moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie PKW Morze Północne

Już od października polscy marynarze staną na czele jednego z czterech stałych zespołów okrętów NATO - "Tarczy Przeciwminowej" operującej na północnych akwenach Europy. Oficerowie i podoficerowie wydzieleni z jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża utworzą PKW Morze Północne, którego głównym zadaniem będzie dowodzenie Standing NATO Mine Countermeasures Group 1. We wtorek, 14 września, w Porcie Wojennym w Świnoujściu uroczyście pożegnano obsadę PKW Morze Północne.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły dużych jednostek nawodnych, głównie niszczycieli i fregat rakietowych wspieranych często przez jednostkę zaopatrzeniową czyli Standing NATO Maritime Group 1 i 2. Natomiast dwa kolejne to zespoły okrętów przeciwminowych z wielozadaniowym okrętem dowodzenia czyli Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 i 2. Zwykle grupa pierwsza operuje na północy Europy, natomiast grupa numer dwa na południu kontynentu. To właśnie jednym z nich, już po raz czwarty w historii, dowodzić będzie oficer polskiej Marynarki Wojennej - komandor porucznik Michał Dziugan. Pierwszy raz w historii będzie się to odbywało z pokładu niemieckiego okrętu – FGS Elbe. Polski sztab już w najbliższych dniach opuści kraj, by dołączyć do zespołu na czas najbliższych ćwiczeń i rozpocząć procedurę przejmowania obowiązków. Na początku października przejmą obowiązki od Amerykanów, którzy obecnie dowodzą zespołem.

„Jako Marynarka Wojenna osiągamy właśnie nową zdolność – zdolność do szybkiego przerzutu sztabu praktycznie w każde miejsce na świecie i przejęcia dowodzenia nad wielonarodowym zespołem okrętów z dnia na dzień. Ta zdolność do elastycznej adaptacji jest świadectwem rozwoju.” – podsumował podczas ceremonii pożegnania dowódca PKW Morze Północne komandor porucznik Michał Dziugan i dodał: „Dziękuję za zaufanie jakim mój sztab i ja osobiście zostaliśmy obdarzeni […]. Nie mogę jednak obiecać, że ta misja będzie pełna sukcesów, gdyż każdy dzień to odrębna historia. Mogę natomiast z całym przekonaniem powiedzieć, że za kilka miesięcy wrócimy lepsi jako marynarze, bardziej doświadczeni jako żołnierze i bardziej gotowi na kolejne wyzwania, aby z wizją kształtować Marynarkę Wojenną, w której wspólnie służymy.”

REKLAMA

***

Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, na czele którego staną Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem "Tarczy Przeciwminowej" dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF - NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO.

Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

red. PZ

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Wyścig zbrojeń nie ustaje
 
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Ziemia z misji na pamiątkę
Współpraca i wspólna pamięć
Black Hawki w GROM-ie
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Wojskowi mistrzowie szosy
Skała hartuje kawalerię
Szczyt NATO już w poniedziałek
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Żołnierze wrócili do Polski
Srebrna strzała na wschodniej flance
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
MSPO 2021 - serwis specjalny
Oczy specjalsów
NATO na tropie dezinformacji
Śladami walk 2 Korpusu
Święto wojsk lądowych
Przez sport do wojska!
Czołgi do ataku!
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Emerytura wypłacana w … karmie
Defendery w komplecie
Wybierz się na wojskowe studia
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Pomnik prawdy o Katyniu
Symulator skoków ze spadochronem
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Techniki linowe dla wybranych
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Żołnierze bez testów z WF-u
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
W walce na dwa fronty – bez szans
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Srebro dla wytrwałych
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Misja, w której stawką było życie
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
W jedynym słusznym kierunku
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Skok na głęboką wodę
Baczyński – poeta walki
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Course on Diplomacy
Tajfuny dla polskich okrętów
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Ogień nad Bałtykiem
Afganistan. Czas wracać do domu
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO