moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejny szturm polskiej granicy. Żołnierze poszkodowani

Migranci po raz kolejny szturmowali polską granicę. Agresywny tłum użył kamieni, granatów hukowych, gazu pieprzowego, a także oślepiających laserów. W Dubiczach Cerkiewnych, gdzie na teren kraju próbowała wtargnąć 500-osobowa grupa, obrażenia odniosło czterech żołnierzy. Dwóch przebywa nadal w szpitalu na obserwacji. – Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że wczoraj po południu i w nocy doszło do dwóch prób siłowego przekroczenia granicy na wschodzie Polski. Późnym popołudniem zaczął się szturm w rejonie posterunku Dubicze Cerkiewne na Podlasiu. – Początkowo przy granicy było 100 osób, ale z czasem grupa się powiększyła, rosła także agresja tłumu. W stronę polskich funkcjonariuszy i żołnierzy rzucano wyzwiska, butelki, gałęzie – mówiła w czasie konferencji prasowej ppor. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. – Białoruskie służby nie tylko się temu przyglądały, ale i pomagały. W czasie ataku oślepiano nas, żebyśmy nie mogli właściwie zareagować – dodała. Migranci przerzucili przez ogrodzenie kładkę, za pomocą której chcieli wedrzeć się na teren Polski. Próba ta została udaremniona. – Po szturmie podjechały białoruskie ciężarówki, które zabrały około 100 osób i wywiozły w głąb kraju. Pozostali przemieszczali się pieszo wzdłuż granicy, aż w końcu straciliśmy ich z pola widzenia – relacjonowała rzeczniczka SG.

W wyniku agresji tłumu ucierpieli żołnierze. – Wczoraj około godziny 17.30 w rejonie posterunku SG Dubicze Cerkiewne podczas próby przekroczenia granicy państwowej przez migrantów, czterech żołnierzy odniosło obrażenia. Dwóch z nich przewieziono do szpitala, gdzie przebywają na obserwacji. Życiu ich nie zagraża niebezpieczeństwo. Podczas siłowego przekroczenia granicy migranci używali granatów hukowych, kamieni, miotaczy gazu pieprzowego oraz laserów koloru zielonego – informuje Centrum Operacyjne MON-u.

REKLAMA

Do podobnego zdarzenia doszło także w nocy na odcinku, którego chronią funkcjonariusze SG w Mielniku. Tam 50-osobowa grupa weszła nielegalnie na teren kraju, ale została zatrzymana, pouczona o obowiązku opuszczenia Polski i doprowadzona do linii granicy. – Zabraliśmy pięcioosobową rodzinę: kobietę w zaawansowanej ciąży, mężczyznę i troje dzieci w wieku od 4 do 10 lat. Deklarują, że chcą zostać w Polsce i tu podjąć pracę. Będziemy więc przyjmować od nich wnioski o objęcie ochroną międzynarodową – zapowiedziała rzeczniczka Straży Granicznej.

Polscy mundurowi, którzy walczą z kryzysem migracyjnym inspirowanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki, otrzymają wsparcie z zagranicy. Wczoraj minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że żołnierzy wzmocnią Brytyjczycy. Zadaniem brytyjskich wojsk inżynieryjnych będzie pomoc w naprawie tymczasowego ogrodzenia, które wzdłuż granicy zbudowało Wojsko Polskie, a także utrzymanie i udrożnienie dróg znajdujących się w jego okolicach.

Natomiast dzisiaj Ministerstwo Obrony Estonii poinformowało w mediach społecznościowych, że estońskie siły zbrojne wesprą Polskę podczas ataku hybrydowego ze strony Białorusi. Estończycy wyślą do Polski pododdziały inżynieryjne i rozpoznawcze oraz policji wojskowej. – Z radością przyjmujemy propozycję Estonii. Prowadzimy rozmowy, aby ustalić szczegóły tego wsparcia – skomentował minister Błaszczak.

Armia wspiera Straż Graniczną w ochronie polskiej granicy w związku z wywołanym przez Białoruś kryzysem migracyjnym. Pogranicza polsko-białoruskiego strzeże kilkanaście tysięcy żołnierzy. To wojskowi z jednostek operacyjnych z trzech dywizji zmechanizowanych: 16, 12 i 18 oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Na wschodzie Polski służą także jednostki aeromobilne, wojska inżynieryjne i terytorialsi, głównie z 1 i 2 Brygady OT.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, 18DZ

dodaj komentarz

komentarze


Polak w szkole boardingu
 
Nowe radary dla MW
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Jakie zmiany dla podchorążych?
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Na wolność przez dwa mury
Zostań wojskowym muzykiem
Misja nie tylko wojskowa
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Kolejna prowokacja na granicy
Pierwszy krok do zawodowców
Rodzeństwo na medal
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Jak Perun z Piratem
MON: nie wyciekły tajne informacje
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Bez AK, ale nadal w walce
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Spędź ferie z WOT
Nowe garaże dla Leopardów
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Nauka kruszenia lodu
Hiszpańskie dylematy
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Legionowski szpital niemal gotowy
Zima, skały i kawalerzyści
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Survival w Kosowie
Nowa Rada przy prezydencie
Saperzy rozminowują Kłaj
W BBN o sytuacji na granicy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Oczy na wschodnią flankę
W Brukseli o przyszłości NATO
Spotkanie Rady NATO–Rosja
WOT na granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Przesiadka do klasy premium
Bombardowanie Monte Cassino
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Zielony, żółty czy czerwony?
Wiedza, która ratuje życie
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Border Protection Is a Priority

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO