moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mapa dla poległych

Masz informacje o żołnierzu, który zginął we wrześniu 1939 roku lub o cmentarzu wojennym z tamtego okresu? Prześlij je do biura projektu polegli1939.pl. Aplikacja prezentuje na interaktywnej mapie dane o żołnierzach poległych podczas kampanii wrześniowej. Projekt cały czas jest rozbudowywany m.in. dzięki pomocy internautów.

– Inspiracją dla opracowania platformy polegli1939.pl były poszukiwania informacji o miejscu pochówku pradziadka żony, który zginął podczas walk nad Bzurą we wrześniu 1939 roku – mówi autor projektu dr Mateusz Zawadzki z Katedry Geomatyki i Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, historyk i specjalista w zakresie systemów informacji przestrzennej.

Badacz postanowił stworzyć portal gromadzący i udostępniający w jednym miejscu w formie przestrzennej dane o polskich żołnierzach poległych podczas II wojny światowej. – Takie informacje można znaleźć w internecie najczęściej w formie spisów, baz danych oraz zestawień, są one jednak bardzo rozproszone, brakuje też ulokowania danych na mapie – tłumaczy historyk.

REKLAMA

Projekt ruszył jesienią zeszłego roku. Opracowanie objęło w pierwszej kolejności żołnierzy poległych w kampanii 1939 roku. Podstawą dla pierwszej wersji bazy była wydana w 1993 roku „Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej”. W przygotowaniu danych pomagali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geoinformatyków GeoIT UMCS.

Na razie wprowadzono dane blisko 30 tys. poległych. Umieszczono je na interaktywnej mapie pokazującej miejsce, w którym żołnierz zginął. Platforma umożliwia wyszukiwanie poległych według: nazwiska, przynależności wojskowej, stopnia, miejsca zgonu i pochówku, daty urodzenia lub zgonu.

Dane dostępne w systemie bazują na opracowaniach naukowych oraz informacjach dostarczanych przez jej użytkowników. Dr Zawadzki podkreśla, że portal to projekt społecznościowy, a dane żołnierzy może zgłaszać każdy. – Jeśli masz informacje o cmentarzu lub mogile, gdzie leżą polegli z września 1939 lub o żołnierzu, który wówczas zginął, prześlij je do nas mailowo lub wprowadź przez aplikację – apeluje historyk. Więcej informacji znajdziemy na stronie projektu: polegli1939.pl.

Ważne, aby taką informację udokumentować przesyłając np. zdjęcia nagrobka, informacje o ekshumacji czy wypis z książki zgonów ze szpitala polowego. – Dzięki zaangażowaniu naukowców, pasjonatów oraz potomków żołnierzy powstaje możliwie pełna bazy danych o osobach poległych podczas działań zbrojnych, często nie figurujących powszechnie w opracowaniach i źródłach – zaznacza dr Zawadzki.

Autor projektu podkreśla też, jak ważna jest nieustanna weryfikacja danych, tym bardziej że w „Księdze pochowanych…” jest wiele nieścisłości. Poprawki cały czas zgłaszają historycy i inni użytkownicy bazy. Pierwszą poważną korektę przesłano z Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu. – W naszej bazie znajdowało się wówczas 27 żołnierzy poległych w okolicach Helu i, jak się okazało, w przypadku wszystkich osób występowały mniejsze lub większe błędy – opowiada badacz.

Projekt cały czas się rozrasta, portal jest rozbudowywany i modyfikowany, aby stawał się bardziej funkcjonalny. Niedługo zostaną oddane na mapie kolejne funkcjonalności m.in.: lokalizacje cmentarzy, miejsc bitew, garnizonów wojskowych czy Dowództw Okręgów Korpusu. Wprowadzane są też informacje o żołnierzach walczących na Zachodzie do 1941 roku, a w planie jest rozbudowa bazy o poległych z 2 Korpusu Polskiego we Włoszech.

– Uważam, że warto upamiętnić żołnierzy, często bezimiennych szeregowych, którzy walczyli w obronie ojczyzny i ten portal jest hołdem dla nich – zaznacza dr Zawadzki.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: polegli1939.pl

dodaj komentarz

komentarze


Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
 
Dron dla hydrografów
Zbrodnia bez kary
Wilk na poligonie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Time for Miecznik
KFOR: wyższy stopień gotowości
Course on Diplomacy
Zespół NATO na bojowo
Ciemne strony Facebooka
Kobiety a pokój
Wybierz się na wojskowe studia
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Polityka nie znosi próżni
103 lata Sztabu Generalnego
Duch Invictus jest, czas na formę
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Afganistan. Czas wracać do domu
Święto sportowców w mundurach
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Legia Akademicka po raz piąty
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Napięta sytuacja na granicy
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Szef MON odwiedził USA
Inwestycje Stoczni Wojennej
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
UE o wspólnym bezpieczeństwie
BohaterONy 2021 wręczone!
O bezpieczeństwie państw NATO
Raki dla podhalańczyków
Żołnierze bez testów z WF-u
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa
Sportowiec roku
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
AZOR – podwodny specjalista
Żołnierze poszkodowani na granicy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szczury Torbuku
Kraby dla podhalańczyków
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Będą podwyżki dla żołnierzy
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Saper robi przejście
W jedynym słusznym kierunku
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Będzie ustawa o obronie
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Ogień na alpejskich szczytach
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Emerytura wypłacana w … karmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO