moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie

Mocnym akcentem zakończyli reprezentanci Wojska Polskiego 35. Wojskowe Mistrzostwa Świata w Zapasach. Ostatniego dnia zawodów walczyło trzech Polaków i wszyscy stanęli na podium, w tym na jego najwyższym stopniu szer. Rafał Krajewski. W sumie polscy żołnierze zdobyli w Teheranie siedem krążków: złoty, dwa srebrne i cztery brązowe.

Jedyny tytuł mistrzowski z reprezentantów Wojska Polskiego wywalczył w kategorii 130 kg w stylu klasycznym szer. Rafał Krajewski z Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych w Białobrzegach. Ostatniego dnia czempionatu na podium stanęli również jego koledzy z jednostki: srebro zdobył w kategorii 87 kg szer. Szymon Szymonowicz, a brąz w kategorii 77 kg szer. Roman Pacurkowski. – Myślałem, że trzech zapaśników z Batalionu Dowodzenia powalczy w finale. Udało się dwóm, ale Romek Pacurkowski jest usprawiedliwiony zdobyciem brązu, gdyż rywalizował nie w swojej wadze, a wyższej. Powiedziałem im przed wyjazdem do Teheranu, że mają nie wracać bez medali i „rozkaz” wykonali – mówi zadowolony z wyników osiągniętych przez żołnierzy z jego jednostki por. Jacek Fafiński, wicemistrz olimpijski w zapasach z Atlanty.

 

Medalista olimpijski z 1996 roku bardzo chwali młodych zapaśników za świetną postawę na wojskowym czempionacie. – Młode pokolenie zawodników przebija się na światowych imprezach i idzie w ślady żołnierzy – mistrzów olimpijskich w zapasach: Andrzeja Wrońskiego i Włodzimierza Zawadzkiego. Mam nadzieję, że o medalistach z Teheranu usłyszymy jeszcze wiele dobrego i przypomną się zwłaszcza na igrzyskach olimpijskich w Paryżu – dodaje porucznik. Warto dodać, że ostatnio szer. Szymon Szymonowicz wywalczył brąz na młodzieżowych mistrzostwach świata, a w Teheranie w drodze do finału pokonał mistrza olimpijskiego z Rio de Janeiro (2016) Rosjanina Dawita Czakwetadze. Co istotne, na matach w Iranie cała trójka zapaśników z białobrzeskiego batalionu wywalczyła swoje pierwsze medale na wojskowym czempionacie.

Szer. Robert Baran (z medalem) wojskowym wicemistrzem świata! Tytuł wywalczył w kategorii 125 kg.

Poza „klasykami” z białobrzeskiego batalionu na podium w Teheranie stanęli zapaśnicy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego: „klasyk” szer. Tadeusz Michalik (w kategorii 97 kg), oraz „wolniacy” – szer. Robert Baran (125 kg), st. szer. Radosław Baran (97 kg) i szer. Kamil Rybicki (74 kg). Z czwórki reprezentantów CWZS srebro zdobył szer. Robert Baran, a jego koledzy brązowe medale. Radosław i Robert Baranowie nie po raz pierwszy stanęli na podium wojskowego czempionatu. Natomiast z pierwszych medali na wojskowych mistrzostwach świata cieszyli się Rybicki i Michalik. Ten drugi, brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Tokio, w mediach społecznościowych podkreślił: „Wywalczyłem swój pierwszy medal na imprezie wojskowej, z czego jestem bardzo dumny. Jest to dla mnie zaszczyt być tutaj, reprezentować nasz kraj oraz Wojsko Polskie”.

Szer. Tadeusz Michalik wywalczył w Teheranie brązowy medal.

Najbardziej udany start w wojskowym czempionacie nasi zapaśnicy zanotowali przed siedmioma laty w Forcie Dix w Stanach Zjednoczonych, gdzie wywalczyli dziesięć medali. Na najwyższym stopniu podium stanęły wówczas st. szer. Iwona Matkowska i szer. Katarzyna Krawczyk. Srebrne medale zdobyli st. szer. Monika Michalik i kpr. Damian Janikowski, brązowe zaś: chor. Piotr Krajewski, st. szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus, st. szer. Maciej Balawender, st. szer. Radosław Baran, szer. Krystian Brzozowski i szer. Radosław Marcinkiewicz. W Teheranie była szansa na poprawienie rekordowego wyniku z Fortu Dix, gdyby organizatorzy mistrzostw dopuścili do startu kobiety. Niestety, polskim zapaśniczkom ze st. szer. Katarzyną Krawczyk na czele nie dane było powalczyć o kolejne medale na wojskowym czempionacie.

SZUS

autor zdjęć: CWZS

dodaj komentarz

komentarze


Piekło „Pługa”
Polski sukces w Duńskim Marszu
The Beginning of Great History
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Co kryje Bałtyk
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Rekompensaty dla weteranów
Buzdygany 2025 wręczone
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Leopard nie stoi w kolejce
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
PKW Irak ewakuowany
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Cel: Podwoić moc
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Prezydenckie weto dla SAFE
PFM bez tajemnic
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Polska będzie zbrojna!
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Zakochałam się w slalomie
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Polskie antydrony z Gdyni
Zacięta walka o medale pod siatką
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Wodny test Rosomaków
Zielone światło dla potwora
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Międzynarodowy poligon AWL
Klucz do przyszłości
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Centrum wsparcia dla AH-64E
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kosmiczny Bałtyk
Kierunek: przyszłość
Trójskok Belmy
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Patrol z Syriusza
OSA wystartowała!
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Powaga w lekkości
Francuska tarcza dla NATO
AWL stawia na rozbudowę
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Pancerna nauka strzelania
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Nie pozwala spocząć na laurach
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO