moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami

Podczas ostatnich prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy cudzoziemcy rzucali w stronę żołnierzy nie tylko kamieniami, lecz także petardami hukowymi. Próby siłowego forsowania granicy odbywały się pod nadzorem służb białoruskich – informuje MON. W Czeremsze na Podlasiu funkcjonariuszka Straży Granicznej doznała obrażeń głowy. Przebywa w szpitalu.

Żołnierze jednostek operacyjnych i terytorialnych od wielu miesięcy wspierają Straż Graniczną i wspólnie z Policją pełnią służbę wzdłuż polsko-białoruskiej granicy. Dbają nie tylko o bezpieczeństwo Polski, lecz także pilnują nienaruszalności granicy Unii Europejskiej i wschodniej flanki NATO. – Każdego dnia udowodniają, że są wyszkoleni do działań w każdych warunkach – przypomina Ministerstwo Obrony Narodowej.

Resort w mediach społecznościowych opublikował dziś rano film, na którym widać, jak nocą wzdłuż zapory inżynieryjnej odpalane są petardy hukowe. Nagranie wykonane zostało na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. Film opatrzono komentarzem: „Podczas ostatnich prób nielegalnego przekraczania granicy w stronę żołnierzy Wojska Polskiego cudzoziemcy rzucali nie tylko kamieniami, lecz również petardami hukowymi. Próby siłowego forsowania granicy odbywały się pod nadzorem służb białoruskich”.

REKLAMA

Do zdarzeń odnieśli się także pogranicznicy. – Sytuacja na pewno się nie stabilizuje. Wczorajsze i dzisiejsze zdarzenia pokazują, że tych siłowych prób przekroczenia granicy każdego dnia jest sporo. Grupy cudzoziemców są bardzo zdeterminowane. Patrole, wychodząc na służbę, głównie w nocy, nie wiedzą, czy po niej trafią do domu, czy wylądują w szpitalu – mówiła por. Anna Michalska podczas konferencji prasowej. Rzeczniczka SG odniosła się w ten sposób właśnie do wydarzeń z 9 stycznia z okolic Czeremchy, gdzie migranci i służby białoruskie użyli petard hukowych i kamieni. – W wyniku tych zdarzeń nasza funkcjonariuszka z obrażeniami głowy trafiła do szpitala w Hajnówce. Dzisiaj będzie przewieziona do szpitala do Białegostoku, gdzie czekają ją dalsze badania – mówiła por. Michalska. Na razie wiadomo jedynie, że funkcjonariuszka ma złamany nos.

Rzeczniczka SG mówiła także, że dziś nad ranem po raz kolejny przeprowadzono siłową próbę wtargnięcia do Polski. W okolicach Mielnika na Podlasiu polskie patrole zostały obrzucone kamieniami i kłodami drewna. Polaków atakowali nie tylko migranci, lecz także umundurowani Białorusini.

W niedzielę polskie służby zatrzymały dwóch obywateli Indii, którzy do Polski dostali się przez rzekę Świsłocz. Byli przemoczeni, więc udzielono im pomocy medycznej. Otrzymali również ciepłą odzież i posiłek. – To nie pierwsze tego typu zdarzenie w ostatnich dniach, gdy migranci próbują się przedostać przez rzekę. Przechodzą przez płyciznę albo przeprawiają się na pontonach – podsumowała por. Michalska.

Straż Graniczna poinformowała także o tym, że w piątek, 7 stycznia, pod nadzorem białoruskich służb w Czeremsze 35 osób siłowo forsowało granicę. Pięć z nich przedarło się na teren Polski, ale zostało zatrzymanych i doprowadzonych do linii granicy. Pozostali wycofali się w głąb Białorusi. Rzeczniczka SG wspomniała także o tym, że w czwartek, 6 stycznia, pogranicznicy i żołnierze reanimowali Palestyńczyka, u którego prawdopodobnie doszło do zatrzymania krążenia. Cudzoziemiec nielegalnie przebywał na terenie Polski, obecnie znajduje się w szpitalu.

Straż Graniczna podlicza, że w ciągu dziesięciu dni odnotowano już 239 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. 88 osób otrzymało postanowienia o opuszczeniu Polski i dostały zakaz wjazdu na teren strefy Schengen przez trzy lata. W ośrodkach dla cudzoziemców przebywa w sumie 1685 osób.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 16 DZ, Straż Graniczna, 18 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Nauka kruszenia lodu
 
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
W Brukseli o przyszłości NATO
Strzały na granicy
Na granicy (na razie) spokojniej
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Legionowski szpital niemal gotowy
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Wiedza, która ratuje życie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Konkurs pamięci o Katyniu
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Rodzeństwo na medal
Zielony, żółty czy czerwony?
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Jak Perun z Piratem
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Polska członkiem Eurokorpusu
Nominacje dla ośmiu oficerów
Pierwszy krok do zawodowców
Oczy na wschodnią flankę
Keeping Guard on Integrity
Nowe garaże dla Leopardów
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Spędź ferie z WOT
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Saperzy rozminowują Kłaj
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Jakie zmiany dla podchorążych?
Na wolność przez dwa mury
Zima, skały i kawalerzyści
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Walka, która poruszyła Europę
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Bez AK, ale nadal w walce
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
W BBN o sytuacji na granicy
Gotowi na arktyczne zimno
Nowa Rada przy prezydencie
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Misja nie tylko wojskowa
Survival w Kosowie
Laboratoria specjalnego przeznaczenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO