moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orły już nie znikną z koszulek reprezentantów Polski

Prezydent RP Bronisław Komorowski w dniu obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizacje do ustaw: o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych i o sporcie. A to oznacza, że godło RP – o ile przepisy międzynarodowych związków i organizacji sportowych tego nie zabraniają – ma być umieszczane na strojach reprezentantów Polski.

Jeśli przepisy międzynarodowych stowarzyszeń sportowych nie dopuszczają udziału zawodników w zawodach mistrzowskich w strojach z widocznym godłem narodowym znowelizowana ustawa nakłada obowiązek występowania reprezentantów Polski w trykotach, na których nie może zabraknąć barw narodowych. Nie dojdzie już więc do powtórki z 11 listopada 2011 roku, kiedy to piłkarze narodowej reprezentacji w meczu towarzyskim z Włochami, rozegranym we Wrocławiu w dniu Święta Narodowego, wystąpili po raz pierwszy w koszulkach bez orła na piersi.

Para prezydencka i ich goście: Od lewej Mariusz Czerkawski, Leszek Blanik, Robert Korzeniowski, Danuta Dmowska-Andrzejuk i Sylwia Gruchała

Po spotkaniu na nowej arenie w stolicy Dolnego Śląska Polski Związek Piłki Nożnej za wprowadzoną zmianę na koszulkach piłkarzy – logo PZPN zamiast godła narodowego – spotkał się z ostrą krytyką kibiców, byłych i obecnych reprezentantów Polski oraz między innymi polityków. – Chcemy pomóc ludziom z PZPN wycofać się z błędnej decyzji o usunięciu orzełka z koszulek polskich piłkarzy. Godło narodowe to nasza duma, część naszej historii i sprawa wyższych idei w sporcie – mówił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poseł i były gimnastyk, mistrz olimpijski Leszek Blanik. Oburzenia decyzją działaczy z piłkarskiej centrali nie krył też premier Donald Tusk: „Reprezentacja narodowa w sporcie, ale także w innych dziedzinach, jest własnością narodu. Nawet jeśli ta własność nam nie przyniesie radości, bo to jest inna sprawa. Dlatego mam nadzieję, że ktoś tam zmądrzeje”.

Reprezentacja Polski w gimnastyce sportowej i artystycznej na Puchar Europy Centralnej w 1998 roku. Drugi z prawej Leszek Blanik. Gimnastycy zawsze z dumą występowali w dresach z orzełkiem na piersi.

Fala krytyki odniosła skutek. PZPN szybko wycofał się z niefortunnej innowacji na koszulkach reprezentantów kraju. Jednak aby nikt w przyszłości nie poszedł w ślady działaczy z piłkarskiej centrali posłowie z sejmowej Komisji Sportu, z byłymi sportowcami na czele, zainicjowali akcję wprowadzenia poprawek do ustaw. Oprócz parlamentarzystów, w tym Leszka Blanika i byłych piłkarzy Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia” Warszawa Romana Koseckiego i Cezarego Kucharskiego, wśród sportowców popierających ideę prawnego usankcjonowania obowiązku umieszczania godła narodowego na strojach reprezentantów kraju aktywni byli przedstawiciele wojskowych zespołów i grup sportowych z kapralem Piotrem Małachowskim na czele.

                                            Tak ćwiczył Leszek Blanik

Sportowcy-żołnierze towarzyszyli też posłowi Blanikowi w spotkaniu z parą prezydencką w Pałacu Prezydenckim. Kilka dni przed podpisaniem nowelizacji ustaw prezydent Komorowski poinformował media o swoich planach w przerwie podczas wykonywania wraz z zaproszonymi gośćmi oraz grupką dzieci i młodzieży kotylionów w barwach narodowych na zbliżające się święta: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji. W Pałacu Prezydenckim wraz z mistrzem olimpijskim Leszkiem Blanikiem byli: ekshokeista Mariusz Czerkawski, były pracownik wojska w Wojskowym Ośrodku Szkolenia Sportowego w Krakowie i mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski oraz reprezentantki Polski w szermierce: starsza szeregowa Sylwia Gruchała i starsza szeregowa Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Fot. Jacek Szustakowski

Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Umowa na Harpie podpisana!
 
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Własne interesy Europy
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Żyj zdrowiej
Symulatory strzelań Rosomaków
Defense Without Politics
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Obradowała Rada Gabinetowa
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Szturmani na Lipie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nowy wiceminister w MON
Podziemna potęga
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Double Eagle po nowemu
Darłowo czeka na śmigłowce
Nauka zimowego pływania
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
We Are All Darfur
USA nie zacznie wojny z Iranem
For the Right Cause
They Train Together, They Fight Together
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe po nowemu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Chciałem walczyć z Niemcami
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Iran uderza w USA
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Czerwoni w odwrocie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Ważka bliżej
O Patriotach na WAT
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Krwawe walki o Monte Cassino
Arsenał Iranu
Rywalizacja strzelców wyborowych
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO