moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji

Wojska Chorwacji służą razem z Wojskiem Polskim, strzegąc bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Współpracujemy też w ramach Unii Europejskiej, cieszę się, że Chorwacja dołączy do składu unijnej Grupy Bojowej V4 w 2023 roku. Razem jesteśmy silniejsi – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u spotkał się dziś ze swoim chorwackim odpowiednikiem Mario Banožiciem.

Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji odbyło się dziś w Warszawie. Mariusz Błaszczak i Mario Banožić rozmawiali o współpracy polskich i chorwackich sił zbrojnych oraz bezpieczeństwie w Europie Środkowej i na Bałkanach Zachodnich. Poruszono także tematy dotyczące modernizacji technicznej i dwustronnej współpracy zbrojeniowej.

– Jesteśmy podbudowani obecnością wojsk chorwackich w ramach eFP (enhanced Forward Presence, wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO rozmieszczone w kilku krajach w ramach tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności – przyp. red.). Chorwaci, służąc z wojskami polskimi, amerykańskimi, rumuńskimi i Wielkiej Brytanii, strzegą bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest wyraz naszej solidarności i współpracy – powiedział po spotkaniu Mariusz Błaszczak. Szef polskiego MON-u podkreślił, że polskie i chorwackie siły zbrojne łączy współpraca nie tylko w ramach NATO, ale także w ramach Unii Europejskiej. – Cieszę się z decyzji pana ministra i rządu chorwackiego mówiącej o tym, że Chorwaci dołączą do Grupy Bojowej UE w 2023 roku. Chorwacja będzie uczestniczyła w dyżurze razem z wojskami krajów Grupy Wyszehradzkiej – zaznaczył Błaszczak. Minister podkreślił, że dynamicznie rozwija się współpraca dwustronna obu państw, m.in. w obszarze wojsk specjalnych. – A także w szkolnictwie. Polskie uczelnie otwarte są na studentów chorwackich. Minister Banožić przedstawił mi również plany utworzenia uniwersytetu wojskowego w Chorwacji, z pewnością nasi studenci wojskowi będą zainteresowani tą ofertą. Chodzi przede wszystkim o to, by budować interoperacyjność Sojuszu. Razem jesteśmy silniejsi – podkreślił szef MON-u.

REKLAMA

Film: MON

Mario Banožić również wskazywał znaczenie współpracy militarnej wojsk polskich i chorwackich, akcentując przede wszystkim współdziałanie sił specjalnych i żandarmerii wojskowej. – Ogromne znaczenie ma też nasza współpraca w ramach Centrum Treningowego Lotnictwa Wojsk Specjalnych. Polska wniosła znaczący wkład w rozwój chorwackich sił powietrznych, delegując swoich instruktorów – mówił chorwacki minister. Centrum to powstało w 2019 roku. Głównym zadaniem placówki było wyszkolenie pilotów, którzy w 2022 roku mają wejść w skład SOATU (Special Operation Air Tasking Unit), czyli Zadaniowej Lotniczej Grupy Specjalnej, która będzie pełnić dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO. W szkoleniu Chorwatom pomagają polscy piloci z 7 Eskadry Działań Specjalnych. Polacy uczą ich przede wszystkim lotów nocą i współpracy z operatorami wojsk specjalnych.

Ministrowie rozmawiali także o wyzwaniach, jakie stoją przed UE i NATO w najbliższym czasie. – Niewątpliwie najważniejszym jest atak hybrydowy dokonany na nasze granice, które są jednocześnie granicami Unii i Sojuszu – zaznaczył minister Błaszczak. Zwrócił też uwagę na zaangażowanie Polaków w misję UE na Bałkanach. Żołnierze Wojska Polskiego służą m.in. w Bośni i Hercegowinie.

Chorwaccy żołnierze służą w batalionowej grupie bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Na mocy postanowień warszawskiego szczytu NATO z lipca 2016 roku Sojusz rozmieścił w Polsce jedną z czterech grup bojowych eFP. Została ona utworzona przez Stany Zjednoczone Ameryki przy udziale wojsk Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz właśnie Chorwacji. Koordynację działań wszystkich czterech grup bojowych eFP powierzono utworzonej w Elblągu Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Państwem ramowym dywizji jest Polska, a w jej skład wchodzą żołnierze z kilkunastu państw, m.in. Czech, Litwy, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii oraz Chorwacji.

MKS

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jedyne takie laboratorium w Polsce
 
Rodzeństwo na medal
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Oczy na wschodnią flankę
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Keeping Guard on Integrity
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Gotowi na arktyczne zimno
W BBN o sytuacji na granicy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Strzały na granicy
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Survival w Kosowie
Konkurs pamięci o Katyniu
Zima, skały i kawalerzyści
Wiedza, która ratuje życie
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Wandea – heroizm i ludobójstwo
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Bez AK, ale nadal w walce
Misja nie tylko wojskowa
Spędź ferie z WOT
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Otwarte bramy Auschwitz
Pierwszy krok do zawodowców
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Polska członkiem Eurokorpusu
Saperzy rozminowują Kłaj
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Walka, która poruszyła Europę
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Na granicy (na razie) spokojniej
Jakie zmiany dla podchorążych?
Nowe garaże dla Leopardów
Nowa Rada przy prezydencie
Nauka kruszenia lodu
Legionowski szpital niemal gotowy
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Na wolność przez dwa mury
Jak Perun z Piratem
W Brukseli o przyszłości NATO
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Zielony, żółty czy czerwony?
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO