moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak Perun z Piratem

Najpierw próby terenowe, w tym kierowanie robotem z ukrytego stanowiska dowodzenia oddalonego o ponad 3 km, a potem bojowe strzelania do celu oddalonego o około kilometr. Pod koniec ubiegłego roku sukcesem zakończyły się poligonowe testy integracji bojowego robota lądowego Perun z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat.

Waży około 900 kg, jest wyposażony w elektryczny napęd umożliwiający mu nawet 12 godzin pracy, a prędkość maksymalna, którą osiąga, wynosi kilkanaście kilometrów na godzinę. Jego potencjał bojowy to zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU A3C z karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm oraz tzw. nieletalne systemy odstraszania. Robot lądowy o kryptonimie „Perun” jest konstrukcją opracowaną przez specjalistów z przemysłowo-naukowego konsorcjum Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. (lider konsorcjum), spółki Stekop S.A. oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Prace nad nim trwały od 2017 roku.

 

Podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przedstawiciele konsorcjum zaprezentowali nie tylko najnowszą wersję Peruna uzbrojoną w moduł ZSMU A3C z karabinem o kalibrze 7,62 mm, lecz także demonstrator pojazdu z zainstalowaną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat. Nad nowym polskim pociskiem przeciwpancernym od kilku lat pracują z kolei inżynierowie z konsorcjum firm Mesko S.A. i CRW Telesystem-Mesko. Pirat ma razić cele opancerzone oddalone o około 2,5 km.

Specjaliści zaangażowani w oba projekty połączyli siły. Jak podkreślają konstruktorzy Peruna, współpraca z twórcami Pirata pozwala znacząco zwiększyć możliwości bojowe robota. – Dzięki otwartej konfiguracji Peruna jesteśmy w stanie włączać go do systemów nadrzędnych oraz integrować różne rodzaje uzbrojenia czy też dodatkowe czujniki. Integracja Peruna z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Pirat oraz systemem ich naprowadzania pozwala nie tylko na bezpośrednie rażenie celów, lecz także na naprowadzanie np. amunicji precyzyjnego rażenia, bomb i rakiet – wyjaśnia Damian Jarosz z ZM Tarnów, kierownik projektu „Perun”.

To, jak w praktyce będzie działać Perun z wyrzutnią ppk Pirat, miały wykazać testy poligonowe, które zaplanowano na koniec ubiegłego roku. Kilka dni temu przedstawiciele konsorcjum poinformowali, że zakończyły się one sukcesem. Robot z zainstalowaną wyrzutnią ppk Pirat i systemami naprowadzającymi nie tylko świetnie poradził sobie podczas prób jezdnych w trudnym terenie i zimowych warunkach. Równie skutecznie wywiązał się z zadania ogniowego, czyli strzelania Piratem do celu oddalonego o około kilometr. – Strzelania potwierdziły poprawność integracji modułu uzbrojenia ZSMU A3C z ppk Pirat. Tym samym Perun stał się pierwszym w Polsce uzbrojonym robotem, który umożliwia prowadzenie skutecznego i bezpiecznego ognia z karabinów maszynowych oraz ppk Pirat – podkreśla Damian Jarosz.

Testy ogniowe Peruna z wyrzutnią ppk Pirat kończą pracę badawczo-rozwojową pt. „Autonomiczny pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych”, która była zaplanowana na lata 2017–2021. Projekt był współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa „Przyszłościowe technologie dla obronności – konkurs młodych naukowców”.
Czy robot z zainstalowaną wyrzutnią ppk Pirat znajdzie zastosowanie w Wojsku Polskim? Czas pokaże.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Aneta Gawle / Zakłady Mechaniczne Tarnów

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1642499280
kiedy seryjna produkcja Pirata ... dofinansowanie prac nad zakończeniem rozwoju Moskita ... i wdrożenie go do produkcji oraz wprowadzenie do produkcji takich nowoczesnych urządzeń jak PERUN ... ???
93-B3-67-7B

PKW Irak zostaje w Jordanii
Azjatycka szansa
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Coraz więcej Alpha Scramble
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Nocna próba na Wisłostradzie
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
„Wicher" wkrótce na wodzie
PGZ o koalicji antybalistycznej
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
MON i MSZ o szczycie NATO
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Nowi generałowie na święto wojska
Wsparcie ma znaczenie
Próba przed morską paradą
Zapraszamy na defiladę
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Gorący lipiec PKW Łotwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wicher” na wodzie
Szkolenia na pomostówkę
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Z prądem i pod prąd
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Odnaleziono „Roja”
Bataliony przyszłości
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Szachownica na Wisłostradzie
Legion Medyczny na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Śmigłowiec przyszłości dla NATO
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Generał w niewoli
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Powietrzna defilada
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Jak powstają polskie fregaty. Kulisy budowy Miecznika
Młodzi medycy na poligonie
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Abordaż z polskim wsparciem
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Wicher na morzu
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Flanka pod strażą
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Walka, entuzjazm i nadzieja
Cyfrowa tarcza F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO