moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trzy dekady Polski w CISM

W 1991 roku Polska przystąpiła do Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. Na mistrzostwach świata przygotowanych przez tę największą organizację sportu wojskowego nasi zawodnicy wywalczyli już w sumie 540 medali. – Polska odegrała znaczącą rolę w rozwoju i kształtowaniu naszej federacji – podkreśla gen. bryg. Hervé Piccirillo, prezydent rady.

Do rywalizacji w zawodach pod flagą Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (Conseil International du Sport Militaire) Polacy stanęli w 1990 roku. I od razu wywalczyli pierwszy medal – srebro zdobyli kolarze w wyścigu drużynowym na 70 km. Jednak formalnie Polskę wraz z Bułgarią, Czechami, Rosją i Węgrami do CISM przyjęto w 1991 roku – po rozwiązaniu Układu Warszawskiego. Z okazji 30. rocznicy odbyła się w Warszawie uroczysta gala, na którą przybyło kilkudziesięciu sportowców.

 

REKLAMA

Pod flagą Conseil International du Sport Militaire

– Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego powstała w 1948 roku. Jest największą na świecie międzynarodową wojskową organizacją sportową, której celem jest łączenie poprzez działalność sportową sił zbrojnych wszystkich armii. CISM to także czołowa na świecie wojskowa organizacja sportowa, która swoimi działaniami wzmacnia wzajemny szacunek, solidarność i promuje pokój – powiedział podczas spotkania gen. bryg. Hervé Piccirillo. Prezydent CISM dodał również, że poprzez sport żołnierze różnych armii potrafią się integrować, co buduje fundamenty pod długotrwałe przyjaźnie. – Te wartości są niezbędne, aby świat żył w pokoju – zaznaczył francuski generał.

Generał brygady Hervé Piccirillo jest 14. z kolei prezydentem CISM. Kierowana przez niego organizacja zrzesza przedstawicieli aż 140 armii świata. Najważniejszymi organami władzy CISM są: Zgromadzenie Generalne, prezydent, Sekretariat Generalny, komisje sportowe, Komisja Medycyny Sportowej, Komisja Informacyjna oraz Akademia CISM. Prezydenta organizacji wybiera Zgromadzenie Generalne, w skład którego wchodzą przedstawiciele poszczególnych krajów członkowskich. Polskę obecnie reprezentuje płk Tomasz Bartkowiak, szef Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego.

Warto zaznaczyć, że przedstawiciele Polski byli i są widoczni w działalności komórek CISM. W latach 1995–2008 w Komisji Sportowej Judo aktywnie działało dwoje Polaków: prezydentem był płk prof. Roman Kalina, a sekretarzem Anna Kuzawińska Ruegg. Płk prof. Krzysztof Klukowski w latach 1998–2003 był członkiem Komisji Medycyny Sportowej. Z kolei od 2017 roku członkiem Komisji Sportowej Pięcioboju Nowoczesnego jest mł. chor. Maciej Bogucki, a od 2018 roku w Komisji Sportowej Biegu na Orientację zasiada kmdr por. Janusz Porzycz, który w roku przystąpienia Polski do CISM wywalczył tytuł mistrza świata juniorów w biegu na orientację.

CISM otworzyło drzwi

„Przyjaźń poprzez sport” – to hasło przewodnie organizacji. W 1958 roku jej pierwszy prezydent płk Henri Debrus wymyślił slogan: „CISM, an open door” (CISM otwiera drzwi). Jednak upłynęło wiele lat, zanim z tej propozycji skorzystały państwa należące do konkurencyjnej organizacji – Komitetu Sportowego Armii Zaprzyjaźnionych (Sportiwnyj Komitet Drużestwiennych Armii – SKDA). W stowarzyszeniu powołanym 12 marca 1958 roku w Moskwie były państwa z bloku wschodniego i socjalistyczne spoza Europy. Pomysł zjednoczenia obu organizacji pod skrzydłami tej większej i starszej ziścił się dopiero w 1989 roku podczas oficjalnego spotkania przedstawicieli CISM i SKDA w Sofii. W maju 1991 roku w Damaszku odbył się ostatni Kongres SKDA, na którym prezydent tej organizacji gen. mjr Anatolij Raspopow podpisał rezolucję o rozwiązaniu Komitetu Sportowego Armii Zaprzyjaźnionych i o integracji państw członkowskich z Międzynarodową Radą Sportu Wojskowego. Po rozpadzie ZSRR, między 1992 a 1995 rokiem, do CISM przystąpiło 15 nowych członków, którzy wcześniej należeli do SKDA. Co istotne, Rosja oficjalnie została członkiem CISM 3 stycznia 1992 roku.

Choć formalnie Polskę przyjęto do największej organizacji sportu wojskowego w 1991 roku, to reprezentanci Wojska Polskiego do rywalizacji w zawodach pod flagą CISM przystąpili rok wcześniej, do czego zachęcała sama organizacja. W lipcu 1990 roku nasi spadochroniarze startowali w niemieckim Altenstadt, a w sierpniu Polacy wraz z przedstawicielami Nigerii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republiki Demokratycznej, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich uczestniczyli jako obserwatorzy XXXVIII Wojskowych Mistrzostw Świata w Pięcioboju Wojskowym w Monachium. Natomiast we wrześniu nasi kolarze ścigali się – z sukcesem – w holenderskim Arnhem.

Należy zaznaczyć, że przynależność do CISM zobowiązuje do wypełniania zadań statutowych organizacji. Trzeba opłacać roczną składkę członkowską, brać udział w cyklicznych zgromadzeniach, naradach i sympozjach oraz zapewniać swoim sportowcom udział w igrzyskach i mistrzostwach w różnych dyscyplinach sportu organizowanych pod swoim patronatem. Członkowie CISM są zobligowani również do organizowania zawodów. Polska w pierwszych latach przynależności do tej międzynarodowej organizacji była bardzo aktywna na tym polu. Zorganizowaliśmy wojskowe mistrzostwa świata w: piłce ręcznej (w 1992 roku we Wrocławiu), kolarstwie (1994 – Warszawa, 2005 – Zegrze, 2007 – Kozienice), biegu na orientację (1994 – Kraków), hokeju na trawie (1996 – Poznań), pięcioboju nowoczesnym (1999 – Warszawa) i żeglarstwie (2009 – Węgorzewo). Potem najlepszych na świecie sportowców-żołnierzy Polska gościła dopiero w 2017 roku – w Zielonej Górze organizowała mistrzostwa w pięcioboju nowoczesnym. W kolejnych czterech latach tylko raz organizowaliśmy wojskowy czempionat – w 2021 roku pięcioboiści nowocześni ponownie spotkali się w Zielonej Górze.

Multimedaliści

Od pierwszego medalu kolarzy przywiezionego z Holandii w 1990 roku do ostatnich krążków zdobytych w listopadzie tego roku w Teheranie przez zapaśników polscy sportowcy zgromadzili pokaźny dorobek. Wywalczyli na wojskowych mistrzostw świata, które były rozgrywane również w ramach letnich i zimowych igrzysk wojskowych, 540 medali: 136 złotych, 185 srebrnych i 219 brązowych. Na listę medalistów wpisało się 389 zawodników, z których aż 58 wywalczyło przynajmniej dwa złote krążki. W zestawieniu multimedalistów wojskowych mistrzostw świata czołowe miejsca zajmują: 1. st. kpr. Arkadiusz Gardzielewski (osiem złotych, dwa srebrne, jeden brązowy), 2. st. szer. Iwona Bernardelli (osiem złotych), 3. st. szer. Olga Kalendarova-Ochal (sześć złotych, sześć srebrnych), 4. kpr. Henryk Szost (sześć złotych, jeden srebrny, dwa brązowe), 5. szer. Kacper Majchrzak (pięć złotych, cztery srebrne, osiem brązowych).

Medale na wojskowych czempionatach zdobywały też gwiazdy polskiego sportu, medaliści igrzysk olimpijskich, m.in.: zapaśnicy – Józef Tracz, Andrzej Wroński, Włodzimierz Zawadzki, Jacek Fafiński, Damian Janikowski, Monika Michalik, Tadeusz Michalik; szermierze – Janusz Olech, Robert Kościelniakowski, Piotr Kiełpikowski, Robert Andrzejuk; strzelcy – Renata Mauer-Różańska, Sylwia Bogacka; lekkoatleci – Robert Korzeniowski, Piotr Małachowski, Patryk Dobek, Wojciech Nowicki, Justyna Święty-Ersetic, Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan i Anna Kiełbasińska.

Najwięcej medali na wojskowych czempionatach – 120 – wywalczyli lekkoatleci (49 złotych, 39 srebrnych, 32 brązowe). Drugie miejsce w rankingu medalowym przedstawicieli poszczególnych dyscyplin zajmują zapaśnicy (16 – 28 – 34), trzecie szermierze (15 – 19 – 28), czwarte pływacy i ratownicy wodni (15 – 14 – 28), a piąte biegacze na orientację (9 – 27 – 16).

SZUS

autor zdjęć: Mirosław Wójtowicz, Centralny Wojskowy Zespół Sportowy

dodaj komentarz

komentarze


Laboratoria specjalnego przeznaczenia
 
Spędź ferie z WOT
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Survival w Kosowie
Nowe garaże dla Leopardów
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Pierwszy krok do zawodowców
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Na wolność przez dwa mury
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Nominacje dla ośmiu oficerów
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Bez AK, ale nadal w walce
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Wiedza, która ratuje życie
Rodzeństwo na medal
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Saperzy rozminowują Kłaj
Jedyne takie laboratorium w Polsce
W BBN o sytuacji na granicy
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Jak Perun z Piratem
Strzały na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
W Brukseli o przyszłości NATO
Keeping Guard on Integrity
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Na granicy (na razie) spokojniej
Zielony, żółty czy czerwony?
Oczy na wschodnią flankę
Zima, skały i kawalerzyści
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Konkurs pamięci o Katyniu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Misja nie tylko wojskowa
Nauka kruszenia lodu
Walka, która poruszyła Europę
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Gotowi na arktyczne zimno
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Polska członkiem Eurokorpusu
Legionowski szpital niemal gotowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO