moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Abramsy dla Wojska Polskiego

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał dziś umowę na zakup 250 czołgów M1A2 Abrams. – To bardzo ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej, ale także w historii Wojska Polskiego – powiedział. Nowy sprzęt zasili jednostki podległe 18 Dywizji Zmechanizowanej, a pierwsi żołnierze rozpoczną szkolenie jeszcze w tym miesiącu.

– To bardzo ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej, ale także bardzo ważny dzień, jeżeli chodzi o historię Wojska Polskiego – mówił dziś w Wesołej, gdzie stacjonuje 1 Brygada Pancerna, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. To właśnie na terenie tej jednostki szef resortu obrony podpisał dziś umowę, na mocy której do Wojska Polskiego trafi 250 czołgów Abrams. Jak zaznaczył, będą to czołgi w wersji M1A2 SEPv3, którą poza samymi Stanami Zjednoczonymi nie dysponuje jeszcze żaden z sojuszników.

Wartość podpisanego dziś kontraktu to około 4,75 mld dolarów. Cena ta uwzględnia dostawę nie tylko 250 czołgów, ale także 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge oraz pakiet szkoleniowy i logistyczny. Dzięki kontraktowi Polska otrzyma również zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt niezbędny do obsługi czołgów, a także mobilne warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne. Z kolei pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego oraz systemy szkoleniowe, w tym urządzenia treningowe, trenażery i symulatory. – W ramach tej umowy kupiliśmy również amunicję w ilości, która jest ilością poważną, a więc poważnie wzmocni zasoby amunicyjne Wojska Polskiego – podkreślił minister. Chodzi zarówno o amunicję szkolną, jak i bojową. – Jesteśmy na dobrej drodze, aby w Polsce ustanowić również zdolności serwisowe – powiedział Błaszczak.


Film: MON

Abramsy trafią do jednostek podległych 18 Dywizji Zmechanizowanej, m.in. do 1 Brygady Pancernej, czyli będą operowały we wschodniej części kraju. – Zadaniem tych czołgów i konsekwencją tego, że polskie władze rozwijają Wojsko Polskie jest odstraszenie ewentualnego agresora. Wszyscy mamy świadomość tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą – podkreślił szef MON-u. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zawarcia tej umowy, zarówno ze strony amerykańskiej, jak i polskiej – zaznaczył.

Umowę z rąk Mariusza Błaszczaka odebrał Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. – Pozyskując 250 czołgów w najnowszej konfiguracji, Polska będzie dysponowała potężną siłą. To jest coś więcej niż tylko umowa. To jest początek głębszego partnerstwa między polskimi i amerykańskimi siłami lądowymi – powiedział dziś w Wesołej. – Nasze relacje nigdy nie były silniejsze – podkreślił.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. dyw. Maciej Jabłoński, inspektor wojsk lądowych, a zarazem pełnomocnik ministra ds. pozyskania Abramsów. Ocenił, że czołgi te, będą stanowiły główny czynnik odstraszania, a w przypadku agresji podstawowy środek jej odparcia i zwycięstwa. Poinformował także, że jeszcze w tym miesiącu żołnierze rozpoczną szkolenie, a w czerwcu zostanie zainaugurowana działalność Akademii Szkolenia Abrams. W pierwszej kolejności trafi do niej 28 czołgów, które USA przebazują ze swoich magazynów, aby umożliwić Wojsku Polskiemu rozpoczęcie szkolenia. – Pozyskanie czołgów Abrams to wielkie otwarcie dla wojsk lądowych i zwiększenie ich potencjału bojowego – zaznaczył.

John Kolasheski, dowódca amerykańskiego V Korpusu zaznaczył, że czołgi Abrams, które kupiła Polska to sprzęt „najlepszy z najlepszych”. – Przez te wszystkie lata wyróżniły się na wielu frontach. Wariant, który państwo otrzymujecie, to najdoskonalszy system pancerny, jaki Stany Zjednoczone mają do zaoferowania – powiedział. Przypomniał także, że polscy i amerykańscy żołnierze współpracują od wielu lat. – Ta ceremonia to dowód udanej integracji między naszymi narodami. Bez względu na to, czy będziemy nadal wspólnie się szkolić, pracować nad odstraszaniem czy planować obronę, zawsze będzie nam towarzyszyło hasło „stronger together” – podkreślił.

Dostawy czołgów Abrams zakończą się w 2026 roku. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król/ CO MON; grafika: PZ

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1649170080
Czołgi kupili .... .
F8-C9-28-04
~Scooby
1649169660
Wojna w Ukrainie pokazała jak przestarzałym sprzętem i równie nie istotnym na współczesnym polu walki jest czołg. Tak jak pancerniki w II wojnę światową. Proponuję dokupić 7 pociągów pancernych , 6000 dział kalibru 88 mm przeciwpancernych, lotniskowiec na Bałtyk i enigmę ..... .
F8-C9-28-04

Amerykański szogun
Utraceni, lecz nie zapomniani
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Medale na lodzie i śniegu
To nie mogło się udać, ale…
Ekstremalnie ważny cel
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Co dalej z Tarczą Wschód?
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Litwa stawia na poligony
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Experience It Yourself
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Outside the Box
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Co nowego w przepisach?
Polskie „Delty” prawie w komplecie
Ferie z wojskiem
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Pucharowy medal na desce
Zimowi podhalańczycy
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Pod nową czaszą
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Kierunek Rumunia
Sprawdzili się na macie i w ringu
Przeprowadzka CSWOT-u
PKW „Noteć” – koniec misji
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
O bezpieczeństwie u prezydenta
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Pies pomaga walczyć z PTSD
Waiting for the F-35
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 roku
FORT Kraków otwarty
Partnerstwo Polski i Litwy
Wojskowy triumf na Gali Sportu
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Człowiek, który sprzedał ciszę
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Maj polskich żywych torped
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Premier wojenny
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO