moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szkolenie w kompletnych ciemnościach

Muszą być sprawni fizycznie, opanowani i nie mieć klaustrofobii – tylko wtedy są w stanie nauczyć się np. pływania na azymut czy prowadzenia rozpoznania w absolutnych ciemnościach. Na Zalewie Sulejowskim w skrajnie trudnych warunkach trenowali nurkowie z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Szkolenie trwało dwa tygodnie.

Nurkowie z pododdziałów 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w czasie dwutygodniowego zgrupowania ćwiczyli poszukiwanie i wydobywanie zatopionego sprzętu, przygotowanie obiektów hydrotechnicznych pod minowanie oraz rozpoznanie terenu pod lądowisko śmigłowcowe lub przeprawę. – Szkolenie miało podtrzymać nasze umiejętności na takim poziomie, żeby każdy z nas mógł wykonać postawione zadanie niejako z marszu. W treningu brali udział także młodsi służbą nurkowie, którzy zapoznawali się ze zbiornikiem wodnym oraz nabierali doświadczenia przy instruktorach – mówi sierż. Kamil Baliński, szef zgrupowania nurków 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Na wskazaniach przyrządów

REKLAMA

Jedno z zadań polegało na poszukiwaniu oraz wydobywaniu zatopionych przedmiotów. Nurkowie wykonują to za pomocą metod: okrężnej, sektorowej lub wahadłowej. – Według nas najbardziej efektywne są metody sektorowe oraz wahadłowe. Ta pierwsza polega na rozstawieniu połączonych linami bojek, które tworzą prostokąty. Nurek przeszukuje dno każdego z sektorów, od lewej do prawej – tłumaczy plut. Paweł Socha, dowódca drużyny rozpoznania inżynieryjnego 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Wykorzystując metodę wahadłową, para nurków na lince sygnałowej pływa po wahadle, systematycznie zmniejszając dystans o około metr. W ten sposób przeszukują obszar o kształcie trójkąta. – Widoczność w wodzie sięgała kilkudziesięciu centymetrów, co tworzyło idealne warunki szkoleniowe. Zatopionego sprzętu nie zobaczy się ze znacznej odległości. Trzeba było sprawdzić dno centymetr po centymetrze – dodaje sierż. Kamil Baliński. Właśnie z tego powodu nurkowie nie mogą mieć klaustrofobii. – Zadania wykonywaliśmy na głębokości do 16 m w przypadku przeszukiwania dna oraz podczas rozpoznania obiektu hydrotechnicznego, natomiast w trakcie pływania na azymut do 5 m. Pływaliśmy opierając się na wskazaniach kompasów oraz głębokościomierzy – wyjaśnia nurek.

Stan powietrza w butli

Na zgrupowaniu szkolili się także nurkowie, którzy dopiero co ukończyli kurs w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków w Gdyni. Rolą instruktorów z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej było ugruntowanie ich wiedzy. – Młodsi stażem żołnierze od początku wykonywali wszystkie zadania. Dla bezpieczeństwa nurkowali jednak w parach z bardziej doświadczonymi kolegami – zaznacza plut. Paweł Socha.

Zgodnie z przepisami, na głębokościach nieprzekraczających 20 m nurkowie mogą schodzić pod wodę w pojedynkę, muszą być jednak asekurowani przez kolegów znajdujących się na powierzchni. Ze względu na warunki panujące w Zalewie Sulejowskim, takiego rozwiązania unikają nawet starsi stażem żołnierze. – Role w parach są jasno podzielone. Podczas zadań nawigacyjnych nurek płynący na azymut nie może się rozpraszać niczym innym, utrzymuje jedynie kierunek i głębokość. W tym czasie drugi nurek sprawdza nawet stan powietrza w butli prowadzącego – relacjonuje plut. Socha. Współpraca jest także niezbędna podczas sytuacji awaryjnych. – Mamy identycznie skonfigurowany sprzęt. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia odruchowo wiemy, z której strony znajduje się automat główny, automat zapasowy czy nóż – wylicza instruktor. Tylko w ten sposób można zareagować wystarczająco szybko i uniknąć wypadku.

Szkolenie nurków z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej organizowane jest cyklicznie co kilka tygodni. Zgrupowanie zakończyło się w piątek.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Wajnchold

dodaj komentarz

komentarze


W Tokio zgasł olimpijski znicz
 
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Kosmiczne technologie na MSPO
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Do broni!
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Przez sport do wojska!
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Szczyt NATO już w poniedziałek
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Czołgi do ataku!
Emerytura wypłacana w … karmie
Symulator skoków ze spadochronem
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
W jedynym słusznym kierunku
Skok na głęboką wodę
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Course on Diplomacy
Srebro dla wytrwałych
Żołnierze wrócili do Polski
Defendery w komplecie
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Żołnierze bez testów z WF-u
Współpraca i walka w komunikacji
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Prosty język to najważniejsza maksyma!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wybierz się na wojskowe studia
Rzetelna informacja w cenie!
Misja, w której stawką było życie
MSPO 2021 - serwis specjalny
Symulator dla kierowców ciężarówek
Techniki linowe dla wybranych
Śladami walk 2 Korpusu
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
W walce na dwa fronty – bez szans
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Defendery. Innowacyjność w cenie
Afganistan. Czas wracać do domu
Nowe racje dla specjalsów
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Ziemia z misji na pamiątkę
Pomnik prawdy o Katyniu
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Srebrna strzała na wschodniej flance
NATO na tropie dezinformacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO