moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski

Szer. rez. Dawid Tomala zajął czwarte miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski w 2021 roku. W czołowej dziesiątce znalazło się aż dziesięcioro żołnierzy. Jeden z nich – szer. Tadeusz Michalik – jako pierwszy w historii Gali Mistrzów Sportu odebrał statuetkę czempiona w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. Sportowcem Roku został Robert Lewandowski.

Szer. Tadeusz Michalik, brązowy medalista z Tokio w zapasach, zajął w głosowaniu dziesiątą lokatę. Fot. CWZS

Wyniki 87. plebiscytu „Przeglądu Sportowego” ogłoszono 8 stycznia podczas Gali Mistrzów Sportu w warszawskim hotelu Hilton. Po raz trzeci w karierze zwycięzcą głosowania został Robert Lewandowski. Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski wcześniej wygrał plebiscyt „PS” za wyniki uzyskane w 2020 i 2015 roku. Czołowy piłkarz świata wyprzedził trzykrotną złotą medalistkę olimpijską w rzucie młotem Anitę Włodarczyk. Trzecie miejsce zajął zaś żużlowiec Bartosz Zmarzlik, wicemistrz świata z 2021 roku.

 

REKLAMA

Miejsce tuż za podium przypadło szer. rez. Dawidowi Tomali, mistrzowi olimpijskiemu z Tokio w chodzie sportowym na 50 km. – Czwarte miejsce, słabo troszkę. Liczyłem na więcej! Nie no, śmieję się – mówił chodziarz na scenie po otrzymaniu cennej nagrody. – Spełniłem swoje marzenie, ponieważ odbieram statuetkę, o której kiedyś tylko marzyłem, którą oglądałem w telewizji, i zastanawiałem się, co powiem, kiedy będę stał w tym miejscu – dodał mistrz olimpijski. Chodziarz podziękował ludziom, dzięki którym spełnił swoje marzenie, m.in. rodzicom, babci i trenerowi, oraz poinformował, że odda swój złoty medal na licytację. Zapowiedział też, że chce zdobyć pieniądze na leczenie 12-letniego Kacpra Woźniaka z Żor oraz spełnić marzenie chłopca, który chce samodzielnie chodzić. Żołnierz powiedział również, że założy własną fundację „ToMali zwycięzcy”, której celem jest pomaganie dzieciom. – Chcę wspierać dzieciaki, które mają troszkę trudniej niż niejeden z nas. Te z domów dziecka oraz chore, po to, aby stanęły na nogi. Mam nadzieję, że wspólnie zrobimy coś dobrego i ten medal przyniesie szczęście nie tylko mnie, ale też innym – podkreślił chodziarz.

Szer. rez. Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio w chodzie sportowym na 50 km. Fot Szymon Sikora/ PKOl

Na efekty zapowiedzi Dawida Tomali nie trzeba było długo czekać. Dzień po Gali Mistrzów Sportu odbyła się licytacja jego złotego medalu. Za 280 tys. zł kupił go… Sportowiec Roku 2021 w Polsce Robert Lewandowski.

Siódme miejsce w plebiscycie zajęło siedmioro lekkoatletów ze sztafety mieszanej 4x400 m: szer. Iga Baumgart-Witan, szer. Małgorzata Hołub-Kowalik, szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Natalia Kaczmarek, szer. rez. Kajetan Duszyński, Karol Zalewski i Dariusz Kowaluk. W imieniu sportowców podziękował kibicom za oddane na nich głosy szer. rez. Kajetan Duszyński. – Dostaliśmy się do tej pierwszej dziesiątki. Naprawdę doceniamy wasze wsparcie oraz to, że kochacie naszą dyscyplinę, która przeżywa u nas renesans. Kibicujcie nam dalej – powiedział mistrz olimpijski.

Z awansu do czołowej dziesiątki cieszył się również szer. Tadeusz Michalik. Brązowy medalista z Tokio w zapasach zajął w głosowaniu dziesiątą lokatę. Zapaśnik wyszedł na scenę po odbiór statuetki czempiona w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. – Dużym wyróżnieniem dla mnie było już to, że dostałem się do tej dwudziestki najlepszych sportowców. Ale to, że odbieram statuetkę na 10. miejscu, przerosło moje oczekiwania – stwierdził żołnierz. Zapaśnik podziękował sponsorom za to, że dzięki nim osiągnął plebiscytowy sukces. – Bez nich nie byłoby może medalu olimpijskiego – przyznał. Podziękował również kibicom za głosy oraz m.in. żonie Paulinie.

Nie wszyscy laureaci mogli osobiście odebrać plebiscytowe trofea. Szer. rez. Karolina Naja i szer. rez. Anna Puławska, które zajęły dziewiąte miejsce, przebywały na zgrupowaniu we Włoszech. Z kolei mar. Wojciech Nowicki – piąty w głosowaniu – na zgrupowaniu w Portugalii. Nieobecnym laureatom udało się jednak przekazać podziękowania kibicom za oddane głosy i powiedzieć po kilka zdań do uczestników gali. Kajakarki na telebimie podziękowały m.in. swoim koleżankom, z którymi wywalczyły w Tokio również brązowy medal. Mistrz olimpijski w rzucie młotem podziękował zaś m.in. Wojsku Polskiemu za dodatkowe wsparcie i współpracę.

Niestety, w czołowej dziesiątce z grona nominowanych do tytułu sportowca roku nie udało się uplasować: wicemistrzyniom olimpijskim w żeglarstwie mar. Agnieszce Skrzypulec i mar. Jolancie Ogar-Hill, wicemistrzyni olimpijskiej w sztafecie 4 × 400 m st. szer. Annie Kiełbasińskiej oraz brązowym medalistom tokijskich igrzysk: biegającemu na dystansie 800 m mar. Patrykowi Dobkowi, rzucającej młotem szer. Malwinie Kopron i kajakarce, szer. Helenie Wiśniewskiej.

Podczas Gali Mistrzów Sportu wręczono również dodatkowe wyróżnienia. Statuetkę Superczempiona za całą karierę sportową otrzymał sierż. Piotr Małachowski. – Żal się po prostu żegnać, ale jeszcze zostaję przy sporcie. Będę pomagał młodzieży. Cieszę się, że moje zakończenie kariery odbyło się na Stadionie Śląskim, gdzie przekazałem pałeczkę mojemu synowi – powiedział dyskobol, dziękując za statuetkę. Sportowiec podziękował również zespołowi ludzi, z którymi współpracował, oraz m.in. Ministerstwu Obrony Narodowej.

Tytuł drużyny roku przyznano siatkarzom Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Trenerem roku został Aleksander Matusiński, który na igrzyskach w Tokio poprowadził do srebra żeńską sztafetę 4 × 400 m oraz miał duży udział w zdobyciu złotego medalu przez sztafetę mieszaną 4 × 400 m. Pozostałe wyróżnienia przyznano w kategoriach: „Sport bez barier” – Róży Kozakowskiej (złota i srebrna medalistka igrzysk paraolimpijskich w Tokio, rekordzistka świata w rzucie maczugą), „Od zawsze ze sportem” – Totalizatorowi Sportowemu, „Impreza roku” – wyróżniono organizatorów Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce na Stadionie Śląskim, „Sport i biznes” – nagrodę przyznano Robertowi Kubicy i PKN Orlen.

SZUS

autor zdjęć: CWZS, Szymon Sikora/ PKOl, Marek Biczyk/ PKOl

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
 
Raptory lecą do Polski
Akademia Abrams ruszyła!
Przełomowy szczyt
Włoscy lotnicy w Malborku
Kolektywna obrona to priorytet
NATO zmienia priorytety
Desant do Jeziora Żywieckiego
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Terytorialsi w obronie stolicy
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Ostatni rozdział generała
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AFN uderzył w Kołobrzegu
O pomocy dla Ukrainy
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Pokaz możliwości FA-50
Raptory już w Polsce
Powrót do korzeni
Szkolenie na klifie
Uratować rannego!
O jeden most za daleko?
Operacja „Śluza”
Rozkaz ludobójstwa
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Biorą inni, bierzmy i my”
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Prymuska logistyki
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
CASA na pomoc rannym w wypadku
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Wyjście z cienia
Przemysł idzie w OPL
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Armata nowej generacji dla Kormoranów
1 Kadrowa idzie w bój
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Pożegnanie z Iskrą
Wymiana ciosów w Ukrainie
Kask weterana może być twój!
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Zwiad ze spadochronem
„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
Śladem profesjonalistów
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Wizyta w PKW Łotwa
Nowy dowódca 18 Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO