moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Saber Strike”, czyli marsz przez Polskę

1300 polskich żołnierzy weźmie udział w ćwiczeniach „Saber Strike 2022”, które rozpoczęły się dziś w Żaganiu. Przedsięwzięcie organizuje armia Stanów Zjednoczonych. Cel to przetestowanie zdolności szybkiego przerzutu wojsk z baz w Niemczech na wschód Polski i dalej do państw bałtyckich. Po drodze pododdziały będą wspólnie ćwiczyły w Bemowie Piskim.

Ćwiczenia „Saber Strike” organizowane są w Europie Środkowo-Wschodniej co dwa lata. Pierwsza edycja miała miejsce w 2010 roku. Tegoroczna odbywa się w czasie narastającego napięcia u granic Ukrainy, gdzie Rosja skoncentrowała ponad 100 tys. swoich żołnierzy. Przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych podkreślają jednak, że polsko-amerykańskie manewry zostały zaplanowane i przygotowane dużo wcześniej.

W „Saber Strike” wezmą udział żołnierze 2 Pułku Kawalerii USA, którzy na co dzień stacjonują w Niemczech. Już wcześniej nad Polską pojawiły się śmigłowce Apache. Według scenariusza amerykańska kolumna ma przekroczyć polsko-niemiecką granicę w Jędrzychowicach, a następnie przemieścić się na wschód. Taką samą drogę pokonają pododdziały 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – Zadanie będzie wykonywać 200 naszych żołnierzy. Na trasę wyruszy też 40 jednostek sprzętu, w tym kołowe transportery opancerzone Rosomak – informuje por. Anna Dominiak, rzecznik 17 WBZ. Trasa przemarszu będzie wiodła przez Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki i Orzysz. – Łącznie to 930 kilometrów. Przemarsz zajmie cztery dni. Polska jako gospodarz musi go odpowiednio zabezpieczyć: przygotować miejsca tankowania oraz odpoczynku – tłumaczy por. Dominiak. Podczas „Saber Strike 2022” odpowiada za to jednostka nadrzędna wobec 17 WBZ, czyli 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej.

REKLAMA

Pierwsza kolumna polskich żołnierzy na wschód wyruszy dziś po południu. Główne siły rozpoczną marsz jutro. – Na poligonie w Bemowie Piskim czekają już nasi logistycy – wyjaśnia por. Dominiak. Właśnie tam Polacy i Amerykanie zatrzymają się na dłużej. W przyszłym tygodniu na poligonie zostaną przeprowadzone manewry z udziałem żołnierzy kolejnych kilku jednostek. – Od pewnego czasu ćwiczą już tam pododdziały 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Niebawem dołączą do nich żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i wojsk obrony terytorialnej – zapowiada mjr Magdalena Busz z biura prasowego Dowództwa Generalnego. Z wojskami lądowymi mają współpracować siły powietrzne, m.in. samoloty wielozadaniowe F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. W programie ćwiczeń jest na przykład wspólne strzelanie. Łącznie w Bemowie Piskim do Amerykanów dołączy 1300 polskich żołnierzy i 300 jednostek sprzętu.

– Najważniejszy element stanowi jednak samo przemieszczenie wojsk. Marsz ma sprawdzić zdolność do współdziałania w tym zakresie sił z Polski i USA – przyznaje mjr Busz. Dla wojsk USA przedsięwzięcie na tym się jednak nie zakończy. Po wspólnym treningu na poligonie żołnierze 2 Pułku Kawalerii ruszą w kierunku Budziska i przekroczą granicę z Litwą. Dalsza część „Saber Strike 2022” odbędzie się w państwach bałtyckich.

Tymczasem inna odsłona ćwiczeń trwa już na Słowacji. W czwartek kontyngent złożony z 2 tys. amerykańskich żołnierzy i kilkuset jednostek różnego typu sprzętu wjechał z Niemiec do Czech. Celem kolumny był poligon nieopodal słowackiej miejscowości Zvolen. – Ćwiczenia pozwolą na przetestowanie naszych umiejętności podczas współpracy z naszym najsilniejszym i najważniejszym partnerem – podkreślał gen. Daniel Zmeko, szef sztabu słowackiej armii. Słowacja należy do NATO, ale na jej terytorium nie stacjonują sojusznicze wojska. – Zaczęliśmy jednak rozważać taką możliwość. A wszystko po to, by wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu w reakcji na sytuację wokół Ukrainy – podkreślał kilka dni temu Jaroslav Nad, minister obrony Słowacji, cytowany przez agencję Reuters.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


Spektakl Kremla
 
Dobrowolna służba dla absolwentów
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Kierunek Liban
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Ślązak lepiej uzbrojony?
Dwanaście razy złoto
Hańcza po raz pierwszy
Szczęśliwa „Błyskawica”
Śladem profesjonalistów
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Prezydent i „niezwyciężeni”
Umowa na Perkozy podpisana
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt NATO w Madrycie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Pola walczy z SMA
Światowi liderzy już w Madrycie
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Przełomowy szczyt
For Our Freedom and Yours
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Przełomowy szczyt w Madrycie
Biden: gra na przeczekanie
Wizyta w PKW Łotwa
Amerykańskie F-15 w Polsce
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Bramy dla generała
Dla kogo tanie wczasy?
Piąta kadencja generała Konopki
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Święto Dowództwa Generalnego
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Sojusz z inicjatywą
Zielone światło dla miliardów
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Szczyt nowych wyzwań
W desancie zostają najlepsi
Unowocześnianie MW RP
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
PKW Orlik wrócił do domu
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Virtuti Militari ma 230 lat
Święto Dowództwa Operacyjnego
Kierunek Düsseldorf
Zmiany kadrowe w WP

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO