moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trwa operacja „Silne wsparcie”

Razem z pogranicznikami prowadzą patrole wzdłuż rzeki Bug i zwiad z powietrza za pomocą dronów. Każdego dnia spotykają się z mieszkańcami terenów przy granicy z Białorusią, a także z sołtysami i urzędnikami gmin. Tych ostatnich szkolą z zakresu cyberbezpieczeństwa. Operacja „Silne wsparcie” trwa od dwóch tygodni.

Obecność żołnierzy na terenach przygranicznych związana jest ze stabilizacją sytuacji i uspokojeniem nastrojów mieszkańców na terenach objętych stanem wyjątkowym. Chodzi o części województw podlaskiego i lubelskiego, gdzie imigranci z białoruskich terenów próbują nielegalnie przekroczyć granice Polski. Stan wyjątkowy został wprowadzony przez prezydenta Andrzeja Dudę 2 września na 30 dni. – Działamy w ramach operacji „Silne wsparcie” już dwa tygodnie – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT-u. – W terenie w dzień i w nocy są mobilne zespoły zadaniowe delegowane przez 1 Podlaską BOT i 2 Lubelską BOT. Obecnie żołnierze koncentrują swoje działania w 183 miejscowościach położonych na terenie tych dwóch województw – dodaje oficer.

Co należy do ich obowiązków? Terytorialsi spotykają się z lokalnymi władzami, burmistrzami, sołtysami i nauczycielami, ale przede wszystkim z mieszkańcami terenów objętych stanem wyjątkowym. Zbierają informacje o zapotrzebowaniu na wsparcie i oferują pomoc. – Na przykład osobom starszym i schorowanym możemy dowieźć leki albo przewieźć je do lekarza. Odpowiadamy także na różne potrzeby władz lokalnych – mówi kpt. Łukasz Wilczewski, rzecznik 1 BOT. Podlascy terytorialsi pożyczyli samorządowcom np. maszt oświetleniowy, który stanął w gminie Lipsk.

REKLAMA

We współpracy ze Strażą Graniczną żołnierze WOT-u prowadzą na Podlasiu rozpoznanie z powietrza za pomocą bezzałogowców, a w województwie lubelskim udostępniają pogranicznikom łódź wraz z obsługą do patrolowania nabrzeży rzeki Bug. – Wzmocnienie szczelności granicy nie jest naszym głównym zadaniem, to oczywiście domena funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy wojsk operacyjnych, konkretnie 16 DZ, która działa bezpośrednio na granicy. Nasi żołnierze są w trzykilometrowym pasie objętym stanem wyjątkowym. Nasze zespoły oceny wsparcia spotykają się z samorządowcami, sołtysami oraz bezpośrednio mieszkańcami strefy. Sondujemy potrzeby lokalnych społeczności, aby udzielić adekwatnego wsparcia – mówi płk Pietrzak.

To nie wszystko. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się także szkolenia urzędników z zakresu cyberbezpieczeństwa. W wybranych urzędach gmin prowadzą je eksperci z Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT-u. – To nasza kolejna odpowiedź na ataki o podłożu hybrydowym. Szczególnie narażone są na nie systemy informatyczne na najniższym, powiatowym i gminnym szczeblu. Organizujemy więc kilkugodzinne bezpłatne szkolenia i warsztaty – mówi rzecznik WOT-u.

Na Podlasiu odbyły się już trzy tego typu kursy, a na Lubelszczyźnie dwa. Kolejne zostały zaplanowane w najbliższych dniach. – Specjaliści z cyberzespołu z DWOT-u mówią o potencjalnych zagrożeniach, np. dotyczących kradzieży tożsamości, tzw. phishingu, czyli wyłudzeniu danych. W kursach uczestniczą pracownicy różnych referatów oraz informatycy – mówi kpt. Damian Stanula, rzecznik 2 BOT.

WOT uruchomił także linię wsparcia dla osób z rejonów przygranicznych. Pod numer 800-100-115 można dzwonić całą dobę. Można zgłosić się tam po pomoc psychologiczną lub z innymi potrzebami, a także dowiedzieć się czegoś o aktywności wojsk w danym terenie.

W ubiegłym tygodniu terytorialsi rozpoczęli także dystrybucję specjalnego wydania „Polski Zbrojnej”. W jednodniówce znajdują się informacje o tym, czym jest stan wyjątkowy, na czym polegają zagrożenia hybrydowe, można także znaleźć dane kontaktowe do terytorialsów.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
 
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Żołnierze bez testów z WF-u
Saper robi przejście
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Polityka nie znosi próżni
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Ogień na alpejskich szczytach
Święto sportowców w mundurach
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Żołnierze poszkodowani na granicy
Raki dla podhalańczyków
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Sportowiec roku
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Duch Invictus jest, czas na formę
Legia Akademicka po raz piąty
Emerytura wypłacana w … karmie
Szef MON odwiedził USA
Ciemne strony Facebooka
103 lata Sztabu Generalnego
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
AZOR – podwodny specjalista
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Zbrodnia bez kary
Będzie ustawa o obronie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczury Torbuku
Napięta sytuacja na granicy
Zespół NATO na bojowo
Kraby dla podhalańczyków
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Inwestycje Stoczni Wojennej
Rezerwista ochotnik też musi się starać
W jedynym słusznym kierunku
Dron dla hydrografów
O bezpieczeństwie państw NATO
Będą podwyżki dla żołnierzy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Kobiety a pokój
Wilk na poligonie
Wybierz się na wojskowe studia
Afganistan. Czas wracać do domu
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Time for Miecznik
Course on Diplomacy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
BohaterONy 2021 wręczone!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO