moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orły już nie znikną z koszulek reprezentantów Polski

Prezydent RP Bronisław Komorowski w dniu obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizacje do ustaw: o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych i o sporcie. A to oznacza, że godło RP – o ile przepisy międzynarodowych związków i organizacji sportowych tego nie zabraniają – ma być umieszczane na strojach reprezentantów Polski.

Jeśli przepisy międzynarodowych stowarzyszeń sportowych nie dopuszczają udziału zawodników w zawodach mistrzowskich w strojach z widocznym godłem narodowym znowelizowana ustawa nakłada obowiązek występowania reprezentantów Polski w trykotach, na których nie może zabraknąć barw narodowych. Nie dojdzie już więc do powtórki z 11 listopada 2011 roku, kiedy to piłkarze narodowej reprezentacji w meczu towarzyskim z Włochami, rozegranym we Wrocławiu w dniu Święta Narodowego, wystąpili po raz pierwszy w koszulkach bez orła na piersi.

Para prezydencka i ich goście: Od lewej Mariusz Czerkawski, Leszek Blanik, Robert Korzeniowski, Danuta Dmowska-Andrzejuk i Sylwia Gruchała

Po spotkaniu na nowej arenie w stolicy Dolnego Śląska Polski Związek Piłki Nożnej za wprowadzoną zmianę na koszulkach piłkarzy – logo PZPN zamiast godła narodowego – spotkał się z ostrą krytyką kibiców, byłych i obecnych reprezentantów Polski oraz między innymi polityków. – Chcemy pomóc ludziom z PZPN wycofać się z błędnej decyzji o usunięciu orzełka z koszulek polskich piłkarzy. Godło narodowe to nasza duma, część naszej historii i sprawa wyższych idei w sporcie – mówił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poseł i były gimnastyk, mistrz olimpijski Leszek Blanik. Oburzenia decyzją działaczy z piłkarskiej centrali nie krył też premier Donald Tusk: „Reprezentacja narodowa w sporcie, ale także w innych dziedzinach, jest własnością narodu. Nawet jeśli ta własność nam nie przyniesie radości, bo to jest inna sprawa. Dlatego mam nadzieję, że ktoś tam zmądrzeje”.

Reprezentacja Polski w gimnastyce sportowej i artystycznej na Puchar Europy Centralnej w 1998 roku. Drugi z prawej Leszek Blanik. Gimnastycy zawsze z dumą występowali w dresach z orzełkiem na piersi.

Fala krytyki odniosła skutek. PZPN szybko wycofał się z niefortunnej innowacji na koszulkach reprezentantów kraju. Jednak aby nikt w przyszłości nie poszedł w ślady działaczy z piłkarskiej centrali posłowie z sejmowej Komisji Sportu, z byłymi sportowcami na czele, zainicjowali akcję wprowadzenia poprawek do ustaw. Oprócz parlamentarzystów, w tym Leszka Blanika i byłych piłkarzy Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia” Warszawa Romana Koseckiego i Cezarego Kucharskiego, wśród sportowców popierających ideę prawnego usankcjonowania obowiązku umieszczania godła narodowego na strojach reprezentantów kraju aktywni byli przedstawiciele wojskowych zespołów i grup sportowych z kapralem Piotrem Małachowskim na czele.

                                            Tak ćwiczył Leszek Blanik

Sportowcy-żołnierze towarzyszyli też posłowi Blanikowi w spotkaniu z parą prezydencką w Pałacu Prezydenckim. Kilka dni przed podpisaniem nowelizacji ustaw prezydent Komorowski poinformował media o swoich planach w przerwie podczas wykonywania wraz z zaproszonymi gośćmi oraz grupką dzieci i młodzieży kotylionów w barwach narodowych na zbliżające się święta: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji. W Pałacu Prezydenckim wraz z mistrzem olimpijskim Leszkiem Blanikiem byli: ekshokeista Mariusz Czerkawski, były pracownik wojska w Wojskowym Ośrodku Szkolenia Sportowego w Krakowie i mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski oraz reprezentantki Polski w szermierce: starsza szeregowa Sylwia Gruchała i starsza szeregowa Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Fot. Jacek Szustakowski

Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Pamięć o tragedii
 
Irańskie szachy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojsko wraca do Łomży
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Cienka niebieska linia
Thin Blue Line
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Dead to the World
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowa misja i nowy sprzęt
Agresja sowieckiego kolosa
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Samochód do desantowania
Selekcja w pigułce
Polscy nurkowie na Islandii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy weterani i książę Harry
A Torn Subcontinent
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Terytorialsi na wysokościach
Stalin czekał i kalkulował
Głos (z) płonącej Warszawy
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Nowy wiceminister w MON
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Górale” zdobywają miasto
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Modernizacja starów 266
Chorwacki test polskich kadetów
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Walka i dyplomacja
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Rozpoczynamy nową erę
Sprawdzają Brutusa
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Iranian Chess Game
W Indiach mieli swój drugi dom
Klasy wojskowe po nowemu
Śląskie sceny z życia
Z maratonu programowania do wojska
Jedna misja, jeden zespół
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Polska nie pozostanie osamotniona
Modernizacja Sokołów
Oko na Europę
GROM Challenge
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Umowa na Feniksy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO