenie huty nadal bronią się ukraińscy żołnierze. Żona jednego z nich udzieliła wywiadu stacji BBC. Powiedziała, że jej mąż w ostatniej rozmowie telefonicznej prosił ją o to, by znalazła porady dotyczące tego, jak przetrwać bez wody. Przekazał jej również, że w zakładach Azowstal jest około 700 rannych żołnierzy i stu cywili, oraz że ciała zabitych są przechowywane w lodówkach na terenie huty.

Ukraina spodziewa się, że Rosja w najbliższym czasie przeprowadzi akcje dywersyjne. – Nie można wykluczyć sabotażu w zakładach chemicznych na Ukrainie i późniejszego oskarżenia o to Sił Zbrojnych Ukrainy – oznajmił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W raporcie przedstawiono też sytuację na kierunku północnym, gdzie Rosjanie „wzmacniają ochronę granicy ukraińsko-rosyjskiej w obwodach briańskim i kurskim". Sztab Generalny Ukrainy informuje jednocześnie o ostrzale pogranicznych miejscowości w obwodzie sumskim. – Spodziewamy się, że wróg będzie nadal dokonywać demonstracji wzdłuż granicy Ukrainy, by wiązać jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy i przeciwdziałać ich przegrupowaniu na inne obszary – informują Ukraińcy.

Wczoraj wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował nagranie, w którym apelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową reakcję na blokowanie przez Rosjan ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, co umożliwia Ukraińcom eksport zboża. – Po raz pierwszy od dekad, nie ma zwykłego ruchu statków handlowych, port w Odessie nie funkcjonuje normalnie. Prawdopodobnie nie wydarzyło się to w Odessie od II wojny światowej – mówił Zełenski. – Bez eksportu naszych produktów rolnych, dziesiątki krajów w różnych częściach świata, znajdują się już na krawędzi deficytów żywnościowych. I wraz z upływem czasu, sytuacja może stać się naprawdę straszna – ostrzegł ukraiński prezydent.

REKLAMA

KE

autor zdjęć: MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Pioruny w ofercie dla US Army
 
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Przewrót majowy
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Ukraina kontratakuje
Droga ku liczniejszej armii
F-15 w Łasku
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Na Monte Cassino marsz!
Wielki desant na „Swift Response”
Ottokar przyspiesza
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Wyższe nie tylko pensje
PGZ zwiększa moc
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Morska flanka pod osłoną
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Trwają walki o Donbas
Za wolność naszą i waszą
Wojsko na muralach
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Amerykańskie F-15 w Polsce
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Przeprawa przez Wisłę
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Raport podkomisji smoleńskiej
Wojsko znów zagra z Gortatem
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Bitwa o Kamień Stołpecki
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Medale za walkę z COVID-19
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Dla bezpieczeństwa lotów
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Coraz więcej Rosomaków w armii
Więcej pieniędzy na zapomogi
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
PKW Orlik wrócił do domu
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Wielki dzień dla polskiego wojska
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Leopardy 2A7 w Polsce
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Stocznia na dwóch barkach
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Polacy na Monte Cassino
W Drawsku strzelają Abramsy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO