moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
LITPOLUKRBRIG pod polskim dowództwem

Pułkownik Jarosław Mokrzycki został nowym dowódcą Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Zastąpił na tym stanowisku oficera ukraińskiej armii – płk. Dmytro Bratishko. Przekazanie dowództwa nastąpiło w Lublinie podczas uroczystości z okazji szóstej rocznicy utworzenia wielonarodowej brygady.

– LITPOLUKRBRIG to wyjątkowy projekt, jeśli chodzi o skalę taktyczną. Jest to zatem szczególna okazja, by budować inicjatywy i projekty, które będą służyć współpracy i zrozumieniu trzech narodów – mówił płk Jarosław Mokrzycki tuż po objęciu dowództwa Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą. Oficer ukończył m.in. studia w Akademii Obrony Narodowej oraz w Joint Forces Staff College w Norfolk. W swojej karierze wojskowej stał na czele m.in. Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, pełnił obowiązki dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, służył na misji w Iraku.

Na stanowisku dowódcy LITPOLUKRBRIG zastąpił płk. Dmytro Bratishko. Ukrainiec żegna się z jednostką po trzech latach służby, ponieważ stanowiska dowódcze w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej brygadzie są rotacyjne. – To był bardzo pozytywnie spędzony czas. Chciałbym podziękować wszystkim mieszkańcom Lublina, bo wielonarodowa brygada ma tu znakomite miejsce do rozwoju. Wszystkie zadania, jakie przede mną postawiono, udało się zrealizować – powiedział płk Bratishko.

REKLAMA

Przekazanie dowództwa w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygadzie zbiegło się z szóstą rocznicą utworzenia jednostki. Uroczystości zostały zorganizowane w centrum Lublina, gdzie mieści się dowództwo wielonarodowej brygady. – Jesteście tu jako żołnierze reprezentujący trzy narody. Szkolicie się, współpracujecie, by bronić granic, za którymi są nasi rodacy – mówił wiceminister obrony Marcin Ociepa do żołnierzy LITPOLUKRBRIG. – Wasze zaangażowanie jest wspaniałym dowodem i świadectwem tego, że nasze trzy narody podobnie myślą, mają podobną historię i podobnie są nastawione do wyzwań przyszłości – zaznaczył wiceszef MON-u.

Do uczestników uroczystości list skierował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „Współpraca militarna między Polską, Ukrainą i Litwą ma szczególny charakter. Ze względu na położenie, wszyscy stoimy w obliczu podobnych zagrożeń. Wspólną, sojuszniczą odpowiedzią na te zagrożenia było powołanie Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady. Od momentu jej powołania motto „United for Peace” jest najpełniejszym wyrazem celów, jakie stawiamy sobie, działając na rzecz jej rozwoju” – napisał Mariusz Błaszczak.

Pododdziały służące w strukturach wielonarodowej brygady na co dzień pozostają w swoich jednostkach macierzystych. Gdy zachodzi potrzeba, są jednak w gotowości, by wykonywać działania zgodnie z przeznaczeniem LITPOLUKRBRIG. Mogą być skierowani na misję pod egidą ONZ czy Unii Europejskiej. Jednostka bierze też udział w ćwiczeniach, które mają przygotować ukraińską armię do działań zgodnie z procedurami NATO. – Chciałem serdecznie podziękować żołnierzom z Polski i Litwy za ich zaangażowanie i wsparcie w tak trudnym dla Ukrainy czasie – mówił gen. bryg. Maksym Myrgorodskyi, dowódca sił powietrznodesantowych armii ukraińskiej.

W uroczystościach wzięli udział także parlamentarzyści, władze Lublina i województwa lubelskiego. Samorządowcy podkreślali, że obecność żołnierzy wielonarodowej brygady w tym regionie to również gwarancja bezpieczeństwa. W ramach obchodów szóstej rocznicy LITPOLUKRBRIG zorganizowano również turniej piłkarski o Puchar Dowódcy Wielonarodowej Brygady.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy ponad 4 tys. żołnierzy. W Lublinie mieści się dowództwo i sztab brygady. W myśl porozumień, stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. Jednostka została uformowana jesienią 2015 roku, a działalność zainaugurowała w styczniu 2016 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: LITPOLUKRBRIG

dodaj komentarz

komentarze


Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
 
Ogień na alpejskich szczytach
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Współpraca i wspólna pamięć
Przeprawa przez Narew
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Advantages of Efficient Organization
Wilk na poligonie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ostatnie dni kampanii 1939
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polsko-tureckie obrady
Szef MON-u w Forcie Sill
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Afganistan. Czas wracać do domu
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Szef MON odwiedził USA
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Ciemne strony Facebooka
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Duch Invictus jest, czas na formę
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polityka nie znosi próżni
W jedynym słusznym kierunku
Test mobilności 12 Dywizji
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Course on Diplomacy
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Na granicy stratosfery
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Żołnierze bez testów z WF-u
Emerytura wypłacana w … karmie
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Wybierz się na wojskowe studia
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
KFOR: wyższy stopień gotowości
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Dołącz do sportowców w mundurach!
JWK to test siły i motywacji
Legia Akademicka po raz piąty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO