moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przyszli oficerowie budują przeprawy

Jak zbudować prom, aby przez szeroką rzekę przeprawić 40-tonowy pojazd? Wystarczy kilka bloków pontonowych, kuter, drużyna doświadczonych saperów i po 18 minutach czołg może przepłynąć przeszkodę wodną... Tyle teoria, jak to wygląda w praktyce – sprawdzają podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych, którzy ćwiczą w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Jak wygląda budowa promu? Na brzeg rzeki musi podjechać 10 samochodów ciężarowych z elementami promu. Bloki pontonowe przewożone na samochodach trzeba najpierw przygotować i rozpiętrzyć, czyli sprawić, aby dwie części konstrukcji przewożone w pozycji pionowej ułożyły się na ciężarówce poziomo. Tak przygotowane kilkutonowe elementy pływające można wodować.

REKLAMA

Od tego momentu liczy się czas, a saperzy rozpoczynają prace montażowe na wodzie. Z pontonów, łącząc je burtami, tworzą dwa elementy po cztery bloki w każdym. Później jednym elementem robią obrót na wodzie i łączą go rufą z drugim. Do całej nawodnej konstrukcji dołączają z dwóch stron bloki brzegowe oraz urządzenia do ich unoszenia. Gdy prom jest gotowy, linami dopinają do niego kuter KH-200, który będzie pełnił rolę holownika. Po upływie kilkunastu minut na prom może wjechać czterdziestotonowy pojazd i płynąć na drugi brzeg.

Trening czyni mistrza...

W przypadku żołnierzy pododdziałów przeprawowych i drogowo-mostowych budujących przeprawy przez przeszkody wodne powiedzenie „trening czyni mistrza” ma szczególne znaczenie. Aby zbudować prom w ciągu 18 minut i wypełnić w ten sposób normę gwarantującą ocenę bardzo dobrą, potrzeba wielu treningów. W takich pododdziałach każdy żołnierz musi do perfekcji opanować budowę i przeznaczenie każdego, nawet najdrobniejszego elementu potrzebnego do budowy. Podczas wykonywania kilkudziesięciu czynności, takich jak zapinanie klamer, zaczepów, podłączania elementów linowych, każdy musi robić to nie tylko sprawnie, ale także w określonym momencie. Zgranie całej drużyny budującej prom czy żołnierzy plutonu budujących mosty pontonowe ma ogromne znaczenie.


Film: Bogusław Politowski/ ZbrojnaTV

Aby pododdziały funkcjonowały sprawnie, muszą dowodzić nimi dobrze wykształceni i przygotowani do swojej roli dowódcy. Muszą oni nie tylko mieć wiedzę teoretyczną, ale także umieć wykonywać wszystkie czynności zlecane podwładnym. Dlatego właśnie podchorążowie doskonalą swoje umiejętności podczas praktyk w jednostkach saperskich i inżynieryjnych oraz w placówce specjalistycznej, czyli Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Budują promy i mosty

Od 19 sierpnia we wrocławskim centrum ćwiczy 25-osobowa grupa podchorążych Akademii Wojsk Lądowych. Są to dwa plutony utworzone przez słuchaczy, którzy ukończyli trzeci rok studiów specjalności przeprawowej i drogowo-mostowej. W minioną środę na nawodnym poligonie centrum podchorążowie doskonalili umiejętności budowania odcinka mostu pontonowego typu D o nośności do 50 t oraz promu pontonowego do przeprawiania pojazdów i sprzętu o wadze do 40 t. To drugie zadanie było trudniejsze. Drużyna budująca prom musiała bowiem wykonać go w całości, a następnie pływać nim w wartkim nurcie rzeki Odry, która miała w tym dniu około 300 m szerokości. Uczestnicy szkolenia mieli za zadanie przybić nim do brzegu w określonym przez instruktorów miejscu w górze rzeki oraz zakotwiczyć prom tak, aby można było przyjąć na pokład przygotowany wcześniej sprzęt. – Podchorążowie wszystkie czynności wykonują samodzielnie. Robią to, co w przyszłości będą wykonywali ich podwładni – mówi chor. Arkadiusz Zapalski, kierownik zajęć, doświadczony instruktor Cyklu Taktyki i Szkolenia Ogólnowojskowego CSWIiChem.

Za kilka dni zajęcia budowy promu zostaną powtórzone. Będą miały jednak charakter instruktorsko-metodyczny. Podchorążowie mają kolejno wcielać się w rolę dowódców pododdziałów przeprawowych szkolących swoich podwładnych. Ich zadaniem będzie też nadzorowanie, aby wszystkie czynności były wykonywane sprawnie, poprawnie i bezpiecznie.

– Dla nas, podchorążych, którzy ukończyli już trzeci rok studiów, trwające szkolenie jest właściwie doskonaleniem tego, co już potrafimy – zauważa plut. pchor. Krzysztof Marszewski. Dodaje, że pierwsze zajęcia praktyczne w budowie przepraw mieli we wrocławskim centrum podczas drugiego roku studiów. Później każdy z nich budował promy i mosty podczas praktyk w jednostkach saperskich. – W ubiegłym roku podczas praktyki w 5 Pułku Inżynieryjnym w Szczecinie wyjechałem razem z kompanią pontonową do Warszawy. Tam przez dwa dni brałem udział w budowaniu mostu na Wiśle po awarii kolektora ściekowego oczyszczalni „Czajka” – wyjaśnia. Podchorąży zapewnia, że jest już dobrze przygotowany do roli dowódcy plutonu i budowania przepraw. Po promocji zamierza służyć w 5 Batalionie Saperów w Krośnie Odrzańskim.

Przeprawa kombinowana

Podczas zajęć praktycznych nad Odrą korzystano z ponad 30 pojazdów, głównie transportujących bloki pontonowe oraz dwa kutry KH-200. Jeden pełnił rolę holownika, a drugi był do dyspozycji grupy ratunkowo-ewakuacyjnej ubezpieczającej ćwiczących.

Następnego dnia słuchacze AWL budowali przeprawę kombinowaną składającą się z bloków pontonowych oraz mostu towarzyszącego BLG. Tym razem zajęcia odbywały się na zbiorniku zamkniętym na przykoszarowym placu ćwiczeń centrum.

Szkolenie specjalistyczne podchorążych w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu rozpoczęło się 19 sierpnia, a zakończy się 10 września.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
 
Emerytura wypłacana w … karmie
Srebrna strzała na wschodniej flance
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Skała hartuje kawalerię
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Przez sport do wojska!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Oczy specjalsów
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Srebro dla wytrwałych
Żołnierze wrócili do Polski
Symulator skoków ze spadochronem
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Course on Diplomacy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Afganistan. Czas wracać do domu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Misja, w której stawką było życie
Tajfuny dla polskich okrętów
Święto wojsk lądowych
Czołgi do ataku!
Rezerwista ochotnik też musi się starać
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Ogień nad Bałtykiem
Wojskowi mistrzowie szosy
Śladami walk 2 Korpusu
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
NATO na tropie dezinformacji
Techniki linowe dla wybranych
W walce na dwa fronty – bez szans
Jaki będzie nowy rok akademicki?
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Pomnik prawdy o Katyniu
W jedynym słusznym kierunku
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Współpraca i wspólna pamięć
MSPO 2021 - serwis specjalny
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Baczyński – poeta walki
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Szczyt NATO już w poniedziałek
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Wybierz się na wojskowe studia
Defendery w komplecie
Żołnierze bez testów z WF-u
Skok na głęboką wodę
Ziemia z misji na pamiątkę
Black Hawki w GROM-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO