moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowa Rada przy prezydencie

Dziękuję za gotowość wsparcia głowy państwa w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem – mówił w środę prezydent Andrzej Duda, po powołaniu Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Do jej zadań będzie należało m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dotyczących zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Nowy organ będzie działał w ramach Narodowej Rady Rozwoju.

Prezydent Andrzej Duda powołał dzisiaj do życia Radę ds. Bezpieczeństwa i Obronności. Ma ona przygotowywać opinie i ekspertyzy dla prezydenta, wskazywać na zagrożenia istotne dla interesu Rzeczypospolitej, a także dokonywać przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa oraz obronności.

Jak mówił prezydent jednym z powodów jego decyzji jest sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i nowe rodzaje konfliktów. – Sytuacja bezpieczeństwa nie jest dziś łatwa. Ostatnie dziesięciolecia postawiły nas w obliczu nowych zagrożeń, jakimi są ataki hybrydowe. Świat jest w niezwykle dynamicznym etapie rozwoju cyfrowego, co wiąże się z kwestiami bezpieczeństwa państwa i jednostek – mówił prezydent.

REKLAMA

Prezydent podziękował za gotowość do wsparcia go w zakresie spraw związanych z bezpieczeństwem, ocenie obecnych i przyszłych zagrożeń oraz w wypracowaniu strategii rozwojowej. Podkreślał, że tematami do dyskusji na forum Rady będą na pewno wydarzenia na wschodzie, dotyczące nie tylko Polski, ale i np. Ukrainy, sytuacja na Bliskim Wschodzie, kwestie energetyczne, ale i te dotyczące polityki klimatycznej oraz modernizacji Wojska Polskiego.

Andrzej Duda przyznał też, że nie wyklucza utajniania obrad w odniesieniu do niektórych podejmowanych tematów, dlatego, jak wskazał, grono Rady jest wąskie. Z ramienia Kancelarii Prezydenta zasiądzie w niej Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Andrzej Zybertowicz, prezydencki doradca. Przewodniczącym został Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog i wykładowca akademicki. W skład Rady wejdą przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych i osoby z doświadczeniem w służbie w wojsku. Wszyscy członkowie Rady będą zasiadali w niej społecznie.

Za prezydencką inicjatywę podziękował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jestem przekonany, że na takim forum, wśród takiego grona ekspertów, będziemy mogli wypracować ekspertyzy, które przyczynią się do wzmocnienia pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz zapewnienia bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie. Deklaruję pełną gotowość do pracy w tej formule – powiedział szef MON.

W podobnym tonie wypowiedział się Mariusz Kamiński minister spraw wewnętrznych i administracji. – Cieszę się, że powstaje tak ważne forum, gromadzące wybitnych ekspertów z ogromną wiedzą o funkcjonowaniu polskiej armii i służb wewnętrznych. Jestem przekonany, że powołane dziś ciało eksperckie będzie użyteczne nie tylko dla pana prezydenta, ale będzie też inspiracją dla ministrów odpowiedzialnych za sprawy bezpieczeństwa. Wasze doświadczenie, wiedza i kompetencje są dla nas bardzo ważne – powiedział szef MSWiA.

Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności będzie działała w ramach Narodowej Rady Rozwoju, będącej gremium ekspercko-doradczym przy prezydencie RP. Jej zadania koncentrują się wokół debaty programowej na temat rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej oraz rozwiązań strategicznych w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, w tym wyzwań i zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: Marek Borawski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Jakie zmiany dla podchorążych?
 
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Jak Perun z Piratem
Wiedza, która ratuje życie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
W BBN o sytuacji na granicy
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Polska członkiem Eurokorpusu
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
W Brukseli o przyszłości NATO
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Gotowi na arktyczne zimno
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Oczy na wschodnią flankę
Zielony, żółty czy czerwony?
Spotkanie Rady NATO–Rosja
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Misja nie tylko wojskowa
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Nominacje dla ośmiu oficerów
Survival w Kosowie
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Na granicy (na razie) spokojniej
Bez AK, ale nadal w walce
Walka, która poruszyła Europę
Keeping Guard on Integrity
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Legionowski szpital niemal gotowy
Pierwszy krok do zawodowców
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Na wolność przez dwa mury
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Spędź ferie z WOT
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Zima, skały i kawalerzyści
Nowa Rada przy prezydencie
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Strzały na granicy
Konkurs pamięci o Katyniu
Saperzy rozminowują Kłaj
Nowe garaże dla Leopardów
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Rodzeństwo na medal
Nauka kruszenia lodu
Zwiad w górach? Ruszamy zimą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO