moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wirtualne strzelanie, realne efekty

Prowadzenie ognia z różnych postaw i odległości oraz szkolenie według najróżniejszych scenariuszy – uczniowie z jednej ze szkół w Środzie Wielkopolskiej już zaczęli szkolenie na nowej wirtualnej strzelnicy. Koszt inwestycji to 150 tys. zł, z czego 120 tys. zł przekazał resort obrony. To pierwsza z 45 takich strzelnic, które powstaną przy wsparciu MON-u.

Konkurs na budowę wirtualnej strzelnicy Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w marcu. Mogły w nim wystartować urzędy: gminy, powiatowe i wojewódzkie, pod warunkiem, że miały środki na pokrycie 20% kosztów inwestycji. Resztę pieniędzy dołoży zwycięzcom konkursu MON.

 

REKLAMA

Pierwsza już jest

W połowie czerwca konkurs, który odbywał się w ramach programu „Strzelnica w powiecie”, został rozstrzygnięty. Spośród 56 ofert na utworzenie strzelnicy wirtualnej, resort obrony wybrał 45. Łączna suma przyznanych dotacji wyniosła 5 mln 967 tys. zł. Na realizację umowy zawartej z MON-em samorządy dostały czas do końca tego roku.

Niektórzy uwinęli się znacznie wcześniej. Pierwsza strzelnica została właśnie otwarta w jednej ze szkół w Środzie Wielkopolskiej. Pomysł jej utworzenia był wspólną inicjatywą Zespołu Szkół Rolniczych im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz samorządu powiatowego, który jest organem prowadzącym placówkę.

– Wirtualna strzelnica to multimedialny, przenośny strzelecki system szkolno-treningowy opracowany w oparciu o doświadczenia sił zbrojnych. Dzięki niej uczniowie mogą nauczyć się m.in. manualnej obsługi broni, celowania z wykorzystaniem celowników mechanicznych czy prowadzenia celnego ognia z różnych postaw i odległości do obiektów ruchomych – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem RP”.

Marek Idaszek, koordynator klas wojskowych w Zespole Szkół Rolniczych mówi, że uczniowie nie mogli już się doczekać otwarcia strzelnicy. – Od razu po inauguracji przeprowadziliśmy pierwsze zajęcia dla chętnych, a kolejne odbyły się w weekend. Teraz już będziemy je organizować w ramach przedmiotów ze szkolenia wojskowego – mówi nauczyciel.

Nowocześnie i wygodnie

Na wirtualnej strzelnicy uczniowie mogą ćwiczyć według najróżniejszych scenariuszy, czyli tak jakby strzelali na placu ćwiczeń, o różnych porach dnia, można także wybrać najróżniejszą pogodę. – Do dyspozycji mamy bezprzewodowe, laserowe repliki karabinków Heckler&Koch 416 i cztery pistolety Glock 19. Uczniowie strzelali już z nich np. nocą i podczas opadów śniegu. Dodatkowo wykorzystaliśmy efekty wybuchów i dymów, które imitowały warunki pola walki – opowiada Marek Idaszek. Podkreśla, że taki trening przyda się zwłaszcza teraz, ponieważ w listopadzie certyfikowane wojskowe klasy mundurowe oraz oddziały przygotowania wojskowego ze szkoły w Środzie Wielkopolskiej mają wziąć udział w ćwiczeniach na prawdziwej strzelnicy bojowej. Zanim tam pojadą, będą mogli w oparciu o rzeczywistość wirtualną przećwiczyć niezbędne procedury i zasady strzelania. – Dzięki temu szkolenie młodzieży będzie bardziej nowoczesne, praktyczne i wygodne. Pozwoli też nam oszczędzić czas, który dotąd musieliśmy przeznaczać na dojazdy do strzelnic zlokalizowanych w innych powiatach – mówi nauczyciel.

Całkowita wartość budowy strzelnicy wyniosła 150 tys. zł, z czego dofinansowanie MON to aż 120 tys. zł.

Szkoła w Środzie Wielkopolskiej już od 13 lat prowadzi klasy wojskowe. Strzelnica to kolejna forma wsparcia ze strony MON-u, wcześniej dzięki współpracy z wojskiem uczniowie otrzymali m.in. pakiety umundurowania, a także wyposażenie specjalistyczne m.in. kamizelki taktyczne, sprzęt do nauki pierwszej pomocy, komplety do zajęć ze sportów walki i broń zbudowaną na systemie Kałasznikowa.

Konkurs na strzelnicę wirtualną jest częścią programu MON-u „Strzelnica w Powiecie”. Jego celem jest umożliwienie szkolenia strzeleckiego młodzieży oraz rozbudowa tego rodzaju infrastruktury w Polsce, aby mogły korzystać z niej mieszkańcy. Pierwsze edycje konkursu zakładały budowę strzelnic w terenie, w tym roku MON rozszerzył go o strzelnice wirtualne i pneumatyczne. Obecnie, do 15 grudnia, trwa nabór ofert do konkursu na budowę klasycznych strzelnic terenowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej

dodaj komentarz

komentarze


Przeprawa przez Narew
 
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Ostatnie dni kampanii 1939
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Ziemia z misji na pamiątkę
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Legia Akademicka po raz piąty
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Strzelec do zadań specjalnych
Duch Invictus jest, czas na formę
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żołnierze bez testów z WF-u
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Współpraca i wspólna pamięć
Wilk na poligonie
W jedynym słusznym kierunku
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Course on Diplomacy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ogień na alpejskich szczytach
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Szef MON-u w Forcie Sill
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Ciemne strony Facebooka
Szef MON odwiedził USA
Advantages of Efficient Organization
Dołącz do sportowców w mundurach!
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Emerytura wypłacana w … karmie
Polsko-tureckie obrady
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Zbrodnia w Zakroczymiu
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polityka nie znosi próżni
Wybierz się na wojskowe studia
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Więcej żołnierzy na granicy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Na granicy stratosfery
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO