moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy na zapomogi

W ubiegłym roku MON wypłaciło żołnierzom zawodowym 6720 zapomóg na sumę ponad 13 mln zł. W 2022 roku kwota przeznaczona na wsparcie socjalne będzie jeszcze wyższa. Szef MON-u uruchomił właśnie pierwszą tegoroczną transzę pieniędzy na zapomogi. To aż 11 mln 294 tys. zł z ponad 17 mln 299 tys. zł, które zostały zarezerwowane na ten cel.

Pieniądze na pomoc dla żołnierzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, wypłacane są z funduszu socjalnego MON-u. Jest on uruchamiany decyzją ministra obrony narodowej, w ostatnich latach zazwyczaj dwa razy w roku. Także w tym roku pieniądze zostaną podzielone na dwie transze. Pierwsza z nich wynosi 11 mln 294 tys. zł. Najwięcej, bo 8 mln 133 tys. zł, jest do podziału między żołnierzy jednostek podległych Dowództwu Generalnemu RSZ (w tym dla samego Dowództwa jest przeznaczonych 140 tys. zł). Do Dowództw: Operacyjnego RSZ, Wojsk Obrony Terytorialnej i Garnizonu Warszawa trafiło odpowiednio: 138 tys. zł, 438 100 zł i 456 400 zł (plus 201 500 zł dla pozostałych jednostek pozostających na przydziale gospodarczym DG).

W ramach pierwszej transzy 700 tys. zł otrzymał też Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych (plus dodatkowe 314 700 zł dla jednostek, które pozostają na przydziale gospodarczym tej instytucji), 333 400 tys. zł – Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, a 227 900 tys. zł – Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

REKLAMA

116 tys. zł z przeznaczeniem na pomoc socjalną dla żołnierzy otrzymał dowódca Jednostki Wojskowej „Nil”, 100 tys. zł – Jednostka Wojskowa GROM, 60 tys. zł – Jednostka Wojskowa Komandosów, a 40 tys. zł – JW Formoza. Szef Służby Wywiadu Wojskowego ma z kolei do rozdysponowania dla potrzebujących 20 tys. zł, a szef służby Kontrwywiadu Wojskowego – 15 tys. zł.

Druga transza pieniędzy zostanie uruchomiona jesienią. W sumie tegoroczny fundusz na zapomogi dla żołnierzy zawodowych ma wynieść 17 299 000 zł. Ile jednak pieniędzy rzeczywiście trafi do żołnierzy, będzie zależało od liczby potrzebujących.

Zapomoga, o którą mogą wnioskować żołnierze zawodowi wszystkich korpusów i rodzajów Sił Zbrojnych RP, może być przyznana w wypadku zdarzeń losowych, które spowodowały istotne pogorszenie warunków materialnych. W praktyce może to być choroba najbliższego członka rodziny, która wiąże się z koniecznością zakupu leków, konsultacjami lekarskimi czy rehabilitacją. Finansowe wsparcie może otrzymać również żołnierz, który straci najbliższego członka rodziny, a także ten, którego dom zostanie zniszczony, np. przez pożar czy inną klęskę żywiołową. Na zapomogę z MON-u mogą też liczyć członkowie rodziny żołnierza, który zginie lub zaginie w czasie wykonywania obowiązków służbowych.

W 2021 roku zapomogi otrzymało 6720 żołnierzy zawodowych. MON przeznaczyło na ten cel 13 203 400 zł. Średnia wysokość świadczenia wyniosła 1964,80 zł. O pomoc finansową najczęściej wnioskowali żołnierze korpusu szeregowych zawodowych. – Ponadto, na podstawie decyzji podejmowanych w trybie indywidualnym przez ministra obrony narodowej, zostały przyznane 63 zapomogi w łącznej wysokości 1 265 230 zł – informują przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Jakie były najczęstsze powody ubiegania się o wsparcie? Proszono o nie w związku z wydatkami ponoszonymi na leczenie żołnierza lub członków jego rodziny, pogorszeniem się sytuacji materialnej w domu po utracie pracy przez współmałżonka, a także ze względu na wysokie koszty edukacji dzieci.

Kwota środków wykorzystywanych na zapomogi dla żołnierzy zawodowych z roku na rok jest coraz większa. W 2020 roku do wojskowych trafiło ponad 13 mln 115 tys. zł, rok wcześniej 11,5 mln zł. Liczba udzielonych zapomóg utrzymuje się od kilku lat na zbliżonym poziomie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: sierż. Bartosz Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze


„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
 
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Wyższe nie tylko pensje
Polacy na Monte Cassino
Ottokar przyspiesza
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Amerykańskie F-15 w Polsce
Bitwa o Kamień Stołpecki
Na Monte Cassino marsz!
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Raport podkomisji smoleńskiej
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Pioruny w ofercie dla US Army
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Wojsko znów zagra z Gortatem
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Stocznia na dwóch barkach
Za wolność naszą i waszą
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
F-15 w Łasku
Przewrót majowy
Morska flanka pod osłoną
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Wojsko na muralach
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Dla bezpieczeństwa lotów
Trwają walki o Donbas
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Wielki desant na „Swift Response”
PGZ zwiększa moc
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Więcej pieniędzy na zapomogi
Droga ku liczniejszej armii
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Przeprawa przez Wisłę
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Wielki dzień dla polskiego wojska
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Medale za walkę z COVID-19
Ukraina kontratakuje
Coraz więcej Rosomaków w armii
Leopardy 2A7 w Polsce
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
PKW Orlik wrócił do domu
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
W Drawsku strzelają Abramsy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO