moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka

Napięta sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Na Podlasiu stacjonuje obecnie pięć i pół tysiąca wojskowych. Wkrótce będzie ich jeszcze więcej. Dlatego wojsko szuka dla nich zakwaterowania. Oferta współpracy jest skierowana do właścicieli hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, którzy zgodziliby się wynająć armii swoje obiekty.

Dziś w Narewce na Podlasiu odbyła się sesja Rady Gminy. Wzięli w niej udział żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej, którzy od dwóch miesięcy wspierają Straż Graniczną w działaniach na polsko-białoruskiej granicy. Wojskowi poinformowali gminnych radnych o swoich zadaniach.

Obecnie w pasie przygranicznym na terenie województwa podlaskiego służy ponad pięć i pół tysiąca żołnierzy. Wkrótce, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, będzie ich jeszcze więcej. – Naszym zadaniem jest wspieranie Straży Granicznej. Działamy na tzw. pierwszej linii, czyli prowadzimy patrole przy samej linii granicy. Zabezpieczaniem dalszej części terenów objętych stanem wyjątkowym zajmują się funkcjonariusze innych służb – powiedział mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Dywizji Zmechanizowanej. Dodał także, że na linii granicy wojsko buduje zaporę inżynieryjną. Składa się ona z kilku elementów, tzn. z pionowej i poziomej zapory z koncertiny, a także z dwóch warstw siatki, która ma chronić zwierzęta. – Oczywiście całość znajduje się po polskiej stronie granicy. Rozbudowa tej konstrukcji trwa cały czas. Staramy się zabezpieczyć granicę na całej jej długości – wyjaśnił.

REKLAMA

Oficer zdementował plotki, jakoby wojsko miało budować na terenach przygranicznych obozy, do których mieliby trafiać migranci. – To wojskowe obozowiska, w których przebywają tylko żołnierze. Po wykonaniu swoich obowiązków mogą tam odpocząć – zaznaczył. Podkreślił także, że dla wojska bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi władzami i mieszkańcami. – Staramy się, aby nasza obecność nie wpływała na ich funkcjonowanie. Wiemy, że nasze pojazdy mogą na przykład zniszczyć drogi gruntowe, ale zapewniam, że wojsko ma siły i środki, aby w razie konieczności je naprawić – zapewnił.

Mjr Nabzdyjak powiedział także, że wkrótce wojsko zwróci się do właścicieli hoteli, pensjonatów i kwater prywatnych ze specjalną propozycją. Armia będzie chciała wynająć te obiekty, aby zakwaterować w nich żołnierzy pełniących służbę na ścianie wschodniej. Ppor. Hubert Piotrowski, radca prawny 11 Pułku Artylerii, wyjaśnił, że wojsko będzie zajmowało obiekty na podstawie umów cywilnoprawnych. – Oczywiście pokryjemy koszty pobytu żołnierzy, ale zależy nam na tym, aby cena była adekwatna do obowiązujących na rynku. Nie może być zbyt niska ani za wysoka, aby żadna ze stron nie wykorzystywała powstałej sytuacji – powiedział. Dodał, że zgodnie z ustawą o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP obiekty dla żołnierzy mogą także udostępniać jednostki samorządu terytorialnego. – Zdajemy sobie sprawę, że podczas pobytu wojska mogą powstać szkody, ale ustawa przewiduje w takiej sytuacji specjalną procedurę – dodał. Wyjaśnił, że ewentualne szkody majątkowe wojsko będzie rekompensować na wniosek poszkodowanego, jednak roszczenia ulegną przedawnieniu po upływie trzech lat.

Uczestnicy obrad pytali przedstawicieli wojska, czy w związku z przypadającym 1 listopada dniem Wszystkich Świętych jest planowane wprowadzenie w regionie dodatkowych obostrzeń. Ppor. Piotrowski wyjaśnił, że wprawdzie zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym może być wprowadzony zakaz organizacji zgromadzeń, ale nie dotyczy on tych o charakterze religijnym organizowanych przez związki wyznaniowe.

MM

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
 
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Sojusznicze wsparcie na granicy
Lekcja wojska od górali
UE o wspólnym bezpieczeństwie
SOMA dla specjalsów
Słowo jak odcisk palca
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Bryza na południowej flance
W Sejmie o kondycji PGZ
Orlik po raz dziesiąty
Śladem „białych kurierów”
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
„Tumak ’21” na finiszu
Harduny dla strażaków?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
F-16 lecą na Litwę
Legioniści wkraczają do Warszawy
Reforma administracji wojskowej
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Hybrydowa agresja ze Wschodu
W jedynym słusznym kierunku
Podchorążowie na posterunku
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Mecz z mistrzem!
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Nastał dzień krwi i chwały…
Afganistan. Czas wracać do domu
Dowódca generalny na granicy
Mielec wraca do odrzutowców
Niemiec z Goździkiem
Logistic Network
Święto żołnierzy artylerii
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
W BBN o sytuacji na granicy
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Niespokojna granica
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Wojskowa politechnika świętuje
Zespół NATO na bojowo
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Oczy na wschodnią flankę
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Nocny szturm na polską granicę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO