moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie

W obliczu czwartej fali epidemii SARS CoV-2 oraz narastającego kryzysu gospodarczego w Chinach w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) odbyła się prezentacja raportu pn. „Jak przygotować Polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie” – autorstwa WIM i Instytutu Jagiellońskiego. Eksperci są zgodni, że mamy obecnie do czynienia z nowym rodzajem hybrydowego zagrożenia, które może przyczynić się do ponownego przetestowania systemu zdrowotnego w Polsce. Wynika to z faktu, że w Chinach produkuje się większość leków i wyrobów medycznych, które trafiają do polskich pacjentów. Niestabilność azjatyckiej produkcji jest alarmująca.

Dyskusja na temat bezpieczeństwa narodowego Polski w obliczu zagrożeń epidemicznych przeniosła się do Wojskowego Instytutu Medycznego z Kancelarii Prezydenta, gdzie eksperci przedstawiali rekomendacje dla polskiego rządu w zakresie gotowości państwa na czas kryzysu. Wskazywano wtedy m.in. na konieczność usprawnienia procedur związanych z ratownictwem medycznym, szpitalnictwem a także wzmocnieniem bezpieczeństwa lekowego Polski.

Biorąc pod uwagę epidemię COVID-19 oraz potencjalne przyszłe zagrożenia zewnętrzne konieczne jest budowanie odpowiednio zorganizowanej – pochodzącej z różnych dziedzin działalności państwa – obrony i ochrony przed zagrożeniami militarnymi i niemilitarnymi, w każdej dającej się dziś przewidzieć ich odsłonie. Napięta sytuacja geopolityczna oraz kryzys gospodarczy w Chinach pokazują, że nowe hybrydowe formy zagrożeń są realne – powiedział gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego

REKLAMA

Raport jest pierwszym od początku pandemii formalnym dokumentem w całości poświęconym okolicznościom i zdarzeniom jakiem miały miejsce podczas epidemii koronawirusa w Polsce. 586 dni jakie minęły od wykrycia pierwszego w kraju pacjenta zakażonego koronawirusem, przebyte 3 fale zwiększonej liczby zachorowań, czy w końcu wdrożony na niespotykaną dotychczas skalę program powszechnej wakcynacji są właściwymi przesłankami, stojącymi za nimi okolicznościami, do opisania oraz opartego na stwierdzonych faktach wnioskowania służących wypracowaniu maksymalnie kompletnych zaleceń i rekomendacji dla administracji rządowej i samorządowej w zakresie gotowości państwa oraz społeczeństwa na czas kryzysu – powiedział gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Generał Grzegorz Gielerak zdefiniował podczas spotkania obszary strategiczne w zakresie wzmacniania odporności kryzysowej państwa. Wskazał m.in. na konieczność zbudowania spójności zadaniowej jednostek ochrony zdrowia w obszarze szpitalnictwa, AOS i POZ, konieczność integracji instytucjonalnej i stworzenia zespołów reagowania kryzysowego, które uwzględniają służby i podmioty odpowiadające za bezpieczeństwo narodowe, a także budowania gotowości państwa do produkcji leków, sprzętu i materiałów medycznych. Generał pozytywnie ocenił także zasadność tworzenia szpitali modułowych jako jednostek trwałych i efektywnych kosztowo.

Aby kraj mógł skutecznie funkcjonować podczas kryzysu konieczne jest skuteczne działanie rządowego i interdyscyplinarnego zespołu, który będzie w stanie w krótkim czasie wypracować procedury i schematy działania – mówił dr Artur Bartoszewicz, ekonomista SGH i ekspert Instytutu Jagiellońskiego.

Dr Bartoszewicz podkreślił, że mamy olbrzymie potrzeby w zakresie tworzenia infrastruktury krytycznej, które będą w stanie reagować w przypadku pojawiania się nowych zagrożeń. W tym aspekcie ważne jest współpraca różnych uczestników systemu ochrony zdrowia, a także bieżąca analiza zasobów oraz technologii medycznych i leków.

Radosław Pyffel, ekspert ds. Azji i polityki międzynarodowej zauważył, że sytuacja na świecie pokazuje, że trzeba pilnie wyciągnąć wnioski zdrowotne i gospodarcze z epidemii SARS CoV-2 i zacząć myśleć o przyszłości.

Sytuacja na rynkach międzynarodowych spokojna nie jest. Szaleją kryzysy gospodarcze, zrywają się rynki dostaw, coraz ostrzejsza jest sytuacja geopolityczna. Nie jest to czas odwilży i nie można tego negować. Trzeba przygotowywać się na różne kryzysy – mówił Radosław Pyffel.

Obecnie mamy wizerunek Chin jako dobrego wujka, któremu można zlecić produkcję wszystkiego. Wydaje się, że zrobią dodatkowo te produkty tanio i szybko. Należy mieć na względzie, że Chiny konsekwentnie budują pozycją rynkową i będą chciały ją utrzymać. Może nas czekać stopniowy wzrost cen. W Chinach mówi się, że dobry królik masz trzy nory. Konieczne jest budowanie dywersyfikacji dostaw różnego rodzaju produktów. Szczególnie tych strategicznych – dodał Pyffel.

Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoeokonomicznego i były wiceminister zdrowia odnosząc się do wniosków z epidemii zauważył, że nigdy tak szybko nie odkryliśmy szczepionki na nowy rodzaj wirusa. Nigdy też szczepionki nie były dystrybuowane w takiej skali i prędkości. Należy zebrać te światowe doświadczenia i dobrze je wykorzystać w Polsce.

Trudno jest traktować obszar lekowy w oderwaniu od reszty działań. To wszystko co powiedział Pan Generał jest niesłychanie ważne, bo bezpieczeństwo lekowe – czy to w zakresie szczepionek czy wyrobów medycznych – jest częścią większej układanki. Kryzys związany z pandemią COVID-19 jest wielowymiarowy i w taki wielowymiarowy sposób należy go również analizować – mówił prof. Marcin Czech.  

Źródło: WIM

red. PZ

autor zdjęć: WIM

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-tureckie obrady
 
Ziemia z misji na pamiątkę
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Szef MON-u w Forcie Sill
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Course on Diplomacy
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ostatnie dni kampanii 1939
Przeprawa przez Narew
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Współpraca i wspólna pamięć
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Strzelec do zadań specjalnych
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Dołącz do sportowców w mundurach!
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Advantages of Efficient Organization
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Legia Akademicka po raz piąty
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Wilk na poligonie
Żołnierze bez testów z WF-u
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polityka nie znosi próżni
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Na granicy stratosfery
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Afganistan. Czas wracać do domu
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Szef MON odwiedził USA
Duch Invictus jest, czas na formę
Więcej żołnierzy na granicy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Emerytura wypłacana w … karmie
Wybierz się na wojskowe studia
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
KFOR: wyższy stopień gotowości
W jedynym słusznym kierunku
Ciemne strony Facebooka
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Test mobilności 12 Dywizji
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Zbrodnia w Zakroczymiu
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Ogień na alpejskich szczytach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO