moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W BBN o sytuacji na granicy

Dziś przed południem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego politycy i przedstawiciele służb rozmawiali o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej. Po spotkaniu mówili, że jedność i solidarność krajów europejskich może zniechęcić Białoruś do dalszej eskalacji konfliktu. Tymczasem Straż Graniczna podaje, że wczoraj nielegalnie próbowano przekroczyć granicę niemal 400 razy.

W posiedzeniu sztabu kryzysowego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Kamiński, minister obrony Mariusz Błaszczak i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Po naradzie odbyła się konferencja prasowa, na której na pytania dziennikarzy odpowiadali Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta oraz Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. – Niemal każdej nocy trwają próby forsowania granicy przez migrantów przy aktywnym udziale służb białoruskich – informował Paweł Szrot.

Wobec tych wydarzeń politycy mówili o potrzebie solidarności ze strony Europy. – Nikt nie chce, aby ta sytuacja się pogarszała. Dziś jest ten czas, kiedy możemy wysłać twardy sygnał, że jakakolwiek dalsza eskalacja nie będzie opłacalna, bo jedności Zachodu nie da się rozbić – podkreślał wiceminister Marcin Przydacz.

Nawiązał również do ewentualnych sankcji wobec Białorusi. – Sygnał jedności oraz potencjalna twarda odpowiedź ekonomiczna i polityczna ze strony kolektywnego Zachodu może dzisiaj zniechęcić naszych wschodnich sąsiadów do dalszych agresywnych działań i nad tym dzisiaj pracujemy – zapowiada wiceminister.

Po spotkaniu w BBN prezydent Andrzej Duda poleciał do Brukseli, gdzie spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Z kolei premier Mateusz Morawiecki będzie dziś w Berlinie rozmawiał z Angelą Merkel, a minister Mariusz Błaszczak – w Bukareszcie z ministrami obrony państw europejskich. – Konflikt, który rozgorzał na wschodniej granicy Polski, to konflikt o bezpieczeństwo. Nasza granica to wschodnia flanka UE, a jednocześnie wschodnia granica Paktu Północnoatlantyckiego – podkreślał Mateusz Morawiecki. – Mamy ewentualne sankcje w zanadrzu i dyskutujemy o nich z naszymi sojusznikami – dodał szef rządu.

Tymczasem kryzys na granicy nie ustaje. Jak podaje Straż Graniczna, wczoraj nielegalnie do Polski próbowano przedostać się niemal 400 razy. W okolicach miejscowości Czeremcha granicę starało się sforsować około 200 osób. W stronę polskich funkcjonariuszy rzucano kamieniami oraz konarami drzew. Żołnierze białoruscy oślepiali pograniczników światłami stroboskopowymi oraz laserami.

Podczas konferencji prasowej ppor. Anna Michalska, rzeczniczka SG poinformowała, że w tym miesiącu ponad 8 tysięcy razy próbowano nielegalnie przedostać się do Polski. – Zatrzymaliśmy 300 osób, aż 200 z nich to obywatele Iraku – powiedziała.

KE

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, 18 DZ, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Marzenia częściowo spełnione
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Dawka wiedzy na trudne czasy
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Wojsko stawia na „armię talentów”
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wielki sukces podchorążych z AMW
Tour przez garnizony
Pierwszy krok do specjalsów
Baobaby docierają do wojska
Sportowa rewolucja na AWL-u
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Saperzy w akcji pod wodą
Prezydent RP o szczycie NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Pieta Michniowska
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Polski Gnom
Innowacje z PERUNA
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Paliwowy krwiobieg NATO
Wsparcie ma znaczenie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy krok do Invictusa
Inwestycje w bezpieczeństwo
Borsuki i roje dronów
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
PKW Irak zostaje w Jordanii
Ostatnia niedziela…
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
MON i MSZ o szczycie NATO
Śmierć w sercu Azji
Gen wojownika
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Azjatycka szansa
Atak i przejęcie dokumentów
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Ostatni lot „Pałera”
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Spadochronowy triumf
Poskromić kolosa
NATO zwiększy produkcję broni
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
W drodze po oficerskie gwiazdki
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Pancerne starcie
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Morska bryza w dwóch odsłonach
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO