moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Z miłości do Ojczyzny

Projekt „Z miłości do Ojczyzny” ma na celu przybliżyć młodemu pokoleniu motywacje do walki i życiowe przesłania żyjących bohaterów Armii Krajowej. Do udziału w nim zaprosiliśmy żołnierzy konspiracji oraz ich młodsze koleżanki i kolegów, którzy obecnie noszą mundur Wojska Polskiego.

Bo polskość to jest piękna rzecz


Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Ryszard Matrzak „Ziuk” w czasie II wojny światowej był członkiem plutonu Szarych Szeregów Hufca „Zielony Dąb” w Pruszkowie, a po wojnie organizacji niepodległościowej „Wolna Młodzież”. W latach 1953-1955 był więźniem politycznym. Jest działaczem organizacji kombatanckich, był prezesem Światowej Federacji Polskich Kombatantów i członkiem Mazowieckiej Rady Kombatanckiej.

Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, działalność kombatancką i społeczną odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. 

 

Życzę wam żołnierskiego szczęścia 


Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Ryszard Witkowski „Orliński” od 1941 roku był członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, później żołnierzem Armii Krajowej. Zajmował się kolportażem tajnej prasy, był fotografem czasów okupacji. Uczestniczył także w operacjach podejmowania cichociemnych i zrzutów broni z Wielkiej Brytanii. Po wojnie za działalność konspiracyjną był represjonowany przez UB.

Zawodowo przez wiele lat związany był z lotnictwem, m.in. jako pracownik naukowy Instytutu Lotnictwa w Warszawie, pilot doświadczalny, biegły sądowy ds. wypadków lotniczych, a także międzynarodowy sędzia zawodów lotniczych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, a także medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 

 

Si vis pacem, para bellum

Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Jakub Nowakowski „Tomek” był żołnierzem Armii Krajowej, służył w batalionie Zośka. W czasie Powstania Warszawskiego dołączył do zgrupowania „Żniwiarz”, z którym brał udział m.in. w ataku na Dworzec Gdański. Po powstaniu jako jeniec trafił do stalagu w Altengrabow. Odznaczony m.in. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

 

Nigdy więcej utraconej niepodległości


Film: MON

Płk Stefania Szantyr-Powolna „Hanka” miesiąc po wybuchu II wojny światowej wstąpiła w szeregi Związku Walki Zbrojnej, przekształconego w 1942 r. w Armię Krajową. Była łączniczką i sanitariuszką. Pomagała rannym, przewoziła broń, organizowała kolportaż prasy podziemnej i pododdziały medyczne.

 

Wasza służba jest nam potrzebna


Film: Paweł Sobkowicz / ZbrojnaTV

Juliusz Kulesza „Julek” urodził się 19 maja 1928 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej odbywał praktyki w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a podczas Powstania Warszawskiego był jednym z jej obrońców. Walczył w szeregach samodzielnej grupy PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów, która wcześniej zajmowała się m.in. fałszowaniem dokumentów na potrzeby Polskiego Państwa Podziemnego). Po upadku powstania więziony w niemieckim obozie przejściowym w Pruszkowie, skąd zbiegł.

Jest autorem kilkunastu książek przedstawiających m.in. dzieje polskiej konspiracji. Został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Musicie być oddani Polsce


Film: Paweł Sobkowicz, Magdalena Miernicka / ZbrojnaTV

Henryk Edward Piotrowski miał 14 lat, gdy wybuchło Powstanie Warszawskie. 2 sierpnia 1944 roku przyjął pseudonim „Edek” i rozpoczął służbę w batalionie „Tur” Zgrupowania AK „Kryska”. Brał udział w kopaniu rowów przeciwczołgowych, budowie barykad, był łącznikiem, strzelcem i obserwatorem terenu. Podczas powstania został dwukrotnie ranny.

W lutym 1945 roku trafił do podobozu w Zehlendorf (dzielnica Berlina), który był częścią KL Sachsenhausen. W kwietniu 1945 roku został wywieziony do Magdeburga, skąd uwolnili go Amerykanie. Do kraju wrócił w lipcu 1946 roku.

PZ

dodaj komentarz

komentarze


NATO zmienia priorytety
 
Zwiad ze spadochronem
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Trzeci turnus na szkoleniu
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatni rozdział generała
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Młot na bolszewików
Śladem profesjonalistów
Pożegnanie z Iskrą
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Nowy dowódca 18 Dywizji
Wyjście z cienia
Raptory już w Polsce
Żołnierze świętowali
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
AFN uderzył w Kołobrzegu
„Biorą inni, bierzmy i my”
Wizyta w PKW Łotwa
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Kask weterana może być twój!
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Uratować rannego!
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Rozkaz ludobójstwa
Przemysł idzie w OPL
O pomocy dla Ukrainy
Akademia Abrams ruszyła!
Włoscy lotnicy w Malborku
Operacja „Śluza”
Polacy świętują z żołnierzami
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
1 Kadrowa idzie w bój
Wszystkiego najlepszego!
O jeden most za daleko?
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
CASA na pomoc rannym w wypadku
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Raptory lecą do Polski
Szkolenie na klifie
Awanse w święto wojska
Kolektywna obrona to priorytet
Desant do Jeziora Żywieckiego
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Powrót do korzeni
Wymiana ciosów w Ukrainie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO