moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

12 Brygada podczas głównej części ćwiczenia pk. RYŚ-21

Przemieszczenie na dużą odległość było dla 12 Brygady Zmechanizowanej tylko przedsmakiem głównej części ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. RYŚ-21 – teraz żołnierze szczecińskiej jednostki stają przed jeszcze większymi wyzwaniami.

Żołnierz, który stoi w miejscu praktycznie cofa się, więc niepisaną tradycją jest, że zarówno w 12 Dywizji Zmechanizowanej, jak i w jednostkach podległych dowódcy stale szukają innowacyjnych rozwiązań i pomysłów, aby szkolenie, a w szczególności ćwiczenia były możliwie jak najbardziej urozmaicone.

Jak zaznaczył sam Dowódca „Dwunastki” generał dywizji doktor Dariusz Parylak „…w dywizji bierzemy się za rzeczy trudne, bardzo trudne i niemożliwe”, więc tak wygląda również ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-21, które jest rozgrywane na poligonie w Nowej Dębie.

Dla większości z ponad 2000 żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej przebywających tu teren ten był dotąd praktycznie nieznany, co dodatkowo uatrakcyjnia manewry. Dodatkowo oprócz żołnierzy zawodowych w ramach brygady szkolą się jeszcze podchorążowie odbywający praktyki dowódcze oraz rezerwiści powołani specjalnie na czas ćwiczenia. Dowódcy poszczególnych szczebli dowodzenia muszą więc również kłaść nacisk na aspekt działania z żołnierzami w różnym wieku, specjalnościach, korpusach osobowych, a także z różnym poziomem wyszkolenia.

Jakby tego było mało w miarę możliwości „Błękitna” Brygada oprócz strzelań i działań taktycznych realizuje w okolicach Nowej Dęby pokazy uzbrojenia dla społeczności lokalnej. Dla mieszkańców okolicznych miejscowości jest to bez wątpienia wyjątkowa okazja, aby porozmawiać z żołnierzami jak wygląda służba w jednostce tak bardzo obciążonej odpowiedzialnymi zadaniami, ćwiczeniami oraz misjami, a także mają okazję zobaczyć nowoczesne wyposażenie brygady.

Jak widać ćwiczenie RYŚ-21 jest dla „Błękitnych” pod wieloma względami sporym wyzwaniem. Każdy dzień, a w zasadzie każda doba oznacza więc nowe zadania
dla żołnierzy 12 Brygady, aby ćwiczenie w nowym rejonie było dla nich owocnym doświadczeniem i cenną lekcją na przyszłość.

***

Ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. RYŚ-21 jest zaplanowanym z rocznym wyprzedzeniem przedsięwzięciem szkoleniowym 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Kilkunastodniowe manewry na poligonie w Nowej Dębie odbywają się systematycznie każdego roku we wrześniu. W ćwiczeniu biorą udział wszystkie jednostki wchodzące w skład „Dwunastki”.

RYŚ-21 jest również jedną z największych operacji przerzutu wojska z północno – zachodniej Polski na południowy wschód kraju w ostatnich latach. Ponad 4000 żołnierzy i ponad 1000 jednostek sprzętu wojskowego z 12 Dywizji przegrupowało się z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego na poligon w Nowej Dębie. Zdecydowana większość żołnierzy i sprzętu przetransportowano koleją, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na ruch drogowy.

Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski

red. PZ

autor zdjęć: Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski

dodaj komentarz

komentarze


Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Wyścig Stalina
Bieg ku pamięci bohaterów
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Przygotowania do lotu do Polski
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Terytorialsi zapraszają
Desant na Bornholm
Psy na… materiały wybuchowe
Syndrom Karbali
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Bez schematów
SAFE staje się faktem!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Kluczowe 30 dni
Bez zmian w emeryturach
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Hornet czyli „polski Shahed”
Od cyberkursu po mundurówkę
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Strykery w akcji
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
NATO i USA o Iranie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Groźny incydent w Libanie
Gotowi na każdy scenariusz
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Adaptacja i realizm
Jest nowy szef BBN
Nauki i nauczki z Afganistanu
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Ostrosz zamiast Mureny
Trzynasty Husarz w powietrzu
Początek wielkiej historii
Borsuk po słowacku
Kosmiczne oko armii
Specjalsi przeciw flocie cieni
WAM coraz bliżej Łodzi
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Uczczono ofiary zamachu majowego
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Powrót WAM-u
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Więcej strzelnic w powiecie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Zbrodnia i kłamstwo
Wypadek w PKW UNIFIL
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Ostatni most
Zbrodnia bez kary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO