moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polsko-tureckie obrady

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się w piątek ze swoim tureckim odpowiednikiem Hulusi Akarem. Tematem rozmów szefów resortów obrony było zacieśnienie zarówno współpracy szkoleniowej, jak i tej związanej z przemysłem obronnym. – Jesteśmy zainteresowani wspólnym rozwijaniem technologii i wymianą doświadczeń związanych z uzbrojeniem – powiedział szef MON-u.

Spotkanie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, i Hulusi Akara, szefa resortu obrony Turcji, odbyło się dziś w Warszawie. – Relacje polsko-tureckie sięgają 600 lat. Dziś owocują współpracą w ramach NATO i współpracą dwustronną – powiedział po obradach szef MON-u. Zaznaczył także, że dowodem świetnej współpracy obu państw było podpisanie umowy, dzięki której Wojsko Polskie otrzyma cztery zestawy bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2. Poza tym polscy i tureccy żołnierze współdziałają podczas ćwiczeń i misji wojskowych. Przypomniał, że jeszcze kilka tygodni temu tureccy piloci stacjonowali w Malborku, skąd w ramach misji „Baltic Air Policing” startowali, by patrolować niebo nad państwami bałtyckimi, a obecnie lotnicy polskich sił powietrznych służą w Turcji. Chodzi o 60 żołnierzy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej wyposażonych w samolot Bryza, którzy przeprowadzają loty patrolowo-rozpoznawcze nad Morzem Śródziemnym. – Rozmawialiśmy także o kolejnych ćwiczeniach naszych żołnierzy, co sprawi, że ta współpraca będzie jeszcze intensywniejsza – zaznaczył minister Błaszczak.

Politycy poruszyli także kwestię współpracy w zakresie przemysłu zbrojeniowego. – Jesteśmy zainteresowani wspólnym rozwijaniem technologii i wymianą doświadczeń związanych z uzbrojeniem – zaznaczył. – Niebawem zostaną wysłane do Turcji misje, tak aby zacieśnić relacje w ramach współpracy zbrojeniowej – dodał.

Hulusi Akar zaznaczył zaś, że oba państwa mają tożsame zasady i cele, są także członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Potencjał Turcji, tak samo jak potencjał Polski, jeżeli chodzi o siły zbrojne, jest oczywisty. Wnosimy dużo do NATO i będziemy dalej to robić, żeby osiągnąć jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa w naszych regionach – zaznaczył. Dodał także, że polscy i tureccy żołnierze będą nadal współdziałali podczas ćwiczeń i misji. – Niedługo podpiszemy umowę ramową dotyczącą współpracy naszych wojsk, co doda tej współpracy impetu – podkreślił.

Szef tureckiego resortu podziękował także ministrowi Błaszczakowi za skierowanie do Turcji Polskiego Kontyngentu Wojskowego i ciepłe przyjęcie tureckich pilotów w Malborku. – Odkąd wrócili z tej misji, cały czas mówią o waszej gościnności – powiedział. Przypominał, że Turcja dąży do tego, aby stać się członkiem Unii Europejskiej. – Dziękuję za wsparcie Polski na tej płaszczyźnie.

MM

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~patriota
1634306100
bardzo dobry ruch tera zczas by sprobowac kupic licencje na drony a jak sie nie da to trzeba kupowac tym razem wersje AKINCI
F4-56-F4-30

Piekło „Pługa”
Kosmiczny Bałtyk
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Pierwsze oderwanie od ziemi
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Rekompensaty dla weteranów
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Od wirówki do lotu Gripenem
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Centrum wsparcia dla AH-64E
PKW Irak ewakuowany
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Ratunek pod ostrzałem
Zachodnia granica wciąż pod kontrolą
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Międzynarodowy poligon AWL
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Polska będzie zbrojna!
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Testy autonomicznego Black Hawka
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Francuska tarcza dla NATO
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zielone światło dla potwora
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Odporność państwa zaczyna się od gospodarki
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Odnaleźć zaginionych
Ratunek na szczycie
Patrol z Syriusza
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Polski sukces w Duńskim Marszu
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Buzdygany 2025 wręczone
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Klucz do przyszłości
A może studia na WAT?
Zakochałam się w slalomie
Nie tylko błękitne berety
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
GROM pod nowym dowództwem
Powaga w lekkości
Apache’e kontra drony
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
NATO coraz silniejsze
Polsko-estoński sojusz
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Leopard nie stoi w kolejce
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Rekordowa ulga dla Nitro-Chemu
OSA wystartowała!
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
AWL stawia na rozbudowę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO