moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiad w górach? Ruszamy zimą

Zalegająca w górach gruba warstwa śniegu i mróz, ostry zwłaszcza nocą, wpisują się w program zimowego szkolenia zwiadowców. W corocznym treningu w Sudetach weźmie udział kilkuset żołnierzy wojsk rozpoznawczych i walki radioelektronicznej. W programie poza klasyką, np. marszami z mapą w ręku po ośnieżonych zboczach, są m.in. kurs wspinaczki i SERE.

Na szkolenie w Sudety zjechali żołnierze jednostek rozpoznawczych i walki radioelektronicznej z całego kraju. Trening rozpoczął się w połowie stycznia w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju.

Zwiadowcy na zimowych, górskich zgrupowaniach spotykają się każdego roku. Wyjątkiem był 2021 rok, gdy ze względu na pandemię szkolenie odbywało się w bardzo okrojonej formie. – W tym roku wróciliśmy do dawnej formuły i prowadzimy zajęcia w pełnym zakresie z udziałem wszystkich oddelegowanych na zgrupowanie żołnierzy – wyjaśnia oficer pełniący funkcję zastępcy dowódcy zgrupowania i jednocześnie szef szkolenia zgrupowania.

REKLAMA

Część zwiadowców uczestniczy we wszystkich zajęciach, inni – w systemie rotacyjnym. Łącznie w zimowych działaniach weźmie udział kilkuset żołnierzy m.in. z siedmiu jednostek rozpoznawczych i walki radioelektronicznej. 

W tym roku w programie szkolenia oprócz ćwiczeń różnych technik poruszania się na nartach zjazdowych i turowych oraz prowadzenia działań taktycznych w górach przewidziano kilka kursów specjalistycznych. Trwają więc dwa kursy wspinaczki zaawansowanej oraz dwa kursy SERE (survival, evasion, resistance, extraction, czyli przetrwanie, unikanie, opór w niewoli, odzyskanie) poziomu B, co oznacza, że żołnierze szkolą się w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, mając ograniczone racje żywnościowe i dostęp do wody pitnej. W Dusznikach odbywają się także specjalistyczne kursy orientacji w terenie górskim. Standardem jest zadanie pokonania terenu z wykorzystaniem mapy czy zorganizowania w górach punktów obserwacyjnych. Żołnierze uczą się też, jak dobrać dogodne stanowiska dla strzelców wyborowych, i omawiają techniki maskowania takich miejsc.

Organizatorzy zadbali, aby zwiadowcy mogli szlifować swoje umiejętności nie tylko pod okiem instruktorów, lecz także podczas rywalizacji. W czasie zgrupowania odbędą się więc trzydniowe zawody użyteczno-bojowe o puchar szefa zarządu wojsk rozpoznawczych i walki elektronicznej oraz zawody biatlonowe, na których żołnierze sprawdzą swoje umiejętności szusowania i strzelania w biegu.

Dowódca plutonu rozpoznawczego 18 Pułku Rozpoznawczego z Białegostoku w zimowym zgrupowaniu bierze udział po raz pierwszy. Podporucznik (nazwiska nie podajemy ze względu na specyfikę służby) podkreśla, że prowadzenie działań w takich warunkach to wyzwanie nie tylko dla kondycji i wytrzymałości, lecz także umiejętności współpracy całego pododdziału. – To test, który pokaże, czy w zespole żołnierze potrafią się uzupełniać i pomagać sobie w trudnych sytuacjach – mówi oficer. Dodaje, że na terenie nizinnym, takim jak w jego garnizonie czy w większości poligonów w Polsce, marsz ubezpieczony z punktu A do punktu B odbywa się zupełnie inaczej niż w górach. – To właściwie dwa różne zadania. Gdy w górach musimy dotrzeć do wskazanego punktu, trzeba pokonać często dużo więcej kilometrów, niżby się wydawało w linii prostej, na terenach nizinnych. Dłuższy dystans i do tego pod górę sprawia, że w to zadanie wkładamy znacznie więcej wysiłku – wyjaśnia oficer.

Podczas zgrupowania kilku jego podwładnych weźmie udział także w kursach SERE oraz wspinaczkowym. – Bardzo się z tego cieszę. Gdy je ukończą, mój pododdział zwiększy swoje zdolności bojowe – podkreśla podporucznik.

Zimowe zgrupowanie wojsk rozpoznawczych w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju zakończy się 5 lutego. Rolę organizatorów zabezpieczających szkolenie pod względem logistycznym odgrywają w tym roku żołnierze z 9 Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: szer. Maciej Lewandowski

dodaj komentarz

komentarze


Podchorążowie na koniach
 
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
F-15 w Łasku
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Spotkaj się ze specjalsami
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Polacy na Monte Cassino
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Za wolność naszą i waszą
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Medale za walkę z COVID-19
Raport podkomisji smoleńskiej
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Nie tylko „Defender”
Droga ku liczniejszej armii
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
PKW Orlik wrócił do domu
Wielki dzień dla polskiego wojska
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Bitwa o Kamień Stołpecki
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Wojsko znów zagra z Gortatem
Sojusznicza przeprawa
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Na Monte Cassino marsz!
Gotowi na pojedynek!
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Resortowe kolonie i obozy
Lotnicza strona „Defendera”
Przeprawa przez Wisłę
Ochotnicy do wojska
Ottokar przyspiesza
Kolejne baterie „Wisły”
„Defender” otworzył ogień
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Coraz więcej Rosomaków w armii
Przewrót majowy
Więcej pieniędzy na zapomogi
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Amerykańskie F-15 w Polsce
Aktualizacja Pustelnika
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Polscy żołnierze na podium
Symboliczne lwowskie pojednanie
Uratować życie na polu walki
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO