moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski

Żołnierze pełniący służbę w okolicach Terespola zauważyli dwóch cudzoziemców, którzy usiłowali dostać się do Polski, wspinając się po konstrukcji mostu granicznego. – Patrol Straży Granicznej, który pełnił z nami służbę, zatrzymał cudzoziemców – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Jak poinformowała Straż Graniczna, tylko wczoraj polsko-białoruską granicę usiłowało nielegalnie przekroczyć 68 osób. Najwięcej takich prób miało miejsce w okolicach Mielnika na Podlasiu. – Wczoraj około godziny 6.00 rano kilka osób chciało siłowo sforsować granicę. Dwie kolejne grupy podjęły próbę w nocy. Byli to głównie obywatele Iranu, Iraku i Turcji – powiedziała por. Anna Michalska, rzeczniczka SG, w rozmowie z „Polską Zbrojną”. – W wyniku tej sytuacji żaden z żołnierzy i funkcjonariuszy nie został poszkodowany – zaznaczyła.

Do nietypowego zdarzenia doszło w okolicach Terespola. Żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej oddelegowani do uszczelniania granicy na Lubelszczyźnie, zauważyli dwie osoby, które szły po konstrukcji mostu granicznego. – Patrol Straży Granicznej, który pełnił z nami służbę, zatrzymał cudzoziemców – powiedział mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji. Jak dodała por. Michalska, okazało się, że zatrzymani to obywatele Kuby – 46- i 35-latek, którzy na Białoruś dostali się przez Rosję. Celem ich wędrówki były kraje Europy Zachodniej. – Żaden z mężczyzn nie wyraził chęci pozostania w Polsce, a ponieważ ich stan zdrowia był dobry, zostali zawróceni na Białoruś, gdzie mogą przebywać legalnie. Otrzymali też trzyletni zakaz wjazdu do strefy Schengen – zaznaczyła oficer SG.

REKLAMA

Mjr Lipczyński podkreśla, że choć sytuacja na terenach przygranicznych w województwie lubelskim jest stosunkowo spokojna, żołnierze pozostają na posterunku. Wczoraj w okolicy Janowa Podlaskiego przejęli m.in. dron, który prawdopodobnie służył do kontrabandy. – Takie sytuacje pokazują, że musimy być przygotowani na różne scenariusze, np. na to, że rzeka Bug może wkrótce zamarznąć – powiedział major. I podkreślił, że wzdłuż całego odcinka, który zabezpieczają żołnierze 18 Dywizji, zbudowali oni m.in. tymczasową zaporę z concertiny.

Do zabezpieczania polsko-białoruskiej granicy zostali również skierowani żołnierze z 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Obecnie stacjonują oni na Podlasiu, gdzie zajmują się prowadzeniem patroli i obserwacją terenów przygranicznych. Ale to nie wszystko. Pełne ręce roboty mają także wojskowi logistycy, którzy m.in. przygotowują posiłki dla służących tam poddziałów, a także przedstawiciele wojsk inżynieryjnych. Ich zadaniem jest naprawa zapory tymczasowej i udrożnianie dróg. – Zimą sytuacja jest wyjątkowo trudna, bo częste odwilże powodują na drogach duże problemy w przemieszczaniu się – mówi mjr Błażej Łukaszewski z 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Żołnierze 2 Stargardzkiego Batalionu Saperów, wyposażeni m.in. w spycharko-ładowarki SŁ-34 oraz maszyny inżynieryjne UMI, systematycznie utwardzają nawierzchnię, co pozwala nie tylko na prowadzenie patroli, lecz także umożliwia mieszkańcom okolicznych miejscowości przemieszczanie się – podkreśla oficer.

Na razie nie wiadomo, jak długo żołnierze będą pełnili służbę na terenach przygranicznych. Wszystko wskazuje na to, że nie wrócą do jednostek, dopóki wzdłuż granicy nie powstanie nowa zapora. Dlatego pododdziały, które są zaangażowane w te działania regularnie się zmieniają.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, mjr Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Zima, skały i kawalerzyści
 
Jakie zmiany dla podchorążych?
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Na granicy (na razie) spokojniej
Bez AK, ale nadal w walce
Polska członkiem Eurokorpusu
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Oczy na wschodnią flankę
W Brukseli o przyszłości NATO
Nowe garaże dla Leopardów
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Wiedza, która ratuje życie
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Strzały na granicy
Legionowski szpital niemal gotowy
Walka, która poruszyła Europę
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Zielony, żółty czy czerwony?
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
W BBN o sytuacji na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Spędź ferie z WOT
Jak Perun z Piratem
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Konkurs pamięci o Katyniu
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Saperzy rozminowują Kłaj
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Keeping Guard on Integrity
Gotowi na arktyczne zimno
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Misja nie tylko wojskowa
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Na wolność przez dwa mury
Rodzeństwo na medal
Nowa Rada przy prezydencie
Pierwszy krok do zawodowców
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nominacje dla ośmiu oficerów
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Nauka kruszenia lodu
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Survival w Kosowie
Wyzwoliciele bez wyzwolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO