moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie wyrzutnie Wisły

Huta Stalowa Wola S.A. przekazała koncernowi Raytheon Technologies pierwsze dwie wyrzutnie M903 systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. W Polsce ma powstać w sumie 16 takich wyrzutni i zgodnie z międzyrządową umową z USA zostaną w nie wyposażone dwie baterie systemu Patriot, który w Siłach Zbrojnych RP otrzyma kryptonim „Wisła”.

Umowa z marca 2018 roku między Polską a Stanami Zjednoczonymi zakłada, że do końca 2022 roku Siły Zbrojne RP otrzymają dwie baterie systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot oraz przeszło dwieście pocisków PAC-3 MSE. Baterie Patriotów, które w polskiej armii mają nosić kryptonim „Wisła”, będą składać się z czterech radarów AN/MPQ-65, czterech stacji kierowania walką, 16 wyrzutni M903, sześciu stacji dowodzenia EOC oraz 12 radiolinii IBCS (IFCN Relay – Integrated Fire Control Network Relay).

Podpisany trzy lata temu kontrakt zakłada również polski wkład w projekt. Rodzime firmy mają bowiem wyprodukować nie tylko pojazdy logistyczne i samochody transportowo-załadowcze do „Wisły”, lecz również wyrzutnie M903, systemy łączności oraz komponenty pocisków PAC-3 MSE. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że zadania te powierzy konsorcjum PGZ-Wisła, którego liderem jest PGZ S.A. Dziś Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że konsorcjum wywiązuje się w terminie z realizacji zadań i pod koniec października Huta Stalowa Wola S.A., która wchodzi w jego skład, przekazała producentowi Patriotów – koncernowi Raytheon Technologies – dwie wyrzutnie M903. – To pierwsze wyprodukowane w HSW S.A. wyrzutnie rakietowe M903 systemu Patriot – komentował Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola S.A. – Zebraliśmy sporo nowych doświadczeń przy realizacji tego zamówienia. Mogę też śmiało potwierdzić, że HSW jest dobrym i rzetelnym partnerem dla strony amerykańskiej – dodał.

HSW S.A. ma łącznie dostarczyć amerykańskiej firmie 16 wyrzutni M903, które po sprawdzeniu w Stanach Zjednoczonych (przez amerykańską armię, która jest gwarantem właściwego wykonania umowy z 2018 roku) wrócą do Polski już jako integralna część baterii Patriot.

Amerykański koncern Raytheon zamówił w polskich firmach wiele komponentów systemu Patriot. Zlecenia otrzymały spółki konsorcjum PGZ-Wisła, w którego skład oprócz PGZ i HSW wchodzą: Mesko SA, PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., PCO S.A., a także będąca poza konsorcjum firma Teldat.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: HSW

dodaj komentarz

komentarze


Bałtycki sojusz z Orką w tle
Niemcy dla Tarczy Wschód
Nowe zasady dla kobiet w armii
Wojsko ma swojego satelitę!
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Plan na WAM
Nowe K9 w Węgorzewie
Amunicja od Grupy WB
Trałowce do remontu
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Najdłuższa noc
W ochronie granicy
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Kto zostanie Asem Sportu?
Combat 56 u terytorialsów
Niebo pod osłoną
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Gdy ucichnie artyleria
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Niemieckie wsparcie z powietrza
Wojskowo-policyjny patrol ratuje życie
Kolejne AW149 nadlatują
Mundurowi z benefitami
Pomagaj, nie wahaj się, bądź w gotowości
Odnaleziono rozbitego drona w Lubelskiem
Nowe zdolności sił zbrojnych
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Służba w kadrze
Unikatowe studia trzech uczelni mundurowych
Szukali zaginionych w skażonej strefie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Gala Boksu na Bemowie
Kadłub ORP „Wicher” w drodze do stoczni
Spotkanie liderów wschodniej flanki NATO
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Polski Rosomak dalej w produkcji
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Szwedzi w pętli
Śnieżnik gotowy na Groty
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Bezpieczeństwo to sprawa fundamentalna
Panczeniści na podium w Hamar
Polska produkcja amunicji rośnie w siłę
Nie wyślemy wojsk do Ukrainy
Pancerniacy jadą na misję
Kalorie to nie wszystko
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Seryjny Heron coraz bliżej
Dwie umowy licencyjne w programie K2 podpisane
Dzień wart stu lat
Smak służby
Kontrakt na ratowanie życia
Święto sportowców w mundurach
Militarne Schengen
Aby granica była bezpieczna
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Odpalili K9 Thunder
Obywatele chcą być wGotowości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO