moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia

21 grudnia to Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. – Jesteśmy im winni pamięć, a ich postawy kształtują postawy żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości. Przed Centrum Weterana w Warszawie złożono kwiaty i zapalono znicze.

10 lat temu pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oddało życie na misji. Zostali zaatakowani przez tych, którzy w imię własnych interesów atakowali siły sojusznicze w Afganistanie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przed pomnikiem upamiętniającym poległych na misjach. To właśnie w rocznicę tragicznych wydarzeń obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Minister obrony wspominał także innych żołnierzy, którzy wierni złożonej wojskowej przysiędze na przestrzeni wielu lat oddali życie za Polskę. – Państwo polskie dba o to, aby zapewnić godne życie ich najbliższym, ale także wyciąga konsekwencje wobec tych, którzy atakują polskich wojskowych – podkreślił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Przypomniał, że również dziś nasi żołnierze służą poza granicami Polski, pod szyldem ONZ, NATO i UE są obecni w Rumunii, Kosowie, Iraku, Libanie, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech i na Łotwie. – Jeśli jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, możemy oczekiwać od nich solidarności, gdybyśmy potrzebowali wsparcia – mówił Mariusz Błaszczak.

Podobnie jak w latach ubiegłych, uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej WP w Warszawie. O godzinie 9.00 przed Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa zebrali się przedstawiciele władz państwowych, rodzajów sił zbrojnych, weterani oraz rodziny tych, którzy zginęli, pełniąc służbę poza granicami kraju. Wysłuchali Apelu Pamięci oraz złożyli kwiaty przed pomnikiem poległych.

Ze względu na pandemię COVID-19 tegoroczne uroczystości miały skromny charakter. – Chcieliśmy, aby w tym szczególnym dniu byli z nami ci wszyscy, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć osobiście. Dlatego prowadziliśmy na naszym profilu na Facebooku transmisję online uroczystego apelu – mówi Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektora Centrum Weterana. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów z okazji Dnia Pamięci. „Światełko dla naszych towarzyszy broni”, „Pamiętamy i wracamy wspomnieniami do wszystkich, którzy zapłacili największą cenę”, „Chwała bohaterom” – pisali internauci.

Od godziny 11.00 przy pomniku obok Centrum Weterana wieńce składali przedstawiciele organizacji pozarządowych, zrzeszających m.in. weteranów, kombatantów, policjantów. – Zawsze jesteśmy tu obecni 21 grudnia. To nasza powinność, aby pamiętać o kolegach z misji, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Anna Krygiel, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość” dodaje: 21 grudnia jest dla nas ważną datą. W tym dniu spotykamy się i wspominamy naszych bliskich.

Wieczorem, po zmroku, na elewacji stadionu PGE Narodowy zostanie wyświetlona iluminacja przypominająca o 121 polskich żołnierzach i pracownikach wojska, którzy oddali życie służąc na misjach.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju obchodzony jest od 2015 roku w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. 21 grudnia 2011 roku zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.

Podczas misji w Afganistanie poległo 43 polskich wojskowych oraz jeden cywilny ratownik medyczny, w Iraku – 22 żołnierzy. Od 1953 roku podczas wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa śmierć poniosło w sumie 120 polskich żołnierzy oraz jeden pracownik wojska.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, Mariusz Sybilski/Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Zima, skały i kawalerzyści
 
Otwarte bramy Auschwitz
Na granicy (na razie) spokojniej
Nauka kruszenia lodu
Strzały na granicy
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Misja nie tylko wojskowa
Saperzy rozminowują Kłaj
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Keeping Guard on Integrity
Walka, która poruszyła Europę
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Jakie zmiany dla podchorążych?
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Polska członkiem Eurokorpusu
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Na wolność przez dwa mury
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W Brukseli o przyszłości NATO
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Pierwszy krok do zawodowców
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Nowa Rada przy prezydencie
Zielony, żółty czy czerwony?
Gotowi na arktyczne zimno
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Konkurs pamięci o Katyniu
Rodzeństwo na medal
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Spędź ferie z WOT
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Oczy na wschodnią flankę
Bez AK, ale nadal w walce
Legionowski szpital niemal gotowy
Jak Perun z Piratem
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Survival w Kosowie
Wiedza, która ratuje życie
Nowe garaże dla Leopardów
W BBN o sytuacji na granicy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO