moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy i duńscy weterani zmierzyli się na… murawie

To był przyjacielski pojedynek, ale emocji nie brakowało. Polscy weterani pojechali na zaproszenie strony duńskiej do Odense w Danii na rewanżowy mecz piłki nożnej. Towarzyskie spotkanie zakończyli wynikiem 2:0. Po meczu weterani pojechali na cmentarz w Slaglille, by oddać honory polskim lotnikom dywizjonu RAF, których Halifax został zestrzelony w 1943 roku nad Danią.

Weterani z Polski i Danii spotkali się na piłkarskiej murawie po raz drugi. W 2018 roku Duńczycy zaproponowali rozegranie meczu towarzyskiego między drużyną „Krigsveteran Landsholdet” oraz polskimi weteranami misji, aby w ten sposób uczcić 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych obu państw. Drużyny po raz pierwszy rywalizowały na boisku w 2019 r. w Lesznie. Mecz zakończył się wynikiem 4:2 dla Polaków. W 2020 roku planowany był rewanż, do którego jednak nie doszło ze względu na pandemię. Udało się dopiero pod koniec sierpnia tego roku. Do Danii pojechało 18 zawodników, weteranów misji w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach, którzy służą w jednostkach podległych DG RSZ.

– Jest to jedna z wielu inicjatyw, jakie wspieram, aby konsolidować środowisko weteranów i weteranów poszkodowanych. Piłka nożna to gra zespołowa, która jest dyscypliną najlepiej budującą relacje i więzi między zawodnikami – mówi generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny.

REKLAMA

W meczu wzięli udział weterani z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, 4 Pułku Przeciwlotniczego, 11 Pułku Artylerii, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 6 Batalionu Powietrznodesantowego, 23 Pułku Artylerii, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 11 Batalionu Dowodzenia. – Pandemia uniemożliwiła nam zorganizowanie zgrupowania, ale zawodnicy znali się z wcześniejszych treningów, spotykali się także podczas różnych rozgrywek – mówi st. chor. sztab. Tomasz Mucha, pierwszy trener drużyny. Wielu z żołnierzy gra amatorsko w piłkę nożną w różnych klubach.

W Jasielskim Klubie Sportowym Czarni 1910 Jasło trenuje plut. Wojciech Dziedzic, który podczas meczu z duńskimi weteranami grał na pozycji obrońcy. – Każdy z nas znał swoje miejsce na boisku i związane z tym zadania. Łatwo było się zgrać, bo dobrze się rozumieliśmy – ocenia. W drużynie przeważali zawodnicy ze starego składu, ale byli także nowi, gdyż niektórych wyłączyły z gry kontuzje.

Na trybunach pojawiła się minister obrony Danii Trine Bramsen oraz attaché obrony płk Andrzej Sypniewski. Wśród kibiców byli także przedstawiciele duńskiej Polonii oraz Duńczycy. Polacy wygrali 2:0. – Nie było jednak niezdrowej rywalizacji, choć dla sportowca wynik ma znaczenie. Tym bardziej, że występowaliśmy w koszulkach z białym orzełkiem na piersi – mówi mł. chor. Stanisław Klein, kapitan drużyny.

– Głównym celem spotkania było umacnianie więzi i współpracy między żołnierzami. Od wyniku ważniejsza była idea wspierania weteranów. Warto promować działania na rzecz integracji weteranów sojuszniczych wojsk – przekonuje płk Artur Gałecki, pełnomocnik Dowódcy Generalnego do spraw weteranów i poszkodowanych.

Podczas pobytu w Danii polscy żołnierze odwiedzili cmentarz w Slaglille, gdzie oddali hołd polskim pilotom ze 138 Dywizjon Specjalnego Przeznaczenia RAF. W składzie tej jednostki służyli Polacy, których Halifax II BB 309 NF został zestrzelony 17 września 1943 roku, gdy wracał do bazy w Tempsford. Z siedmioosobowej załogi zginęło pięciu żołnierzy. Zostali oni pochowani w zbiorowej mogile, na której po 1945 roku okoliczni mieszkańcy ufundowali granitowy kamień pamiątkowy, a w 1970 roku byli duńscy jeńcy w niemieckich oflagach sfinansowali pomnik wykonany przez duńskiego rzeźbiarza – granitowy słup z brązową rzeźbą dwóch samolotów.

Płk Artur Gałecki zwraca uwagę, że złożenie kwiatów i oddanie honorów pilotom na cmentarzu w Slaglille zbiegło się w czasie z obchodzonym w Polsce Świętem Lotnictwa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: 21 BSP

dodaj komentarz

komentarze


Techniki linowe dla wybranych
 
Wojskowi mistrzowie szosy
Oczy specjalsów
Defendery w komplecie
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Srebro sztafety i brąz kajakarek
MSPO 2021 - serwis specjalny
Srebro dla wytrwałych
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Współpraca i wspólna pamięć
Szczyt NATO już w poniedziałek
Śladami walk 2 Korpusu
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Course on Diplomacy
Pomnik prawdy o Katyniu
Skok na głęboką wodę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Skała hartuje kawalerię
Żołnierze bez testów z WF-u
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Żołnierze wrócili do Polski
Srebrna strzała na wschodniej flance
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Jaki będzie nowy rok akademicki?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wybierz się na wojskowe studia
Afganistan. Czas wracać do domu
Symulator skoków ze spadochronem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Baczyński – poeta walki
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Ziemia z misji na pamiątkę
Święto wojsk lądowych
Tajfuny dla polskich okrętów
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Ogień nad Bałtykiem
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Black Hawki w GROM-ie
NATO na tropie dezinformacji
W jedynym słusznym kierunku
Czołgi do ataku!
Emerytura wypłacana w … karmie
Przez sport do wojska!
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Misja, w której stawką było życie
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
W walce na dwa fronty – bez szans

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO