moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Społeczna solidarność na rzecz dzieci

„Życie to nie zabawa” przekonuje Fundacja „Dorastaj z Nami” i startuje z ogólnopolską społeczną kampanią pod takim tytułem. Ma ona pokazać, jak ważna jest działalność służb publicznych: wojska, straży pożarnej czy policji. Każdy może się przyłączyć i swoim wsparciem odmienić los dzieci funkcjonariuszy rannych lub poległych na służbie.

– Chcemy wzbudzić w Polakach społeczną solidarność oraz zachęcić do pomagania dzieciom tych, którzy poświęcili zdrowie lub życie na rzecz społeczeństwa – mówi Magdalena Pawlak prezes Fundacji „Dorastaj z Nami”, od 10 lat wspierającej dzieci funkcjonariuszy publicznych, którzy zostali ranni lub zginęli na służbie. Podkreśla, że podczas pandemii przekonaliśmy się, jak ważna jest codzienna praca zarówno pracowników ochrony zdrowia, jak i strażaków, policjantów, żołnierzy. W 2020 roku do podopiecznych fundacji dołączyły także dzieci medyków walczących z COVID-19.

Podczas kampanii „Życie to nie zabawa” w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych pojawi się spot zachęcający telewidzów, aby przyłączyli się do tej akcji. Natomiast spot radiowy wyemituje około 30 stacji ogólnopolskich i regionalnych. Informacje o kampanii pojawią się także na profilach społecznościowych fundacji oraz w prasie. Organizatorzy kampanii liczą, że problemami swoich podopiecznych zainteresują sponsorów – firmy i osoby prywatne – ludzi, którzy będą mogli wesprzeć dzieci finansowo.

REKLAMA

Obecnie organizacja ma 130 podopiecznych, w tym 52 dzieci żołnierzy. Objęci są oni programem stypendialnym, który oznacza wieloletnie wsparcie aż do momentu osiągnięcia samodzielności. Jeżeli się uczą, pozostają pod parasolem fundacji do 25 roku życia. Otrzymują tylko pomoc finansową, ale mają także zapewnioną opiekę psychologa.

W ostatnim czasie do tej grupy dołączyły m.in. dzieci kpr. Adama Olszówki, sapera, kierowcy i ratownika w 6 Batalionie Powietrznodesantowym. To Igor, Seweryn, Franek oraz Matylda, która urodziła się po śmierci taty. Kpr. Olszówka zginął w 2019 roku, gdy wraz z kolegami z jednostki brał udział w unieszkodliwianiu niewybuchów z II wojny światowej w lesie w okolicach Kuźni Raciborskiej.


Film: Fundacja Dorastaj z Nami

W połowie października do grona podopiecznych fundacji zostało przyjętych oficjalnie ośmioro dzieci żołnierzy i dwoje dzieci strażaka Państwowej Straży Pożarnej. 15-letni Cyprian Saczek oraz jego o dwa lata młodsza siostra Julia dołączyli do najmłodszego brata, 8-letniego Mikołaja, który z pomocy fundacji korzysta już od 2017 roku. Ich ojciec, Mariusz Saczek w 2010 roku został ciężko ranny na misji w Afganistanie i dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Jednak mimo niepełnosprawności on także angażuje się w działalność „Dorastaj z Nami”, ostatnio otrzymał tytuł „Przyjaciela fundacji”.

– Naszą misją jest także budowanie etosu służb publicznych. Przybliżamy społeczeństwu pracę ludzi, którzy poświęcają swoje życie służbie innym – dodaje Magdalena Pawlak. Fundacja organizuje wystawy oraz wydaje publikacje opisujące losy rodzin, którymi się opiekuje. Organizuje także wystawy o podobnej tematyce, obecnie dwie ekspozycje: „Dla ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” oraz „Dorastam z Wami” można oglądać w różnych miejscach Polski. – Nie pozwólmy, by odwaga i poświęcenie bohaterów zostały zapomniane – apeluje szefowa fundacji.

Fundacja “Dorastaj z Nami” pomaga dzieciom zmarłych i poszkodowanych żołnierzy, policjantów, strażaków i ratowników, a także medyków walczących z COVID-19. Wspiera ich edukację i umożliwia rozwijanie zainteresowań, otacza także opieką psychologiczną.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fundacja Dorastaj z Nami

dodaj komentarz

komentarze


Hybrydowa agresja ze Wschodu
 
Legioniści wkraczają do Warszawy
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Reforma administracji wojskowej
Nowy stopień w siłach zbrojnych
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Sojusznicze wsparcie na granicy
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Oczy na wschodnią flankę
Orlik po raz dziesiąty
Bryza na południowej flance
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Zespół NATO na bojowo
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Podchorążowie na posterunku
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Niemiec z Goździkiem
Logistic Network
Mielec wraca do odrzutowców
„Tumak ’21” na finiszu
W Sejmie o kondycji PGZ
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Lekcja wojska od górali
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Niespokojna granica
W BBN o sytuacji na granicy
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Wojskowa politechnika świętuje
Święto żołnierzy artylerii
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Nastał dzień krwi i chwały…
Mecz z mistrzem!
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
Słowo jak odcisk palca
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
SOMA dla specjalsów
Nocny szturm na polską granicę
Dowódca generalny na granicy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W jedynym słusznym kierunku
Afganistan. Czas wracać do domu
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
F-16 lecą na Litwę
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Śladem „białych kurierów”
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Harduny dla strażaków?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO