moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na granicy nieco spokojniej

Do służby w rejonie polsko-białoruskiej granicy szykują się kolejni żołnierze z Estonii. Misję na Lubelszczyźnie rozpocznie w połowie miesiąca 70-osobowy kontyngent, w którego składzie znajdą się m.in. żołnierze z wojsk inżynieryjnych. Ich zadaniem będzie wspieranie działań na rzecz wzmocnienia przygranicznej infrastruktury.

Wczoraj granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 16 osób. W nocy, w okolicy miejscowości Czeremcha, służby białoruskie rzucały kamieniami w polskie patrole. Nikt nie doznał obrażeń – poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Funkcjonariusze zatrzymali też czterech obywateli Gruzji, którzy w pobliżu miejscowości Cisówka mieli odebrać jedenastu obywateli Syrii i Iraku i przetransportować ich do Niemiec.

Mimo że od kilku dni sytuacja na granicy z Białorusią wydaje się być spokojniejsza, funkcjonariusze różnych służby cały czas wpierają pograniczników. W województwie lubelskim stacjonują wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a na Podlasiu żołnierze z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej. – W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z pojedynczymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy. Migranci, wspierani przez białoruskie służby, rzucali w polskie patrole kamieniami, wykorzystywali także petardy. Jednak żołnierze są dobrze przygotowani do działania w takich sytuacjach – mówi mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 DZ. Dodaje, że wojskowi nie tylko patrolują odcinek samej granicy, ale także prowadzą działania typu „show of force” (demonstracji siły). – Wówczas na patrol wyrusza grupa żołnierzy. Przemieszczają się wzdłuż pasa granicznego pieszo lub na pojazdach, o różnych porach dnia i nocy. Chodzi o to, aby pokazać, że jesteśmy i czuwamy, a tym samym zniechęcić drugą stronę do podejmowania prób nielegalnego przekroczenia granicy – tłumaczy.

REKLAMA

Wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy obecnie pełnią służbę na Podlasiu, operują także sojusznicy z Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem jest prowadzenie prac inżynieryjnych mających na celu udrażnianie dróg, a także naprawę zapory tymczasowej. Podobne zadania na Lubelszczyźnie do niedawna realizowali żołnierze wojsk inżynieryjnych z Estonii. Wspólnie z Polakami rozłożyli m.in. 22 kilometry concertiny. W połowie stycznia misję nad Bugiem rozpoczną kolejni wojskowi z sojuszniczej armii. Tak jak dotychczas będą to żołnierze estońskich wojsk inżynieryjnych. – Polska jest jednym z naszych najważniejszych sojuszników w regionie. Wspieranie ich w obecnej sytuacji bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie, ponieważ kryzys hybrydowy wymaga nieustannej uwagi – powiedział Kalle Laanet, minister obrony Estonii.

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy trwa od kilku miesięcy. Straż Graniczna przedstawiła szczegółowe statystyki, z których wynika, że najtrudniejsza sytuacja była w październiku. Wówczas funkcjonariusze odnotowali 17 447 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W listopadzie i grudniu ich liczba spadła i wynosiła odpowiednio 8917 i 1740. Najwięcej cudzoziemców próbowało przedostać się do Polski w rejonie odcinka granicznego zabezpieczanego przez placówkę SG w Michałowie – było to 5466 osób, podobnie było w rejonie placówki SG w Mielniku (4890 osób) i Białowieży (4855 osób).

W sumie, tylko w 2021 roku polsko-białoruską granicę usiłowało nielegalnie przekroczyć 39 697 cudzoziemców, rok wcześniej – zaledwie 129.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Legionowski szpital niemal gotowy
 
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Nauka kruszenia lodu
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Rodzeństwo na medal
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Zima, skały i kawalerzyści
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Nowe garaże dla Leopardów
Spędź ferie z WOT
Na wolność przez dwa mury
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Oczy na wschodnią flankę
Konkurs pamięci o Katyniu
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Wiedza, która ratuje życie
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
W Brukseli o przyszłości NATO
Survival w Kosowie
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Otwarte bramy Auschwitz
Nowe możliwości bydgoskich WZL
W BBN o sytuacji na granicy
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Gotowi na arktyczne zimno
Walka, która poruszyła Europę
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Bez AK, ale nadal w walce
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Strzały na granicy
Misja nie tylko wojskowa
Nowa Rada przy prezydencie
Zielony, żółty czy czerwony?
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Polska członkiem Eurokorpusu
Jak Perun z Piratem
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Keeping Guard on Integrity
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Jakie zmiany dla podchorążych?
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Saperzy rozminowują Kłaj
Pierwszy krok do zawodowców
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Na granicy (na razie) spokojniej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO