moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mapa dla poległych

Masz informacje o żołnierzu, który zginął we wrześniu 1939 roku lub o cmentarzu wojennym z tamtego okresu? Prześlij je do biura projektu polegli1939.pl. Aplikacja prezentuje na interaktywnej mapie dane o żołnierzach poległych podczas kampanii wrześniowej. Projekt cały czas jest rozbudowywany m.in. dzięki pomocy internautów.

– Inspiracją dla opracowania platformy polegli1939.pl były poszukiwania informacji o miejscu pochówku pradziadka żony, który zginął podczas walk nad Bzurą we wrześniu 1939 roku – mówi autor projektu dr Mateusz Zawadzki z Katedry Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, historyk i specjalista w zakresie systemów informacji przestrzennej.

Badacz postanowił stworzyć portal gromadzący i udostępniający w jednym miejscu w formie przestrzennej dane o polskich żołnierzach poległych podczas II wojny światowej. – Takie informacje można znaleźć w internecie najczęściej w formie spisów, baz danych oraz zestawień, są one jednak bardzo rozproszone, brakuje też ulokowania danych na mapie – tłumaczy historyk.

REKLAMA

Projekt ruszył jesienią zeszłego roku. Opracowanie objęło w pierwszej kolejności żołnierzy poległych w kampanii 1939 roku. Podstawą dla pierwszej wersji bazy była wydana w 1993 roku „Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej”. W przygotowaniu danych pomagali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT UMCS.

Na razie wprowadzono dane blisko 30 tys. poległych. Umieszczono je na interaktywnej mapie pokazującej miejsce, w którym żołnierz zginął. Platforma umożliwia wyszukiwanie poległych według: nazwiska, przynależności wojskowej, stopnia, miejsca zgonu i pochówku, daty urodzenia lub zgonu.

Dane dostępne w systemie bazują na opracowaniach naukowych oraz informacjach dostarczanych przez jej użytkowników. Dr Zawadzki podkreśla, że portal to projekt społecznościowy, a dane żołnierzy może zgłaszać każdy. – Jeśli masz informacje o cmentarzu lub mogile, gdzie leżą polegli z września 1939 lub o żołnierzu, który wówczas zginął, prześlij je do nas mailowo lub wprowadź przez aplikację – apeluje historyk. Więcej informacji znajdziemy na stronie projektu: polegli1939.pl.

Ważne, aby taką informację udokumentować przesyłając np. zdjęcia nagrobka, informacje o ekshumacji czy wypis z książki zgonów ze szpitala polowego. – Dzięki zaangażowaniu naukowców, pasjonatów oraz potomków żołnierzy powstaje możliwie pełna bazy danych o osobach poległych podczas działań zbrojnych, często nie figurujących powszechnie w opracowaniach i źródłach – zaznacza dr Zawadzki.

Autor projektu podkreśla też, jak ważna jest nieustanna weryfikacja danych, tym bardziej że w „Księdze pochowanych…” jest wiele nieścisłości. Poprawki cały czas zgłaszają historycy i inni użytkownicy bazy. Pierwszą poważną korektę przesłano z Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. – W naszej bazie znajdowało się wówczas 27 żołnierzy poległych w okolicach Helu i, jak się okazało, w przypadku wszystkich osób występowały mniejsze lub większe błędy – opowiada badacz.

Projekt cały czas się rozrasta, portal jest rozbudowywany i modyfikowany, aby stawał się bardziej funkcjonalny. Niedługo zostaną oddane na mapie kolejne funkcjonalności m.in.: lokalizacje cmentarzy, miejsc bitew, garnizonów wojskowych czy Dowództw Okręgów Korpusu. Wprowadzane są też informacje o żołnierzach walczących na Zachodzie do 1941 roku, a w planie jest rozbudowa bazy o poległych z 2 Korpusu Polskiego we Włoszech.

– Uważam, że warto upamiętnić żołnierzy, często bezimiennych szeregowych, którzy walczyli w obronie ojczyzny i ten portal jest hołdem dla nich – zaznacza dr Zawadzki.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: polegli1939.pl

dodaj komentarz

komentarze


Wakacje z WOT? Zgłoś się już teraz!
 
Musisz się szkolić tak, jak będziesz walczył
Przewrót majowy
Polacy na Monte Cassino
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Wielki desant na „Swift Response”
W Drawsku strzelają Abramsy
Lorenz: Biden mobilizuje Zachód
Czy Lend-Lease Act pomoże Ukrainie?
Na Monte Cassino marsz!
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Leopardy 2A7 w Polsce
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Stocznia na dwóch barkach
Wojsko znów zagra z Gortatem
Wojsko na muralach
Przyszli nawigatorzy AW101 szkolą się we Francji
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Medale za walkę z COVID-19
Ottokar przyspiesza
Wielki dzień dla polskiego wojska
PKW Orlik wrócił do domu
Droga ku liczniejszej armii
Czworo triumfatorów VI Setki Komandosa
Wyższe nie tylko pensje
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Ukraina kontratakuje
„Renegade/Sarex” – na wypadek katastrofy
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Bitwa o Kamień Stołpecki
Wyjątkowy Buzdygan znów pomógł!
Trwają walki o Donbas
Pancerne uderzenie na „Defenderze”
Za wolność naszą i waszą
Więcej pieniędzy na zapomogi
Dla bezpieczeństwa lotów
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Pioruny w ofercie dla US Army
F-15 w Łasku
PGZ zwiększa moc
Przeprawa przez Wisłę
Amerykańskie F-15 w Polsce
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Gratulujemy weteranom sportowcom!
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Coraz więcej Rosomaków w armii
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Raport podkomisji smoleńskiej
Kto zostanie wojskowym mistrzem MMA?
Pamiętamy o bohaterach spod Monte Cassino
„Kormoran” u wybrzeży Litwy
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
„Tydzień Zdrowia” w szpitalu w Legionowie
Wschodnia flanka musi być wzmocniona
Morska flanka pod osłoną
Przyjdź na piknik i zostań żołnierzem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO