moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa Rada przy prezydencie

Dziękuję za gotowość wsparcia głowy państwa w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem – mówił w środę prezydent Andrzej Duda, po powołaniu Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Do jej zadań będzie należało m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dotyczących zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Nowy organ będzie działał w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Prezydent Andrzej Duda powołał dzisiaj do życia Radę ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Ma ona przygotowywać opinie i ekspertyzy dla prezydenta, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności.

Jak mówił prezydent jednym z powodów jego decyzji jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i nowe rodzaje konfliktów. – Sytuacja bezpieczeństwa nie jest dziś łatwa. Ostatnie dziesięciolecia postawiły nas w obliczu nowych zagrożeń, jakimi są ataki hybrydowe. Świat jest w niezwykle dynamicznym etapie rozwoju cyfrowego, co wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa państwa i jednostek – mówił prezydent.

REKLAMA

Prezydent podziękował za gotowość do wsparcia go w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem, ocenie obecnych i przyszłych zagrożeń oraz w wypracowaniu strategii rozwojowej. Podkreślał, że tematami do dyskusji na forum Rady będą na pewno wydarzenia na wschodzie, dotyczące nie tylko Polski, ale i np. Ukrainy, sytuacja na Bliskim Wschodzie, kwestie energetyczne, ale i te dotyczące polityki klimatycznej oraz modernizacji Wojska Polskiego.

Andrzej Duda przyznał też, że nie wyklucza utajniania obrad w odniesieniu do niektórych podejmowanych tematów, dlatego, jak wskazał, grono Rady jest wąskie. Z ramienia Kancelarii Prezydenta zasiądzie w niej Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Andrzej Zybertowicz, prezydencki doradca. Przewodniczącym został Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i wykładowca akademicki. W skład Rady wejdą przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych i osoby z doświadczeniem w służbie w wojsku. Wszyscy członkowie Rady będą zasiadali w niej społecznie.

Za prezydencką inicjatywę podziękował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jestem przekonany, że na takim forum, wśród takiego grona ekspertów, będziemy mogli wypracować ekspertyzy, które przyczynią się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz zapewnienia bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie. Deklaruję pełną gotowość do pracy w tej formule – powiedział szef MON.

W podobnym tonie wypowiedział się Mariusz Kamiński minister spraw wewnętrznych i administracji. – Cieszę się, że powstaje tak ważne forum, gromadzące wybitnych ekspertów z ogromną wiedzą o funkcjonowaniu polskiej armii i służb wewnętrznych. Jestem przekonany, że powołane dziś ciało eksperckie będzie użyteczne nie tylko dla pana prezydenta, ale będzie też inspiracją dla ministrów odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa. Wasze doświadczenie, wiedza i kompetencje są dla nas bardzo ważne – powiedział szef MSWiA.

Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności będzie działała w ramach Narodowej Rady Rozwoju, będącej gremium ekspercko-doradczym przy prezydencie RP. Jej zadania koncentrują się wokół debaty programowej na temat rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwiązań strategicznych w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, w tym wyzwań i zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


„Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Lipiński „Kadet”
 
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Szkolenie na klifie
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Przemysł idzie w OPL
CASA na pomoc rannym w wypadku
Wymiana ciosów w Ukrainie
Śladem profesjonalistów
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Rylski „Brzoza”
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Akademia Abrams ruszyła!
Zwiad ze spadochronem
Prymuska logistyki
Ostatni rozdział generała
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Powrót do korzeni
„Biorą inni, bierzmy i my”
Uratować rannego!
Fighting Eagle nie tylko do szkolenia
Pożegnanie z Iskrą
Pokaz możliwości FA-50
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zapraszamy na wirtualny spacer na Monte Cassino
Kask weterana może być twój!
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
„Z miłości do Ojczyzny”. Jerzy Substyk „Jurny”
1 Kadrowa idzie w bój
Kolektywna obrona to priorytet
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Terytorialsi w obronie stolicy
Raptory lecą do Polski
Kolejni ochotnicy dobrowolnej służby
Operacja „Śluza”
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
O jeden most za daleko?
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Przełomowy szczyt
Nowy dowódca 18 Dywizji
O pomocy dla Ukrainy
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Włoscy lotnicy w Malborku
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Rozkaz ludobójstwa
Raptory już w Polsce
AFN uderzył w Kołobrzegu
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Wizyta w PKW Łotwa
Proces krakowski na polityczne zamówienie
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Wyjście z cienia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
NATO zmienia priorytety
Desant do Jeziora Żywieckiego
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO