moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Biden o kryzysie we wschodniej Europie

Zwiększymy obecność wojsk rotacyjnych w Polsce i w Rumunii, ponieważ mamy święty obowiązek wynikający z Artykułu 5 Traktatu NATO, by bronić tych krajów. Nie mamy tego obowiązku w stosunku do Ukrainy, chociaż bardzo niepokoi nas to, co się tam dzieje – mówił Joe Biden na spotkaniu z dziennikarzami, na którym podsumowywał rok swojej prezydentury.

Dziś przypada pierwsza rocznica zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta USA. Z tej okazji wczoraj polityk spotkał się z dziennikarzami. Na konferencji wiele uwagi poświęcono Rosji, Ukrainie i sytuacji politycznej na wschodniej flance NATO.

Biden powiedział, że rozmawiał z Władimirem Putinem i otwarcie mówił mu, co sądzi o ewentualnych planach inwazji na Ukrainę. – Powiedziałem mu: „Panie prezydencie, okupowaliście wcześniej inne kraje, ale cena tego była bardzo wysoka. Można wejść i okupować Ukrainę, ale to niesie za sobą wielkie straty, również ekonomiczne. Ile chcecie, by to trwało? Rok? Trzy lata? Pięć? Dziesięć? Ile to będzie kosztować? Ile na tym stracicie?” – przytoczył rozmowę Joe Biden. – Putin poprosił mnie o gwarancję w dwóch sprawach. Po pierwsze, by Ukraina nie stała się częścią NATO. Po drugie, by na jej terytorium nie znalazła się broń strategiczna i atomowa – mówił Biden. – Jeśli chodzi o obecność Ukrainy w NATO, to szanse na to są dziś niewielkie. A druga kwestia… Możemy coś wypracować w tym temacie – powiedział Biden.

REKLAMA

Jeden z dziennikarzy zapytał o sankcje wobec Rosji, które miałyby być na nią nałożone, jeśli zaatakuje Ukrainę oraz dlaczego Putin miałby się ich obawiać, skoro wcześniej takie groźby nie robiły na nim wrażenia. – Cóż, ponieważ nigdy nie widział sankcji takich jak te, które obiecałem, że zostaną nałożone – odpowiedział prezydent USA. – Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności, jeśli dokona inwazji na Ukrainę. W zależności od tego, co zrobi, jak duża będzie ta inwazja, tak poważne będą konsekwencje – dodał Biden.

Ponieważ to zdanie wzbudziło wiele kontrowersji, a dziennikarze zaczęli dopytywać o to, czym jest „mała inwazja”, Biały Dom po konferencji doprecyzował słowa Joe Bidena. – Jeśli jakiekolwiek siły rosyjskie przekroczą ukraińską granicę, będzie to ponowna inwazja, która spotka się z szybką, ostrą i wspólną odpowiedzią USA i naszych sojuszników – powiedziała Jen Psaki, rzeczniczka prasowa Białego Domu.

Wśród pytań pojawiło się również to dotyczące stacjonowania wojsk USA w Europie. Biden kategorycznie powiedział, że nie planuje, aby wojska USA na stałe stacjonowały w państwach wschodniej flanki. Natomiast jeśli dojdzie do ruchów Rosji wskazujących na inwazję, USA zwiększą ilość wojsk rotacyjnych w Polsce czy Rumunii. – To wynika z Artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, naszym świętym obowiązkiem jest ich bronić. Tego obowiązku nie mamy wobec Ukrainy, ale bardzo nas niepokoi to, co się tam dzieje – powiedział Biden.

Dziennikarze pytali też prezydenta Bidena o intencje Putina. – Wydaje mi się, że Putin nadal nie chce pełnowymiarowej wojny. Czy myślę, że będzie testował Zachód, USA i NATO? Tak, wydaje mi się, że będzie to robił. Ale zapłaci za to naprawdę wysoką cenę, o której teraz nawet nie myśli. Nie ma pojęcia, ile go to będzie kosztowało. Myślę, że pożałuje, że to zrobił – odpowiedział Biden. Dodał jednak, że obawia się, że sytuacja może się wymknąć spod kontroli. – Jedyna wojna, która jest gorsza od zamierzonej to ta niezamierzona – podkreślił prezydent USA.

Padły również pytania dotyczące wątpliwości co do jedności NATO. Biden powiedział, że „nie kupuje narracji o braku jedności NATO wobec agresji Rosji”. Przyznał natomiast, że członkowie NATO mają różne zdanie co do sankcji, które ewentualnie zostaną nałożone na Rosję. – To bardzo ważne, by wszyscy w NATO stali na tym samym stanowisku. I tak, są różnice w NATO dotyczące tego, co możemy zrobić w zależności od tego, co się stanie – powiedział Biden.

EK

autor zdjęć: AP / Associated Press / East News

dodaj komentarz

komentarze


Na Monte Cassino marsz!
 
Przewrót majowy
Resortowe kolonie i obozy
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Wojsko znów zagra z Gortatem
Podchorążowie na koniach
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Coraz więcej Rosomaków w armii
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Raport podkomisji smoleńskiej
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Ottokar przyspiesza
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem
Polacy na Monte Cassino
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Za wolność naszą i waszą
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Medale za walkę z COVID-19
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
Aktualizacja Pustelnika
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Więcej pieniędzy na zapomogi
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
PKW Orlik wrócił do domu
Uratować życie na polu walki
Droga ku liczniejszej armii
Lotnicza strona „Defendera”
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Ochotnicy do wojska
Bitwa o Kamień Stołpecki
„Defender” otworzył ogień
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Spotkaj się ze specjalsami
Gotowi na pojedynek!
Amerykańskie F-15 w Polsce
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Sojusznicza przeprawa
Polscy żołnierze na podium
Wielki dzień dla polskiego wojska
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
F-15 w Łasku
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Nie tylko „Defender”
Przeprawa przez Wisłę
Kolejne baterie „Wisły”
Symboliczne lwowskie pojednanie
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO