moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy żandarmi wspierają Gruzinów

Kajdanki, zestawy do zabezpieczenia miejsca wypadku, maski MP-6, odzież ochronną do pracy w terenie skażonym, aparaty do zdjęć kryminalistycznych – m.in. tego typu sprzęt przekazała Żandarmeria Wojskowa gruzińskiej policji wojskowej. Nowe wyposażenie jest potrzebne Gruzinom, którzy starają się o status pełnoprawnego członka Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO.

Polacy przekazali sprzęt uroczyście, podczas spotkania w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Wzięli w nim udział płk Paata Gugulashvili, przedstawiciel Departamentu Policji Wojskowej Sił Obronnych Gruzji, oraz płk Mateusz Dadał, zastępca szefa sztabu – szef Oddziału Operacyjnego Komendy Głównej ŻW.

Zgodnie z porozumieniem polska strona podarowała plutonowi policji wojskowej Sił Obronnych Gruzji m.in. kajdanki, zestawy do zabezpieczenia miejsca wypadku, zestawy oświetleniowe, aparaty do zdjęć kryminalistycznych, tarcze sygnałowo-odblaskowe, gaz pieprzowy i torby medyczne. Poza tym Gruzini otrzymali kajdanki jednorazowe, zestawy ochronne wykorzystywane podczas starć z tłumem, latarki, zestawy do organizacji blokad drogowych z kolczatkami, lusterka teleskopowe do sprawdzania podwozia samochodów, maski przeciwgazowe MP-6 oraz filtracyjną odzież ochronną do pracy w terenie skażonym.

Żandarmeria Wojskowa od kilku lat wspiera reformę gruzińskiej policji wojskowej. – W 2018 roku przedstawiciele sił obronnych Gruzji zwrócili się do komitetu NATO z prośbą o przekazanie wyposażenia. Strona polska przejęła więc inicjatywę i zaoferowała pomoc – mówi oficer ppłk Robert Osypowicz z Komendy Głównej ŻW. Modernizacja policji wojskowej odbywa się m.in. dzięki tzw. pakietowi dla Gruzji (Substantial NATO-Georgia Package – SNGP), który został przyjęty podczas szczytu NATO w Walii w 2014 roku. Z tego też powodu przez ostatnie cztery lata w Gruzji był oddelegowany przedstawiciel ŻW. Kolejny polski ekspert nadzorujący reformę gruzińskiej policji wojskowej wyjedzie do Tbilisi na początku przyszłego roku.

– Wszystkie te działania związane są z dążeniami Gruzji do przystąpienia do Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (MNMPBAT NATO), który tworzą siły Czech, Słowacji, Chorwacji i Polski, przy czym Polska jest tzw. państwem ramowym batalionu – mówi ppłk Osypowicz. – Aspiracje Gruzinów zostały zaakceptowane i w grudniu 2020 otrzymali oni status partnera. Podobnie przed laty było z Chorwacją, która, nie będąc jeszcze w NATO, dołączyła do Wielonarodowego Batalionu – dodaje oficer.

Gruzja zrobiła jednak następny krok i ubiega się o status pełnoprawnego członka NATO MNMBAT. – Wspieramy te działania, właśnie dlatego w ramach projektu „Budowy Zdolności Obronnych NATO” zdecydowaliśmy się przekazać plutonowi gruzińskiej policji wojskowej odpowiedni sprzęt. Jesteśmy przekonani, że zwiększy on możliwości służby Gruzinów i przybliży ich do statusu pełnoprawnego członka batalionu – podkreśla ppłk Artur Karpienko, rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.

Komenda Główna ŻW zaznacza także, że strona polska nie tylko przekazuje sprzęt, żandarmi angażują się także w szkolenie sił gruzińskich. Gruzińscy żandarmi szkolą się właśnie w Mińsku Mazowieckim pod okiem polskich, czeskich, słowackich i chorwackich instruktorów.

Gruzja ma uzyskać status członka Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO za trzy lub cztery lata.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


Partnerstwo Polski i Litwy
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Partnerstwo daje siłę
Oko na Bałtyk
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
GROM szkoli przyszłych operatorów
Szwedzi z Piorunami
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Kierunek Rumunia
To nie mogło się udać, ale…
Together on the Front Line and Beyond
Gladius wzmacnia armię
Kursy podoficerskie po nowemu
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Medal Honoru dla Ollisa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Outside the Box
Maj polskich żywych torped
Co nowego w przepisach?
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
„Ratownik” o krok bliżej
Nowy starszy podoficer w SGWP
Przeprowadzka CSWOT-u
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
HIMARS-y w Rumunii
Zimowi podhalańczycy
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Kolejne Husarze prawie gotowe
Zmiana warty na wschodniej granicy
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Sprawdzili się na macie i w ringu
Ferie z wojskiem
Na styku zagrożeń
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Medycyna pod ostrzałem
Premier wojenny
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Ostatnia minuta Kutschery
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Terytorialsi konstruktorami dronów
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Litwa stawia na poligony
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
Podwyżki coraz bliżej
Zatrzymanie pracownika MON-u
Pies pomaga walczyć z PTSD
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO