moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy

„Nie z nienawiści do tych, którzy są przed wami, lecz z miłości do tego, co macie za plecami” – rapuje Młody Potar w swoim najnowszym utworze „Granica”. W ten sposób wykonawca, a zarazem żołnierz, chce wesprzeć kolegów, którzy od kilku miesięcy stacjonują na terenach przygranicznych. – Chcę im podziękować za to, co robią dla ojczyzny – mówi.

Młody Potar, czyli sierż. Dariusz Potargowicz, jest żołnierzem 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej. Od wielu lat służbę w wojsku łączy ze swoją pasją, którą jest rap. Jego ostatni utwór – „Granica” – jest skierowany do tych, którzy od kilku miesięcy stacjonują na terenach przygranicznych.

– Jestem weteranem misji wojskowych w Iraku, Afganistanie, Libanie i na Łotwie, więc bardzo dobrze wiem, z czym się mierzą. Służba daleko od domu i bliskich, w trudnych warunkach atmosferycznych, to nie jest prosta sprawa – mówi raper. – Chciałbym być tam z nimi, ale moja jednostka nie została skierowana do tych działań. Jedyne, co mogłem zrobić, to napisać dla nich ten utwór. W ten sposób chciałem im podziękować za to, co robią dla ojczyzny – zaznacza.

REKLAMA

Młody Potar nagrał swój utwór pod koniec ubiegłego roku, a 1 stycznia zostały zrealizowane zdjęcia do teledysku. – Materiał nagrywaliśmy podczas noworocznego treningu rugbistów z klubu Orkan Sochaczew. To takie tradycyjne wydarzenie, w którym biorą udział obecni i byli zawodnicy. Oni także wystąpili w klipie, bo stoją murem za polskim mundurem – wyjaśnia żołnierz. W teledysku będzie można zobaczyć także ujęcia z udziałem rekonstruktorów ze Stowarzyszenia Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty oraz z Muzealnej Grupy Historycznej im. 2 Batalionu 18 Pułku Piechoty. – Jestem bardzo zadowolony z pracy na planie. Mam nadzieję, że chłopakom na granicy ten materiał także się spodoba – podkreśla.

Termin premiery utworu nie jest jeszcze znany, raper zapewnia jednak, że odbędzie się ona tak szybko, jak to będzie możliwe. – Myślę, że to kwestia kilkunastu dni. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do śledzenia mojego kanału na YouTubie, tam teledysk pojawi się w pierwszej kolejności – mówi.

„Granica” nie jest pierwszym utworem, do napisania którego inspiracją była służba wojskowa. Młody Potar skomponował także „Wstawaj i walcz”, utwór skierowany do żołnierzy wyjeżdżających na misje (nagrany wspólnie z Jongmenem), „Wyryte w skale”, którym chciał uhonorować misjonarzy, a także „21 grudnia”, upamiętniający pięciu żołnierzy poległych w 2011 roku w Afganistanie. Sierż. Potargowicz nie zapomniał także o tych, którzy walczyli o wolną Polskę przed laty. W swoich utworach oddał cześć powstańcom warszawskim, uczestnikom kampanii wrześniowej, a także mjr. Feliksowi Kozubowskiemu, dowódcy obrony Sochaczewa w dniach 13–15 września 1939 roku, którego imię nosi dywizjon w którym służy.

Dlaczego żołnierz porusza w swoich utworach tak poważne tematy? – Nie lubię imprezować, nie biorę narkotyków, w kryminale też nie siedziałem, więc o tym nie rapuję. Wojsko i historia to moje życie, toteż na tym się skupiam – mówi. – Przełożeni i koledzy z wojska, kiedy słyszą, że zajmuję się hip-hopem, nie zawsze traktują to poważnie, jednak gdy już posłuchają moich utworów, to zmieniają zdanie. Cieszę się, że mnie wspierają – podkreśla.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Muzuem Historyczne Skierniewic

dodaj komentarz

komentarze


(Nie)ludzka broń Łukaszenki
 
W BBN o sytuacji na granicy
Polska członkiem Eurokorpusu
W Brukseli o przyszłości NATO
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Bez AK, ale nadal w walce
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Konkurs pamięci o Katyniu
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Survival w Kosowie
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Walka, która poruszyła Europę
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Zima, skały i kawalerzyści
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Nominacje dla ośmiu oficerów
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Nauka kruszenia lodu
Strzały na granicy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Keeping Guard on Integrity
Rodzeństwo na medal
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Nowa Rada przy prezydencie
Pierwszy krok do zawodowców
Jakie zmiany dla podchorążych?
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Jak Perun z Piratem
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Legionowski szpital niemal gotowy
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Gotowi na arktyczne zimno
Oczy na wschodnią flankę
Spędź ferie z WOT
Saperzy rozminowują Kłaj
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Wiedza, która ratuje życie
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Zielony, żółty czy czerwony?
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Na granicy (na razie) spokojniej
Misja nie tylko wojskowa
Nowe garaże dla Leopardów
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Na wolność przez dwa mury

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO