moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON robi zakupy na MSPO

Systemy symulacji pola walki, kołowe transportery opancerzone Rosomak w wersji wozu rozpoznania skażeń, interrogatory systemu „swój–obcy” oraz laboratorium stacji radiolokacyjnej NUR-15M – to najnowsze zakupy dla Wojska Polskiego. Podczas pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego resort obrony zawarł umowy o wartości prawie 1,4 mld zł.

Od kilku lat Ministerstwo Obrony Narodowej zawiera na targach zbrojeniowych w Kielcach – jeśli nie najważniejsze, to przynajmniej wyróżniające się wartością i znaczeniem – kontrakty. Taka też była umowa w sprawie systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew, którą pierwszego dnia targów podpisał minister Mariusz Błaszczak. Ale zakupów dla wojska było wczoraj dużo więcej.

 

REKLAMA

System symulacji

Prawie 570 mln zł armia zapłaci firmie Saab AB za systemy symulacji pola walki, które mają być dostarczone do końca 2026 roku. Znaczenie tego kontraktu podkreślał minister obrony Mariusz Błaszczak. – Na poligonie w Drawsku Pomorskim powstanie kompleksowy system symulacji pola walki, a jednocześnie na czterech pozostałych poligonach w Orzyszu, Nowej Dębie, Żaganiu i Wędrzynie będą dostępne symulacje pozwalające stworzyć jeden duży system. Dzięki temu polscy żołnierze i żołnierze wojsk sojuszniczych będą mogli podnosić swoje umiejętności – zapewniał szef MON-u.

Nowe Rosomaki

Drugą co do wielkości umową podpisaną pierwszego dnia MSPO był kontrakt na opracowanie nowego modelu kołowego transportera opancerzonego Rosomak – wozu rozpoznania skażeń (RSK). Prototypowy pojazd (a później partię seryjną składającą się z dziesięciu wozów) ma zbudować konsorcjum, którego liderem jest spółka Rosomak S.A., a w jego skład wchodzą WB Electronics S.A., Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 2 S.A.

Wartość umowy – ponad 540 mln zł, z czego za pracę rozwojową, która ma się zakończyć opracowaniem i przebadaniem prototypu Rosomaka RSK, Inspektorat Uzbrojenia zapłaci ponad 94 mln zł. Pozostałe koszty to wyprodukowanie dziesięciu seryjnych Rosomaków RSK, ich obsługa serwisowa oraz części zamienne, w sumie 447 mln zł.

Rosomaki RSK mają trafić do linii na przełomie 2028 i 2029 roku. – Terminy związane są z realizacją pracy rozwojowej, która obejmuje cały proces opracowania, następnie sprawdzenia wyrobu, a potem wprowadzenia do eksploatacji. Dopiero to pozwoli, po badaniach kwalifikacyjnych, na dostarczenie wozów seryjnych – wyjaśnia mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy IU MON.

„Swój–obcy” oraz laboratorium

Kolejną należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółką, dla której pierwszy dzień MSPO był wyjątkowo udany, jest PIT-Radwar. Firma podpisała bowiem z Inspektoratem Uzbrojenia nie jeden, lecz dwa wielomilionowe kontrakty.

Pierwszy, wart 162 mln zł, zakłada dostarczenie do końca 2025 roku łącznie 48 interrogatorów systemu „swój–obcy” (IFF) w standardzie MARK XIIA, 39 interrogatorów średniego zasięgu ISZ-50 oraz dziewięć interrogatorów dalekiego zasięgu IDZ-50.

Interrogator średniego zasięgu ISZ-50 systemu IFF MARK XIIA

Interrogatory to najważniejsza część systemów do tzw. identyfikacji „swój–obcy”. W ogromnym skrócie odpowiadają one za bezpieczną komunikację z zainstalowanymi w samolotach, śmigłowcach i dronach nadajnikami (transponderami), które informują o rodzaju i pochodzeniu obiektu latającego.

Druga z umów PIT-Radwaru dotyczy laboratorium stacji radiolokacyjnej NUR-15M Odra. Urządzenie jest symulatorem radaru Odra i ma służyć w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie do wyszkolenia techników oraz żołnierzy obsługujących te stacje. Laboratorium ma zostać dostarczone wojsku do końca 2024 roku, MON zapłaci za nie 64 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1631098080
ten sprzęt jest nam potrzebny już teraz a nie z 6-7 lat , za ten czas to może być po ptakach , po co nam sprzęt który będzie dopiero konstruowany ,a po tym czasie okaże się że z wielkiej chmury mały deszcz tak samo jak z polskimi dronami
D4-A8-EE-13

Kraby dla podhalańczyków
 
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Time for Miecznik
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
BohaterONy 2021 wręczone!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Napięta sytuacja na granicy
Będą podwyżki dla żołnierzy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Dron dla hydrografów
Ciemne strony Facebooka
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zbrodnia bez kary
Course on Diplomacy
103 lata Sztabu Generalnego
W jedynym słusznym kierunku
Sportowiec roku
KFOR: wyższy stopień gotowości
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Duch Invictus jest, czas na formę
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Kobiety a pokój
Afganistan. Czas wracać do domu
Wybierz się na wojskowe studia
Ogień na alpejskich szczytach
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
O bezpieczeństwie państw NATO
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Żołnierze poszkodowani na granicy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wilk na poligonie
Szef MON odwiedził USA
Żołnierze bez testów z WF-u
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Legia Akademicka po raz piąty
Raki dla podhalańczyków
Będzie ustawa o obronie
Emerytura wypłacana w … karmie
AZOR – podwodny specjalista
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Święto sportowców w mundurach
Saper robi przejście
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Szczury Torbuku
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polityka nie znosi próżni
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Inwestycje Stoczni Wojennej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO