moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uczcili pamięć Trochanowskiego i Siemińskiego
Twórca sukcesów kolarzy Legii Andrzej Trochanowski zmarł w 1988 roku, a współpracujący z nim Roman Siemiński 9 lat póżniej.

 

Na okrężnej trasie wokół Baboszewa koło Płońska (woj. mazowieckie) walczyło 101 kolarzy. 166 kilometrów pokonało 69. Na finiszu najlepszym sprinterem okazał się Tomasz Smoleń z grupy Bank BGŻ Team, który minimalnie wyprzedził Andrzeja Bartkiewicza (Wibatech LMGK Ziemia Brzeska) i Sylwestra Janiszewskiego (CCC Polsat Polkowice). Ten ostatni jeszcze przed trzema laty w Memoriale „Trochana” startował w barwach warszawskiej Legii. W tym roku w Baboszewie najlepszą lokatę z legionistów – szesnastą – zajął Wojciech Skarżyński. Zwycięzcą kryterium w Mińsku Mazowieckim, które rozegrano na 30 rundach liczących po 1,3 km, został Rick Ampler – syn mistrza świata amatorów i zwycięzcy Wyścigu Pokoju Uwe Amplera. Niemiec zdobył 14 punktów, drugi był Jarosław Rębiewski (KTK Kalisz) – 11 pkt., a trzeci Sylwester Janiszewski – 7 pkt.

Andrzej Trochanowski był znakomitym kolarzem Legii, a następnie w stołecznym klubie szkolił swoich następców. Był również trenerem kadry narodowej. Jego wychowankami byli między innymi Czesław Lang i Zbigniew Szczepkowski (na zdjęciu). Ten drugi jest obecnie dyrektorem sportowym grupy Bank BGŻ Team. Za czasów chorążego sztabowego rezerwy Zbigniewa Szczepkowskiego filarami kolarskiej Legii byli trener Andrzej Trochanowski i kierownik sekcji Roman Siemiński. Pan Roman startował w pierwszym Wyścigu Pokoju w 1948 roku, w którym zajął drugie miejsce. Był czołowym zawodnikiem ostatniego wyścigu „Do Morza Polskiego” w 1939 r. oraz między innymi drużynowym mistrzem Polski na szosie w latach 1947-48. Startował w barwach warszawskich klubów: Elektryczności, Samorządowca i CWKS Legia. Karierę sportową zakończył w 1953 r. w Legii i z wojskowym klubem związał się na stałe jako trener, a potem kierownik sekcji.

Zbigniew Szczepkowski co roku przy okazji rozgrywanych na początku maja wyścigów o Memoriał Andrzeja Trochanowskiego i Romana Siemińskiego odwiedza groby tych zasłużonych postaci dla Legii i polskiego kolarstwa. Zawsze zabiera ze sobą na cmentarz znicze i żółte kwiaty. Dlaczego żółte? „Obaj lubili ten kolor, bo to przecież w kolarstwie kolor koszulki lidera, barwy zastrzeżone dla zwycięzcy”, podkreśla wychowanek „Trochana”.

Fot. Jacek Szustakowski

szus

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Nowe zdolności sił zbrojnych
Kalorie to nie wszystko
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Smak służby
Święto sportowców w mundurach
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
W ochronie granicy
Obywatele chcą być wGotowości
Szwedzi w pętli
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Militarne Schengen
Mundurowi z benefitami
Wojskowa łączność w Kosmosie
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Kontrakt na ratowanie życia
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Pancerniacy jadą na misję
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Polski „Wiking” dla Danii
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Nowe Warmate dla wojska
Combat 56 u terytorialsów
Dzień wart stu lat
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Artylerzyści mają moc!
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Holenderska misja na polskim niebie
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Satelita MikroSAR nadaje
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Gdy ucichnie artyleria
Niemieckie wsparcie z powietrza
Najdłuższa noc
Zmierzyli się z własnymi słabościami
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
Orka na kursie
Śnieżnik gotowy na Groty
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Amunicja od Grupy WB
Wojsko ma swojego satelitę!
Niebo pod osłoną
Nowe zasady dla kobiet w armii
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Zawiszacy przywitali Borsuki
Plan na WAM
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Gala Boksu na Bemowie
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Wszystkie Kormorany na wodzie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO