moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce

Współpraca dotycząca ćwiczeń wojskowych oraz przemysłu obronnego to główne tematy spotkania ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka z jego włoskim odpowiednikiem Guerini Lorenzo. – Chcę podziękować włoskiej stronie za współpracę, zarówno w formacie NATO, jak i Unii Europejskiej oraz ONZ – mówił szef polskiego resortu obrony.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że polscy i włoscy żołnierze działają ma rzecz wspólnego bezpieczeństwa zarówno podczas unijnych, jak i natowskich operacji. – Nasi żołnierze są na terytorium Łotwy, gdzie wspólnie ćwiczą. W ramach misji Unii Europejskiej Wojsko Polskie jest na Sycylii, zajmuje się patrolowaniem Morza Śródziemnego. Razem jesteśmy także w Libanie, tu też nasi żołnierze dbają o zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa – wymieniał szef polskiego resortu obrony. – Solidarnie wspieramy się wzajemnie – mówił minister Błaszczak i podziękował Włochom za otwartość na współpracę w ramach NATO, Unii Europejskiej oraz ONZ. – Dziękuję za to, że podejmujemy wspólnie wyzwania, że szukamy wspólnie rozwiązań. Mogę powiedzieć, że przed nami wiele projektów. Razem jesteśmy silniejsi – podkreślił szef MON.

Minister Guerini Lorenzo przyznał, że współpraca włoskich i polskich wojskowych podczas międzynarodowych misji układa się bardzo dobrze a żołnierze z Polski „należą do elity najwyższych profesjonalistów”. – Podczas naszej rozmowy wynikło bardzo wyraźnie, że łączy nas wola do wspólnej pracy, do tego, abyśmy dbali o historyczną więź pomiędzy naszymi krajami – mówił włoski minister nawiązując m.in. do polsko-włoskich działań dotyczących upamiętnienia walk polskich oddziałów podczas II wojny światowej.

Obaj ministrowie rozmawiali nie tylko o zwiększeniu polsko-włoskiej współpracy szkoleniowej, ale także o doświadczeniach i obowiązkach, jakie ciążą na państwach broniących granic Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Dla nas pierwszym wyzwaniem jest wschodnia flanka NATO, ale Wojsko Polskie jest obecne także na południowej flance, a z racji położenia geograficznego to właśnie Włochy szczególnie zajmują się zagrożeniami płynącymi z południa – powiedział Mariusz Błaszczak.

Polska i Włochy od wielu lat współpracują w zakresie bezpieczeństwa. Tylko w tym roku włoscy żołnierze ćwiczyli z polskimi wojskowymi m.in. podczas manewrów Defender, Scorpions Legacy czy Crystal Arrow. Natomiast podczas ćwiczeń Baltops wspólnie szkolili się polscy piloci F-16 i włoscy F-35. Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej współpraca rozwija się również w obszarze przemysłu obronnego oraz w ramach PESCO, czyli unijnych projektów zbrojeniowych.

Wizyta włoskiego ministra obrony w Polsce była pierwszą od wielu lat, jednak w lutym tego roku obaj ministrowie rozmawiali podczas spotkania w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Wówczas minister Błaszczak poinformował, że Polska będzie rozwijała współpracę dwustronną w obszarze sił powietrznych, a polscy piloci będą korzystać z doświadczeń włoskich pilotów samolotów F-35.

KE

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Test w stratosferze
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Pieta Michniowska
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Gen wojownika
Odniesione w walce rany łączą
Święto wojska pod hasłem SAFE
Trudne początki polskich bombowców
Innowacje z PERUNA
Rakietowcy na Hawajach
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Inwestycje w bezpieczeństwo
Marzenia częściowo spełnione
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
Kajakiem na światowe podium
PKW Irak zostaje w Jordanii
Wyścig snajperów
Pancerne starcie
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Ostatnia niedziela…
Śmierć w sercu Azji
Jelcze z Raciborza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baobaby docierają do wojska
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Polskie wojsko wesprze misję strażaków w Hiszpanii
Paliwowy krwiobieg NATO
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Triumf wojskowych lekkoatletów
Jak obronić się przed dronami?
Żołnierz uratował życie na wakacjach
„Albatros” dozbrojony
Wsparcie ma znaczenie
Azjatycka szansa
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Salto mortale komandosa
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Spadochronowy triumf
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
MON i MSZ o szczycie NATO
Wojsko stawia na „armię talentów”
Pierwszy krok do Invictusa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO