moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wciąż napięta sytuacja na granicy

Kryzys migracyjny na granicy był jednym z tematów, które omawiali prezydenci Polski, Węgier, Czech i Słowacji. – Bronimy nie tylko naszych granic, lecz także NATO i UE. Cieszymy się, że sojusznicy są z nami – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej. Tymczasem ostatniej doby doszło do 92 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

– Białoruskie służby niemal każdej nocy uszkadzają ogrodzenie na granicy, by umożliwić migrantom nielegalne przejście na polską stronę. Do takiej próby doszło w nocy w Mielniku – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak wyjaśniła na konferencji prasowej por. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa Straży Granicznej, żołnierze i funkcjonariusze zaobserwowali dziesięć osób w wojskowych mundurach, które rzucały w stronę polskich patroli kamieniami. Oślepiano ich także laserami i latarkami. – W efekcie 33 osoby, obywatele Iraku, weszły na teren Polski. Zostały zatrzymane zaraz przy linii granicy, a także pouczone o obowiązku opuszczenia Polski i doprowadzone do linii granicy – powiedziała.

Por. Michalska zakomunikowała również, że tylko w tym roku Straż Graniczna odnotowała w sumie prawie 38 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego 92 minionej doby. – Tych prób jest ostatnio mniej, co jest efektem naszej zdecydowanej postawy podczas uszczelniania granicy – poinformowała. – Ale nie chcemy zakładać optymistycznych scenariuszy. Naszym zdaniem, po białoruskiej stronie przebywa jeszcze około dziesięciu tysięcy cudzoziemców.

REKLAMA

Rzeczniczka zaznaczyła również, że dotychczas 1855 osób, które nielegalnie przedostały się do Polski, zostało skierowanych do ośrodków zamkniętych dla cudzoziemców. Natomiast ci, którym nie pozwalał na to stan zdrowia, trafili między innymi do tzw. domu otwartego prowadzonego przez Fundację „Dialog”. – Od 1 sierpnia skierowaliśmy do fundacji 286 osób, z czego 258 opuściło ośrodek. Choć osoby te wcześniej deklarowały, że chcą zostać w naszym kraju, opuściły już teren Polski – powiedziała. Dodała także, że koszt pobytu cudzoziemców w domu otwartym ponosi Straż Graniczna. – W przypadku tych 286 osób wyniósł on 1,5 mln zł, z czego pół miliona złotych zostało przeznaczone na pomoc medyczną i psychologiczną – powiedziała. Zaznaczyła, że Polska wspiera również Białorusinów, którzy na terenie swojego kraju są poddawani represjom. Od 18 sierpnia takiej pomocy udzielono 20 tys. osób.

Od wielu tygodni pogranicznikom w uszczelnianiu granicy pomagają między innymi żołnierze. Ich zadaniem jest zabezpieczanie linii granicznej, prowadzenie patroli, a także budowa i naprawa zapory tymczasowej. Podczas służby wykorzystują różnego rodzaju pojazdy terenowe, ciężarowe i quady, a także bezzałogowce. Kilka dni temu lokalne koła łowieckie i leśnicy przekazali żołnierzom ambony myśliwskie, by ułatwić monitorowanie sytuacji.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej był jednym z tematów, które omawiali dziś w Budapeszcie prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej. Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, przypomniał, że migranci „dostali się na Białoruś samolotami, są jej gośćmi, otrzymali wizy i mają status turystów”. – Ten kryzys został wygenerowany przez władze tego państwa – powiedział. Prezydent podziękował wspólnocie wyszehradzkiej za wsparcie. – Polska broni nie tylko swoich granic, lecz także NATO i UE. Tak postrzegamy nasze zobowiązania wynikające z członkostwa w nich i cieszymy się, że sojusznicy są z nami w tej sytuacji – podkreślił.

János Áder, prezydent Węgier, przypomniał, że jego kraj kilka lat temu zmagał się z podobnymi wyzwaniami. – Wówczas Polska, podobnie jak pozostałe dwa państwa Grupy Wyszehradzkiej, zadeklarowała nam wsparcie. Dziś my zapewniamy o naszej solidarności – powiedział. Dodał, że w związku z trudną sytuacją panującą w Afganistanie, a także zmianami zachodzącymi w Afryce czy w Azji należy liczyć się z tym, że presja migracyjna będzie coraz większa i Unia Europejska powinna się do tego przygotować. Podczas wspólnej konferencji głos zabrała także Zuzana Čaputová, prezydent Słowacji. – Możemy zaoferować Polsce pomoc, jeśli będzie jej potrzebowała. Musimy być solidarni i bronić granic Unii Europejskiej – podkreśliła.

Wsparcie Polsce już wcześniej zadeklarowały między innymi Wielka Brytania i Estonia. Żołnierze z tych państw będą wkrótce pomagać w budowie i naprawie zapory tymczasowej na polsko-białoruskiej granicy, a także w udrażnianiu dróg na terenach przygranicznych. Sytuacja związana z kryzysem migracyjnym była też jednym z tematów, które podczas spotkania kilka dni temu poruszyli ministrowie obrony państw Grupy B9 (tzw. bukaresztańska dziewiątka). „Wyrażamy nasze zaniepokojenie i pełną solidarność z Polską, Litwą i Łotwą w związku z trwającym atakiem hybrydowym białoruskiego reżimu na granice z NATO i Unią Europejską” – napisali we wspólnym oświadczeniu.

Natomiast wczoraj do tej kwestii odniósł się Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zaznaczył, że „reżim Łukaszenki wykorzystuje bezbronnych ludzi do wywierania presji na sąsiednie kraje”, ale żaden z sojuszników nie będzie zostawiony sam sobie w obliczu tej sytuacji. Dodał, że w tym zakresie NATO ściśle współpracuje z Unią Europejską, co ma zaowocować opracowaniem wspólnej deklaracji. – Razem jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi – powiedział podczas swojej wizyty w Wilnie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 16 DZ, DWOT, Elżbieta Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP, V4 Presidency

dodaj komentarz

komentarze


Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
 
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nowe garaże dla Leopardów
Legionowski szpital niemal gotowy
Bombardowanie Monte Cassino
Nominacje dla ośmiu oficerów
Kolejna prowokacja na granicy
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Rodzeństwo na medal
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Jakie zmiany dla podchorążych?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Nowa Rada przy prezydencie
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Border Protection Is a Priority
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Hiszpańskie dylematy
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Misja nie tylko wojskowa
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Survival w Kosowie
W BBN o sytuacji na granicy
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Zima, skały i kawalerzyści
Pierwszy krok do zawodowców
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Na wolność przez dwa mury
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
WOT na granicy
Przesiadka do klasy premium
Saperzy rozminowują Kłaj
Jak Perun z Piratem
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Spędź ferie z WOT
Zielony, żółty czy czerwony?
Bez AK, ale nadal w walce
Wiedza, która ratuje życie
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Oczy na wschodnią flankę
W Brukseli o przyszłości NATO
Nauka kruszenia lodu
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Zostań wojskowym muzykiem
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Nowe radary dla MW
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Polak w szkole boardingu
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO