moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Droga Hannibala wzięta!

Przerzut sił na dużą odległość to część manewrów „Defender Europe ’22”. Pojazdy 10 Brygady Kawalerii Pancernej dotarły na poligon w Drawsku, przejeżdżając ponad 330 km trudnej trasy, tzw. drogi Hannibala. W szybkim jej pokonaniu pomogli zachodniopomorscy terytorialsi. – Znamy ten teren, do takich działań zostaliśmy powołani – mówi płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14 BOT.

Czołgi i transportery 10 Brygady Kawalerii Pancernej pokonały kilkusetkilometrową trasę w ciągu czterech dni. Wojskowe kolumny jechały m.in. tzw. drogą Hannibala. To zbudowana jeszcze w połowie ubiegłego wieku droga przeznaczona dla pojazdów gąsienicowych, łącząca poligony w Żaganiu i Drawsku. Większość trasy biegnie przez tereny leśne, poza tym żołnierze w czołgach i pojazdach inżynieryjnych musieli pokonać także przeprawę wodną.

REKLAMA

Jednocześnie droga Hannibala krzyżuje się z drogami publicznymi, gdzie odbywa się normalny ruch, wojskowe wozy musiały więc przejechać także przez wioski i miasteczka. W sprawnym przeprowadzeniu kawalerzystów przez te tereny pomogli żołnierze 141 Batalionu Lekkiej Piechoty z Choszczna, jednostki wchodzącej w skład 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zorganizowali oni punkty kontrolne na trasie przejazdu pancernej kolumny przez województwo zachodniopomorskie. Wśród newralgicznych miejsc było miasteczko, w którym kolumna czołgów Leopard 2A4 i 2PL oraz wozów inżynieryjnych musiała przejechać przez centrum. W innym miejscu z kolei kawalerzyści przekraczali ruchliwą drogę krajową. – W kilkudziesięciu punktach wyznaczonych na trasie przejazdu kolumny nasi żołnierze dbali o bezpieczeństwo pieszych i pojazdów oraz sprawny przejazd wojska. Zabezpieczono skrzyżowania ulic i zadbano, aby nie pojawiły się na trasie inne pojazdy – mówi ppłk Maciej Paul, dowódca 141 Batalionu Lekkiej Piechoty. Posterunki były rozwijane i zwijane na krótko przed przejazdem kolumny, aby nie utrudniać normalnego ruchu pojazdów i pieszych. – Zadanie to wymagało zaangażowania niemal kompanii żołnierzy, uprzednio przeszkolonych pod kątem kierowania ruchem – dodaje oficer. Podczas przeprowadzania pancernych pojazdów terytorialsi współpracowali ze służbami porządkowymi, przede wszystkim policją czy strażami gminnymi.

Druga część operacji polegała na wsparciu rozładunku i przejazdu kolejnych pojazdów 10 Brygady Kawalerii Pancernej, które na poligon w Drawsku Pomorskim trafiły na kolejowych lawetach. Podobnie jak w przypadku przejazdu kolumny pancernej drogą Hannibala posterunki żołnierzy WOT-u zabezpieczały miejsce rozładunku sprzętu kawalerzystów, głównie bojowych wozów piechoty, a także trasę przejazdu konwoju. Tym razem również zadania wykonywane były we współpracy z Żandarmerią Wojskową i Strażą Ochrony Kolei.

Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz pierwszy uczestniczyli w takim ćwiczeniu. – Nasz udział w tej operacji jest w pełni uzasadniony, bo do tego typu zadań zostaliśmy jako WOT stworzeni – podkreśla płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14 BOT. – Wsparcie w poruszaniu się i manewrach wojsk to nasze zadanie. Żołnierze naszej brygady pochodzą stąd, znają teren i potrafią wskazać drogę oraz zapewnić sprawne poruszanie się wojsk w przydzielonym rejonie odpowiedzialności, którym w przypadku 14 BOT jest województwo zachodniopomorskie – dodaje dowódca.

Cała operacja była częścią rozpoczętych właśnie ćwiczeń „Defender Europe ’22”, w których bierze udział w sumie 18 tys. żołnierzy z ponad 20 państw. A kluczowe części manewrów odbywają się m.in. na terenie drawskiego poligonu. Żołnierze 14 BOT po wprowadzeniu na poligon wojsk 10 Brygady Kawalerii Pancernej pozostaną na nim i będą dalej ćwiczyć z wojskami operacyjnymi.

Marcin Górka

autor zdjęć: Małgorzata Górka

dodaj komentarz

komentarze


Wielki dzień dla polskiego wojska
 
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Wojsko na muralach
Medale za walkę z COVID-19
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Aktualizacja Pustelnika
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Symboliczne lwowskie pojednanie
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Podchorążowie na koniach
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Leopardy 2A7 w Polsce
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Coraz więcej Rosomaków w armii
Uratować życie na polu walki
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Na Monte Cassino marsz!
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Raport podkomisji smoleńskiej
Wojsko znów zagra z Gortatem
Przewrót majowy
Wielki desant na „Swift Response”
PGZ zwiększa moc
Morska flanka pod osłoną
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Polacy na Monte Cassino
Amerykańskie F-15 w Polsce
F-15 w Łasku
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Ottokar przyspiesza
Ukraina kontratakuje
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Więcej pieniędzy na zapomogi
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Nie tylko „Defender”
Sojusznicza przeprawa
Przeprawa przez Wisłę
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Bitwa o Kamień Stołpecki
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
PKW Orlik wrócił do domu
Za wolność naszą i waszą
Droga ku liczniejszej armii
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Wyższe nie tylko pensje
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Przeprawa przez Wisłę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO