moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dodatek specjalny za ochronę granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej poszerza katalog zadań uprawniających do dodatku specjalnego. Dzięki temu będą go mogli otrzymać także żołnierze, którzy ochraniają granicę polsko-białoruską. Za każdą dobę takich działań dostaną 45 zł. MON przygotowało właśnie dwa projekty rozporządzeń w tej sprawie.

Żołnierze zawodowi w zależności od pełnionej służby i zajmowanego stanowiska otrzymują różne dodatki finansowe. Jeden z nich – tak zwany specjalny – przysługuje za szczególne warunki służby i wypłacany jest m.in. załogom wojskowych samolotów i śmigłowców za wykonane loty, marynarzom za służbę na jednostkach wychodzących w morze, wykonywanie prac podwodnych z użyciem sprzętu do nurkowania, skoki ze spadochronem, a także rozminowywanie terenu lub jego oczyszczanie z przedmiotów wybuchowych. Na dodatek specjalny mogą liczyć także wojskowi, którzy wykonują zadania związane z bezpośrednim zwalczaniem terroryzmu, służący w Żandarmerii Wojskowej oraz służbach: kontrwywiadu lub wywiadu wojskowego. Dodatek ten przysługuje także za wykonywanie zadań ratowniczych oraz związanych z zapobieganiem skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwaniem.

Ze względu na wzrost zagrożeń atakami hybrydowymi kierownictwo ministerstwa obrony uznało, że dodatkowe pieniądze powinni otrzymywać także ci żołnierze, którzy chronią polsko-białoruskiej granicy. „Uwzględniając bezprecedensową sytuację na wschodniej granicy kraju związaną z prowadzeniem działań hybrydowych bezpośrednio zagrażających pokojowi i bezpieczeństwu państwa, zasadne jest rozszerzenie katalogu działań, za które przysługuje dodatek specjalny, o działania z zakresu zarządzania kryzysowego” – uzasadniają przedstawiciele resortu.

REKLAMA

Choć działalność związana z tzw. zarządzeniem kryzysowym nie jest dla wojska niczym nowym, to dotychczas w przepisach brakowało regulacji, która obejmowałaby także zadania wykonywane obecnie przez żołnierzy na granicy. Teraz ma się to zmienić.

W projekcie rozporządzenia MON-u, dotyczącego dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych, zapisano, że każdy wojskowy wykonujący tego rodzaju zadania poza macierzystą jednostką będzie otrzymywał dodatek specjalny. Jego wysokość będzie iloczynem wskaźnika 0.03 i kwoty bazowej wynoszącej 1500 zł brutto. Oznacza to, że za każdą rozpoczętą dobę wykonywania takich zadań żołnierz otrzyma 45 zł. – Żołnierze na granicy służą dzień i noc. Nie robią tego dla pieniędzy, bo nie z taką myślą zakładali mundur. Niemniej jednak ten gest ze strony ministra, przewidujący wypłaty dodatku specjalnego, będzie poniekąd rekompensatą za służbę z dala od domu i bliskich. Jest też dowodem wsparcia ze strony ministerstwa – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze z tego związku taktycznego służą na polsko-białoruskiej granicy od 4 października.

Takie same rozwiązania MON planuje też wprowadzić dla żołnierzy niezawodowych, którzy takie zadania wykonują, np. w ramach szkolenia wojskowego czy terytorialnej służby wojskowej. Dodatek w tym przypadku również wyniesie 45 zł za każdą rozpoczętą dobę wykonywania tych zadań. Zmiany zostały zapisane w projekcie rozporządzenia dotyczącego stawek uposażenia zasadniczego oraz dodatków.

W obu projektach znalazła się również propozycja, by taki sam dodatek przysługiwał żołnierzom, którzy biorą udział w akcjach poszukiwawczych.

Obecnie służbę na wschodniej ścianie pełni kilkanaście tysięcy żołnierzy. Razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji chronią oni granicę polsko-białoruską przed nielegalnymi próbami forsowania jej przez migrantów ze strony Białorusi. Ich zadania polegają m.in. na pieszym patrolowaniu pasa przygranicznego oraz poszukiwaniu osób, którym udało się nielegalnie dostać do Polski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Dla kogo tanie wczasy?
 
Szczyt NATO w Madrycie
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Wyższy bieg Grota
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Wizyta w PKW Łotwa
Bramy dla generała
Zacieśnianie współpracy z Koreą
Amerykańskie F-15 w Polsce
W służbie Jego Królewskiej Mości
Dobrowolna służba dla absolwentów
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Historyczna wizyta w Kijowie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Biden: gra na przeczekanie
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Taktyka walk partyzanckich
Prezydent i „niezwyciężeni”
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Piąta kadencja generała Konopki
Daglezje dla polskiego wojska
Szczęśliwa „Błyskawica”
For Our Freedom and Yours
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Pola walczy z SMA
Bałtyk coraz ważniejszy
Cougary w armii
Dwanaście razy złoto
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Zielone światło dla miliardów
Światowi liderzy już w Madrycie
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Tak się szkoli saperska elita
Unowocześnianie MW RP
NATO pokazało siłę na Bałtyku
PKW Orlik wrócił do domu
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Spektakl Kremla
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Virtuti Militari ma 230 lat
Święto Dowództwa Generalnego
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Śladem profesjonalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO