moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zostań wojskowym muzykiem

Grasz na trąbce, flecie, puzonie, klarnecie lub perkusji? Ukończyłeś co najmniej średnią szkołę muzyczną? Zostań podoficerem muzykiem! W całej Polsce czeka ponad 20 wolnych etatów w orkiestrach wojskowych. Wcześniej trzeba jeszcze odbyć szkolenie w szkole podoficerskiej. Kandydaci mogą składać dokumenty do 3 czerwca tego roku.

Najwięcej nowych muzyków podoficerów poszukuje Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego w Warszawie. Do wzięcia jest sześć etatów: dla grających na flecie, saksofonie altowym i tenorowym, waltorni oraz tubie. Po dwa wolne etaty mają orkiestry wojskowe w: Bydgoszczy (waltornia, flet), Elblągu (trąbka, tuba), Radomiu (trąbka, puzon), Siedlcach (tuba), Świnoujściu (trąbka, sakshorn), Szczecinie (sakshorn, waltornia) i Żaganiu (perkusja, klarnet). Jedno miejsce czeka w orkiestrze wojskowej w Dęblinie (flet) oraz w orkiestrze wojskowej w Giżycku (puzon lub saksofon tenorowy).

O możliwości służby w orkiestrach informuje na swojej stronie i w mediach społecznościowych Dowództwo Garnizonu Warszawa, któremu orkiestry podlegają. Szansę na zostanie muzykiem w mundurze mają osoby, które ukończyły średnią lub wyższą szkołę muzyczną i potrafią grać na jednym instrumencie lub kilku, które są niezbędne w wojskowej orkiestrze. – Aby zostać wojskowym muzykiem, trzeba najpierw odbyć półroczne szkolenie w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu – podaje ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy DGW.

Wnioski o przyjęcie do SPWL można składać do 3 czerwca. Rekrutacja kandydatów odbędzie się 2–3 sierpnia. Przyszłych wojskowych muzyków czekają egzaminy z wiedzy ogólnej i sprawności fizycznej, test z języka angielskiego oraz rozmowa kwalifikacyjna, podczas której zaprezentują umiejętności muzyczne. Komisja weźmie także pod uwagę oceny na świadectwie maturalnym kandydata. Półroczne szkolenie – obejmujące zarówno tematykę wojskową, jak i muzyczną – rozpocznie się we wrześniu i zakończy w lutym egzaminem oraz promocją na pierwszy stopień podoficerski. Potem absolwenci podejmą służbę w jednej z wojskowych orkiestr. – Proponujemy nie tylko ciekawą, ale przede wszystkim stabilną pracę na lata – podaje ppłk Sak.

W całej Polsce jest 19 orkiestr wojskowych. Ich głównym zadaniem jest ceremonialna oprawa uroczystości wojskowych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych w swoim regionie. – Muzycy biorą również udział w konkursach i festiwalach w kraju i za granicą, angażują się w akcje charytatywne i promują polską armię swoim talentem – podkreśla rzecznik DGW.

Więcej informacji o wymaganiach i procesie rekrutacji na stronie SPWL.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. szer. Michał Wójcik/ DGW

dodaj komentarz

komentarze


Borsuki jadą do wojska!
Razem na ratunek
Dzień wart stu lat
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Najdłuższa noc
Skytrucki dla Niemiec
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Wojskowa łączność w Kosmosie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Komplet medali wojskowych na ringu
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Więcej Herculesów dla Abramsów
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Zwrot na Bałtyk
wGotowości do reakcji
Formoza – 50 lat morskich komandosów
BWP made in Poland. Czy będzie towarem eksportowym?
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Wojsko przetestuje nowe technologie
Ograniczenia lotów na wschodzie Polski
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Nowe zasady dla kobiet w armii
PKO Bank Polski z ofertą specjalną dla służb mundurowych
Wojsko ma swojego satelitę!
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Kapral Bartnik mistrzem świata
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Plan na WAM
The Darker, the Better
Militarne Schengen
Współpraca na rzecz bezpieczeństwa energetycznego
Artylerzyści mają moc!
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Mundurowi z benefitami
Polski „Wiking” dla Danii
Uczelnie łączą siły
Niebo pod osłoną
Gdy ucichnie artyleria
W krainie Świętego Mikołaja
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Trzy „Duchy" na Bałtyk
Polska niesie ogromną odpowiedzialność
Pancerniacy jadą na misję
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
NATO ćwiczy wśród fińskich wysp
Po co wojsku satelity?
Nadchodzi era Borsuka
Przygotowani znaczy bezpieczni
Szwedzi w pętli
Celne oko, spokój i wytrzymałość – znamy najlepszych strzelców wyborowych wśród terytorialsów
Z Su-22 dronów nie będzie
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Czwarta dostawa Abramsów
Nitro-Chem stawia na budowanie mocy
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Czy Strykery trafią do Wojska Polskiego?
Żołnierze zawodowi zasilają szeregi armii
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO