moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister dziękuje żołnierzom za służbę w 2021 roku

Dzięki Waszemu poświęceniu i zaangażowaniu Polska jest bezpieczna. Dziękuję za to z całego serca – mówił dziś minister Mariusz Błaszczak w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Szef MON-u podziękował żołnierzom, którzy w mijającym roku stali m.in. na straży bezpieczeństwa wschodniej granicy kraju czy pomagali w walce z epidemią COVID-19.

Minister obrony Mariusz Błaszczak mówił w czwartek, że żołnierze Wojska Polskiego, poza udziałem w podnoszących ich kwalifikacje ćwiczeniach i szkoleniach, codziennie czuwają nad bezpieczeństwem ojczyzny. Jako przykład podał wojskowych, którzy od kilku miesięcy pełnią ważną i potrzebną służbę na granicy polsko-białoruskiej. – Wasze zaangażowanie sprawiło, że przeprowadzany przez reżim Łukaszenki atak hybrydowy na Polskę i Unię Europejską, nie powiódł się. Dzięki waszej służbie nie doszło do kryzysu migracyjnego, jaki Europa obserwowała w 2015 roku – mówił szef MON-u.

 

REKLAMA

Walka z pandemią i Air Policing

Minister odniósł się także do działań żołnierzy w walce z epidemią COVID-19. Przypomniał, że wojskowi są w nią zaangażowani od niemal dwóch lat. Obecnie cywilną służbę zdrowia wspiera około 2,5 tys. wojskowych medyków, 16 szpitali wojskowych, 5 Wojskowych Ośrodków Medycyny Prewencyjnej oraz 14 wojskowych laboratoriów diagnostycznych. Funkcjonują też dwa tymczasowe szpital covidowe: na wojskowym Okęciu oraz modułowy przy Szaserów w Warszawie.


Film: MON

Na froncie walki z koronawirusem codziennie staje też kilka tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej. Żołnierze są obecni w placówkach medycznych, punktach szczepień oraz stacjach sanitarno-epidemiologicznych, pobierają wymazy, transportują leki i sprzęt medyczny. Terytorialsi zorganizowali też infolinię wsparcia dla seniorów i kombatantów oraz oferują pomoc w dotarciu na szczepienia. – Wszyscy służą temu, by skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii – mówił minister.

 

Szef MON-u podziękował też za służbę żołnierzom sił powietrznych. – Wyrazy uznania należą się szczególnie tym pilotom, którzy służąc w załogach dyżurnych polskich statków powietrznych strzegą polskiego nieba. Ale nie tylko. Bo przecież nasi piloci w ramach misji Air Policing czuwają też nad bezpieczeństwem przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii – przypomniał Mariusz Błaszczak.

„Akcja Serce” i służba saperów

Swoje podziękowania minister skierował też do żołnierzy, którzy biorą udział w „Akcji Serce” i transportem lotniczym dostarczają organy do przeszczepów. Tylko w tym roku Siły Zbrojne RP przeprowadziły ponad 70 takich lotów, do których wykorzystano m.in. statki powietrzne 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa i 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Ale, jak zaznaczył szef MON-u, to niejedyne, wyjątkowe zadania polskich pilotów. Biorą oni też bowiem udział w organizacji i dostarczaniu pomocy humanitarnej. – W 2021 roku lotnictwo wojskowe wykonało 25 lotów z taką pomocą. Ponad 50 t darów trafiło m.in. do Libanu, Iraku, Afganistanu, Kosowa, Bośni i Hercegowiny – wyliczał minister.

 

Szef MON-u podkreślił, że o nasze bezpieczeństwo dbają także wojska inżynieryjne. W 2021 roku 44 patrole saperskie i 2 zespoły rozminowania grup nurków-minerów zrealizowały ponad 7 tys. zgłoszeń. W sumie podjęły i zniszczyły prawie 258 tys. sztuk różnego typu niewybuchów i niewypałów, w tym m.in. bomby lotnicze, pociski artyleryjskie, miny, granaty moździerzowe.

 

– Za wasze poświęcenie i zaangażowanie dziękuję za całego serca, w imieniu nie tylko własnym, ale wszystkich tych, którzy są wam wdzięczni za waszą służbę. Dzięki wam Polska jest bezpieczna – mówił minister Błaszczak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON, DWOT, PKW Orlik/ DORSZ, 3 SLTr, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Legionowski szpital niemal gotowy
 
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Zima, skały i kawalerzyści
Polska członkiem Eurokorpusu
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Spędź ferie z WOT
Walka, która poruszyła Europę
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Saperzy rozminowują Kłaj
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Pierwszy krok do zawodowców
Nauka kruszenia lodu
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Jakie zmiany dla podchorążych?
Gotowi na arktyczne zimno
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Wiedza, która ratuje życie
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Jak Perun z Piratem
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Konkurs pamięci o Katyniu
Na wolność przez dwa mury
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Zielony, żółty czy czerwony?
Strzały na granicy
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Rodzeństwo na medal
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Keeping Guard on Integrity
Nowa Rada przy prezydencie
Nominacje dla ośmiu oficerów
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nowe garaże dla Leopardów
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Misja nie tylko wojskowa
W BBN o sytuacji na granicy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Oczy na wschodnią flankę
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Na granicy (na razie) spokojniej
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Survival w Kosowie
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Bez AK, ale nadal w walce
W Brukseli o przyszłości NATO
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO