moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Morska flanka pod osłoną

Cztery okręty należące do natowskiego zespołu SNMG1 weszły w piątek rano do portu wojennego w Świnoujściu. Dzień wcześniej w Gdyni pojawił się amerykański niszczyciel USS „Gravely”. Jednostki uzupełnią zapasy, a potem wrócą do działań na morzu. Tak Sojusz demonstruje gotowość do działania w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Wśród okrętów, które pojawiły się w Świnoujściu, są dwie fregaty: flagowa jednostka SNMG1 – HNLMS „De Zeven Provinciën” z Holandii i HMCS „Halifax” z Kanady, a także korweta FGS „Erfurt” z Niemiec i niemiecki zaopatrzeniowiec FGS „Spessart”. – Ze względów bezpieczeństwa nie możemy mówić szczegółowo o naszych planach. Na pewno jednak podczas wizyty dowódca zespołu spotka się z przedstawicielami polskiej marynarki oraz lokalnych władz – wyjaśnia por. Joëlle Hoeksma, rzecznik prasowy SNMG1. Załogi dostaną czas na odpoczynek i uzupełnienie zapasów. Po weekendzie okręty wrócą na morze. – W planach nie mamy ćwiczeń z polskimi jednostkami – przyznaje por. Hoeksma. Według por. mar. Łukasza Koziarskiego z biura prasowego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża mamy do czynienia z rutynową, niemniej bardzo ważną, wizytą. – NATO podkreśla w ten sposób, że cały czas monitoruje sytuację w tej części świata i że w każdej chwili jest gotowe do współpracy – podkreśla oficer. Dodaje też, że dla Świnoujścia wizyta SNMG1 to swego rodzaju nowość. – Do naszego portu zawijały już okręty natowskich zespołów, ale z reguły były to jednostki przeciwminowe. Tego rodzaju siły stanowią zresztą trzon naszej flotylli. Teraz jednak przyszło nam gościć duże okręty bojowe – mówi por. mar. Koziarski.

REKLAMA

SNMG1 pojawił się na Bałtyku w pierwszej połowie kwietnia. W ostatnich tygodniach zespół gościł w Szwecji i Estonii, gdzie przeprowadził ćwiczenia z okrętami miejscowych marynarek. Wcześniej wziął udział w natowskich manewrach „Cold Response 2022”. Odbyły się one w Norwegii i były jednymi z największych tegorocznych ćwiczeń Sojuszu.

Dzień przed przypłynięciem natowskich jednostek do Świnoujścia w Polsce pojawił się też inny sojuszniczy okręt. W czwartek przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni zacumował amerykański niszczyciel USS „Gravely”. – Okręt pozostanie u nas jeden dzień. Uzupełni zapasy i opuści port – wyjaśnia kmdr ppor. Anna Sech, rzecznik 3 Flotylli Okrętów, odpowiedzialnej za organizację wizyty. – Przydzieliliśmy Amerykanom oficera łącznikowego. W takich przypadkach to standardowa procedura – zaznacza oficer.

USS „Gravely” to jednostka typu Arleigh Burke. Do służby weszła w 2010 roku. Wyposażona jest m.in. w pociski Tomahawk oraz SM-2. Główne zadanie tego typu okrętów sprowadza się do zapewnienia osłony lotniskowcowym grupom uderzeniowym. USS „Gravely” początkowo został przydzielony do zespołu operującego z lotniskowcem USS „Harry S. Truman”. W ubiegłym roku zapadła decyzja o wysłaniu go do Europy. Od tego czasu wspiera amerykańską 6 Flotę, której dowództwo mieści się w Neapolu. Niedawno niszczyciel pojawił się na Bałtyku. Pod koniec kwietnia zawinął do portu w litewskiej Kłajpedzie. „Obecność okrętu w tej części świata to demonstracja gotowości naszej floty do realizacji zobowiązań dotyczących kolektywnej obrony” – tłumaczy 6 Flota.

W ostatnim czasie okręty NATO bardzo wyraźnie zaznaczają swoją obecność na Bałtyku. To reakcja na rosyjską inwazję na Ukrainę oraz agresywne działania Kremla wobec Zachodu. Z jednostkami regularnie współpracuje polska marynarka wojenna. Tak było choćby w styczniu tego roku, kiedy to fregata rakietowa ORP „Gen. K. Pułaski” oraz patrolowiec ORP „Ślązak” przeprowadziły ćwiczenia z okrętem desantowym HNLMS „Rotterdam” z Holandii. W marcu z kolei „Pułaski” i „Ślązak” ćwiczyły z amerykańskimi niszczycielami USS „Donald Cook” oraz USS „Forrest Sherman”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW, por. mar. Damian Przybysz

dodaj komentarz

komentarze


Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
 
Unowocześnianie MW RP
Święto Dowództwa Operacyjnego
Amerykańskie F-15 w Polsce
Dwanaście razy złoto
Pola walczy z SMA
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Wizyta w PKW Łotwa
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
For Our Freedom and Yours
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusz z inicjatywą
Gwardziści uczą medycyny pola walki
W desancie zostają najlepsi
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Kierunek Liban
PKW Orlik wrócił do domu
Szczyt NATO w Madrycie
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Światowi liderzy już w Madrycie
Szczyt nowych wyzwań
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Święto Dowództwa Generalnego
Spektakl Kremla
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Prezydent i „niezwyciężeni”
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Zmiany kadrowe w WP
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Śladem profesjonalistów
Przełomowy szczyt
Hańcza po raz pierwszy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Biden: gra na przeczekanie
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Piąta kadencja generała Konopki
Przełomowy szczyt w Madrycie
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Dobrowolna służba dla absolwentów
Dla kogo tanie wczasy?
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Virtuti Militari ma 230 lat
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Bramy dla generała
Szczęśliwa „Błyskawica”
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Ślązak lepiej uzbrojony?
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kierunek Düsseldorf
Zielone światło dla miliardów
Umowa na Perkozy podpisana

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO