moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkolenie SERE w 10 BLog

W 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej zakończył się kolejny kurs SERE dla żołnierzy przygotowujących się do realizacji zadań poza granicami kraju.

Szkoleniu SERE podlegają wszyscy żołnierze, przygotowujący się do udziału w misjach wojskowych poza granicami kraju. Kurs ma pomóc przetrwać w warunkach izolacji w wyniku zagubienia, nieszczęśliwego wypadku lub przechwycenia przez przeciwnika.

Pięciodniowe szkolenie zweryfikowało uczestników pod względem wytrzymałości fizycznej oraz psychicznej. Instruktorzy sprawdzili siłę woli kandydatów oraz umiejętność koncentracji w warunkach zmęczenia brakiem snu i możliwości wypoczynku. W czasie szkolenia żołnierze budowali schronienia, rozpalali ogień różnymi metodami m.in. przy użyciu krzesiwa, baterii czy też ogólnodostępnych środków chemicznych. Wykorzystywali również w praktyce poznane wcześniej techniki zdobywania wody i pożywienia w terenie.

 

Dużo wysiłku fizycznego wymagały forsowne marsze dzienne i nocne po specjalnie wyznaczonych trasach. Naturalne przeszkody terenowe wymagały wykorzystania technik alpinistycznych, a w celu zgubienia pościgu żołnierze przemieszczali się korytami cieków wodnych. Dodatkowym utrudnieniem dla każdej z grup byli ranni, których należało zaopatrzyć i bezpiecznie dostarczyć do wyznaczonego miejsca ewakuacji.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: kpr. Robert Bober

dodaj komentarz

komentarze


Amerykański szogun
Dyrygent w mundurze
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Niemiecka koncepcja wsparcia Polski
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
W cieniu dumy floty
Ekstremalnie ważny cel
Medyczny impas
Utraceni, lecz nie zapomniani
Co dalej z Tarczą Wschód?
Wojskowy triumf na Gali Sportu
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?
Więcej niż alert: Jak państwo reaguje na zagrożenia terrorystyczne?
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Maj polskich żywych torped
PKW „Noteć” – koniec misji
Pucharowy medal na desce
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Good Morning, Orka!
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Ratować w chaosie. Medycy szkoleni jak na wojnie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Jak zbudować armię przyszłości
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Co nowego w przepisach?
FORT Kraków otwarty
Premier wojenny
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
O bezpieczeństwie u prezydenta
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Partnerstwo Polski i Litwy
Chińskie auta nawet nie zaparkują w pobliżu wojska
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Hołd dla gen. Skrzypczaka
Piątka z czwartego wozu
Polskie „Delty” prawie w komplecie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Projekt ustawy o aneksji Grenlandii w Kongresie USA
Więcej mocy dla Orki
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
Experience It Yourself
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Medale na lodzie i śniegu
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
To nie mogło się udać, ale…
Kierunek Rumunia
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Waiting for the F-35
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Ministrowie obrony Polski i Łotwy o strategicznej współpracy
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
Człowiek, który sprzedał ciszę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO