moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańskie F-15 w Polsce

Kolejnych osiem myśliwców F-15 wylądowało wczoraj w Łasku i dołączyło do samolotów, które od zeszłego tygodnia stacjonują w polskiej bazie lotniczej. Przylot samolotów jest związany z kryzysem wokół Ukrainy oraz rozmieszczeniem rosyjskich wojsk na Białorusi. Obecność myśliwców ma wzmocnić wschodnią flankę oraz misje NATO Air Policing.

Osiem samolotów przyleciało do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku w poniedziałek po południu. – Dołączą do tych, które przybyły do Polski w zeszłym tygodniu. W ramach misji NATO Air Policing dbamy o bezpieczeństwo w regionie – poinformował minister Mariusz Błaszczak na jednym z portali społecznościowych.

 

Znajdujące się w Łasku amerykańskie myśliwce to maszyny F-15 w wersji C i D z 48 Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego Sił Powietrznych USA, które na co dzień stacjonują w Bazie Królewskich Sił Powietrznych w Lakenheath w Wielkiej Brytanii. W polskiej bazie są również piloci samolotów oraz personel odpowiedzialny za obsługę maszyn. Pojawienie się w Polsce tych myśliwców, to odpowiedź sojuszników na kryzys na linii Rosja–Ukraina. Sojusz Północnoatlantycki zdecydował o wzmocnieniu misji NATO Air Policing, w ramach której myśliwce strzegą nieba państw członkowskich nieposiadających własnych myśliwców. W przypadku Baltic Air Policing chodzi o pomoc Litwie, Łotwie i Estonii.


NATO wzmacnia siły także w Rumunii. W ostatnich dniach do bazy Fetesti trafiły samoloty F-16 z 52 Skrzydła Myśliwców, które na co dzień stacjonują w bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech. Sojusznicze Dowództwo Operacji Powietrznych informuje również, że do dyżurów lotniczych w ramach NATO Air Policing dołączyły włoskie F-35. Samoloty piątej generacji będą stacjonować w Amendoli, największej bazie lotniczej we Włoszech, ale będą mogły operować w przestrzeni powietrznej całego Sojuszu.

Dowództwo informuje, że samoloty mają współpracować z myśliwcami Eurofighter EF-2000 Typhoon, które obecnie stacjonują w Rumunii. Włoskie „tajfuny” trafiły również do Bułgarii. 11 lutego w bazie Graf Ignatievo wylądowały cztery myśliwce i pozostaną tam do końca marca 2022 roku.

KE

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1646569140
Brońcie Nas ....
C0-8E-8A-A5

Kaman – domknięcie historii
Wellington „Zosia” znad Bremy
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Święto wolnej Rzeczypospolitej
Lojalny skrzydłowy bez pilota
Awanse generalskie na Święto Niepodległości
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Polski „Wiking” dla Danii
Brytyjczycy na wschodniej straży
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
Abolicja dla ochotników
Męska sprawa: profilaktyka
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Mundurowi z benefitami
Odznaczenia za wzorową służbę
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Standardy NATO w Siedlcach
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Awanse w dniu narodowego święta
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
„Road Runner” w Libanie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Nie daj się zhakować
Dzień wart stu lat
Koniec dzieciństwa
Kolejny kontrakt Dezametu
Kircholm 1605
Gdy ucichnie artyleria
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Arteterapia dla weteranów
OPW budują świadomość obronną
Jesteśmy dziećmi wolności
Zasiać strach w szeregach wroga
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Pierwsze Rosomaki w Załuskach
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Rusza program „wGotowości”
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Starcie pancerniaków
Renault FT-17 – pierwszy czołg odrodzonej Polski
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Nowe zasady dla kobiet w armii
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Pięściarska uczta w Suwałkach
Sukces Polaka w biegu z marines
Czy to już wojna?
Sportowcy na poligonie
Marynarze mają nowe motorówki
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Mity i manipulacje
Inwestycja w bezpieczeństwo
Marynarze podjęli wyzwanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO