Polski marynarz najlepszym strzelcem w historii

Na mistrzostwach świata w strzelaniu do ruchomej tarczy Łukasz Czapla wywalczył aż dwa medale: złoty i srebrny. Zawody, które właśnie zakończyły się w Sztokholmie, pozwoliły  polskiemu marynarzowi zostać liderem światowego rankingu medalistów w tej konkurencji.

29-letni Czapla ma już pięć tytułów mistrzowskich i jeden wicemistrza. Na co dzień trenuje w Zespole Sportowym Marynarki Wojennej i Wojskowym Klubie Sportowym „Wawel” Kraków.

Start w Sztokholmie polski zawodnik rozpoczął od 10. lokaty w konkurencji 50 mix (40 strzałów z odległości 50 metrów). W drugim występie w przebiegach mieszanych na dystansie 50 metrów (30+30 strzałów) zdobył złoty medal. Następnie zajął czwarte miejsce w konkurencji 10 mix (40 strzałów z odległości 10 metrów) oraz drugie w przebiegach mieszanych na dystansie 10 metrów (30+30 strzałów).

Pojedynek z Rosjaninem

Walka o złoty medal w ostatniej konkurencji mistrzostw była niezwykle emocjonująca. Do rozgrywki o medale awansowało czterech zawodników z najlepszymi wynikami. Polak z 574 punktami zakwalifikował się z czwartej pozycji. Najwięcej oczek – po 579 mieli: Rosjanin Dmitry Romanov i Czech Jonas Bedrich. Przy równej liczbie punktów o wyższym miejscu decydują trafione „dziesiątki”. 17 razy idealnie w środek tarczy strzelił Rosjanin, Czech zaś miał 15 strzałów w dziesiątkę. Natomiast z trzecim rezultatem – 575 pkt. – zakwalifikował się do decydującej rozgrywki Węgier Laszlo Borosz.

Tak wyłoniona z kwalifikacji czwórka strzelców rozgrywa mecze. Pierwszy w bezpośrednim pojedynku walczy z trzecim, a drugi z czwartym. – Oczka zdobyte wcześniej nie mają znaczenia. Rozgrywka zaczyna się od samego początku z tą jednak różnicą, że przyznawane są duże punkty i zwycięzcą jest ten, kto pierwszy otrzyma ich sześć – wyjaśnia pięciokrotny mistrz świata.

Po zwycięstwie Polaka nad Czechem 6:4 i Rosjanina nad Węgrem 6:4 w pojedynku o tytuł mistrza świata spotkali się Łukasz Czapla z Dmitry Romanovem. – To był najbardziej dramatyczny i emocjonujący finał w jakim w życiu uczestniczyłem – mówi Łukasz Czapla.
Prowadził 3:0, a potem 5:3. – Niestety nie potrafiłem zdobyć tego brakującego do szczęścia punktu. Przy stanie 5:5 obaj trafiliśmy w „dziesiątkę”, więc była kolejna dogrywka, którą wygrał Rosjanin – opowiada dalej Czapla.

Strzelec wszech czasów

Polak mógł się jednak cieszyć z faktu, że był najlepszym zawodnikiem mistrzostw w Sztokholmie oraz z awansu na pozycję lidera w rankingu medalistów mistrzostw świata wszech czasów w strzelaniach do ruchomej tarczy. – Cieszę się bardzo, jak na razie jestem najlepszym strzelcem w historii wszystkich czempionatów. Z wyników uzyskanych w Szwecji jestem zadowolony, choć czuję pewien niedosyt – dodaje marynarz z Krakowa.

Łukasz Czapla medalową passę na mistrzostwach świata rozpoczął w 2002 roku, kiedy to w Lahti wywalczył tytuł mistrzowski w kategorii juniorów. Cztery lata później zdominował rywalizację w kategorii seniorów. W Zagrzebiu Łukasz zdobył trzy złote medale. W 2008 roku w Pilźnie po raz czwarty wywalczył tytuł mistrzowski wśród seniorów, a ponieważ strzelania do ruchomej tarczy zostały wyłączone z programu igrzysk olimpijskich, zrezygnował z uprawiania swojej ulubionej dyscypliny strzeleckiej i zaczął trenować konkurencje pistoletowe. Do mistrzostw świata w Sztokholmie marynarz z Krakowa przygotowywał się od lutego tego roku i po czteroletniej przerwie powrócił na mistrzowskie podium.

Upolować dzika

Strzelanie do sylwetki biegnącego dzika (tak nazywa się też tę specjalność strzelecką, gdyż tarcza, do której strzelają zawodnicy przy strzelaniu na 50 m, umieszczona jest pośrodku kompozycji łączącej fragmenty dwóch dzików: biegnącego w lewą i prawą stronę). W przebiegach wolnych tarcze przesuwają się z lewej strony na prawą lub odwrotnie w czasie 5 sekund, a w przebiegach szybkich dwukrotnie szybciej.

Strzelanie do ruchomej tarczy zadebiutowało w programie igrzysk olimpijskich w 1972 roku w Monachium. Pierwszym mistrzem olimpijskim został strzelec ze Związku Radzieckiego Jakow Żeleźniak. 4 lata później w Montrealu triumfował Aleksander Gasow (Związek Radziecki), a brązowy medal wywalczył Polak Jerzy Greszkiewicz (był to jedyny medal olimpijski zdobyty przez reprezentanta Polski w tej specjalności strzeleckiej). Ostatnim mistrzem olimpijskim w tej kategorii był Niemiec Manfred Kurzer, który wygrał w Atenach (2004 rok).
Począwszy od kolejnych igrzysk w Pekinie (2008) strzelanie do ruchomej tarczy wypadło z programu rywalizacji o medale. Pozostało natomiast w programie mistrzostw świata w strzelectwie, które rozgrywane są co cztery lata.