moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy

Żołnierze jednostek operacyjnych, wojskowi logistycy, żandarmi i terytorialsi – wszyscy, którzy pełnili służbę na wschodniej granicy, mogą korzystać z turnusów regeneracyjnych w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie. W pierwszym już uczestniczy kilkunastu mundurowych. Żołnierze oprócz zajęć sportowych mają także spotkania z psychologiem, korzystają też z rehabilitacji.

Pilotażowy turnus regeneracyjny odbył się pod koniec ubiegłego roku, a skorzystało z niego kilkunastu żołnierzy. Obecnie na Mazurach kończy się pierwszy z 11 zaplanowanych na 2022 rok turnusów. Każdy będzie trwał 10 dni. O regeneracji żołnierzy zaangażowanych w ochronę polsko-białoruskiej granicy poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak. – Żołnierze, którzy zakończyli służbę na granicy, korzystają już z turnusów regeneracyjnych w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie. Oprócz zajęć sportowych i rehabilitacyjnych są też spotkania z psychologiem – napisał szef MON-u w mediach społecznościowych.

Jak informuje Dowództwo Garnizonu Warszawa (któremu podlega ośrodek w Mrągowie), z turnusów może skorzystać każdy żołnierz, który pełnił służbę na wschodniej granicy Polski. Dotyczy to więc żołnierzy z jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wsparcia SZ, Żandarmerii Wojskowej oraz wojsk obrony terytorialnej. Głównym celem dziesięciodniowych pobytów w Mrągowie ma być odbudowa i wzmocnienie zdolności psychofizycznych. – Żołnierze mogą skorzystać z grupowych lub indywidualnych zajęć z psychologiem, w czasie których uczą się m.in. technik relaksacyjnych i radzenia sobie ze stresem. Biorą udział także w zajęciach sportowych i kulturalno-oświatowych – mówi ppłk Artur Sak, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Żołnierze pracują nad swoją kondycją, uczestnicząc w grach zespołowych, treningach siłowych oraz w zajęciach na basenie. Tam pod okiem instruktorów ćwiczą technikę pływania, uczą się także nurkowania rekreacyjnego.

– Niektórzy, zgodnie z zaleceniem lekarskim, korzystają również z zabiegów rehabilitacyjnych, m.in. z laseroterapii, magnetoterapii, krioterapii miejscowej oraz hydroterapii – wyjaśnia kpt. Tomasz Olender z Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Mrągowie. – Chcemy, by żołnierze oderwali się od codziennych obowiązków i po prostu dobrze odpoczęli. Dlatego poza sportowymi aktywnościami i zabiegami z fizykoterapii proponujemy im także udział w podróży historyczno-wojskowej po Warmii i Mazurach – dodaje. Uczestnicy pierwszego turnusu odwiedzili m.in. ruiny kwatery wojennej Adolfa Hitlera w Gierłoży zwanej Wilczym Szańcem oraz sanktuarium maryjne w Świętej Lipce.

Kolejne turnusy regeneracyjne rozpoczną się 17 stycznia i 7 lutego.

MKS

autor zdjęć: WOSzK Mrągowo

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Twardy ma moc
Zbrodnicza farsa
Sprawdzian charakteru
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Podróż w ciemność
MON i Łucznik podpisały kontrakt na nowe Groty
Cyberparasol nad wyborami
Mundur, medale i duma
Poznański gen wolności
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Atak w Porcie Elbląg
Niebo bez dominacji
Bez zmian w emeryturach
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Polski wkład w operację „Overlord”
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową
Orka dobiła do brzegu
Równanie z „Iksem”
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Zasadzka w leśnych ostępach
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
Priorytety na szczyt NATO
Strzelać jak Polacy
Ramię w ramię z Amerykanami
Okręt skrojony na Bałtyk
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Przerzut Abramsów do Lublina
Wojna pod lupą
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Śmierć w sercu Azji
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ważne decyzje w Brukseli
Sportowe jubileusze
„Strzała weterana” spaja środowisko
Wsparcie ma znaczenie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Apetyt Smoka rośnie
Systemy antydronowe od europejskiego startupu
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Zwierzchnik sił zbrojnych w bazie İncirlik
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Elektronika dla obrony powietrznej
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
PKW Irak zostaje w Jordanii
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Nowy sprzęt dla pancerniaków z Wesołej
Jeśli modernizacja, to tylko wspólna
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Sojusznicza medycyna pola walki
Ratunek z powietrza
Szermierze i pięściarki na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO